Pożar serca. 16 smutnych esejów o miłości, o pisarzach rosyjskich i ich muzach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
83-229-2699-5
esendi

Zbiór znakomitych esejów autorstwa prof.Tadeusza Klimowicza. Przedstawiają opis życia uczuciowego poetów i pisarzy rosyjskich. "Pożar serca" składa się z szesnastu esejów. Bohaterem każdego nich jest inny rosyjski pisarz. Autor, wykazując się błyskotliwym poczuciem humoru, opisuje życie osobiste poszczególnych twórców, nie szczędząc niejednokrotnie sarkastycznych uwag na temat pisarzy i ich...

"Pożar serca" składa się z szesnastu esejów. Bohaterem każdego nich jest inny rosyjski pisarz. Autor, wykazując się błyskotliwym poczuciem humoru, opisuje życie osobiste poszczególnych twórców, nie szczędząc niejednokrotnie sarkastycznych uwag na temat pisarzy i ich muz. Niemal każde stwierdzenie poparte jest licznymi cytatami z dzienników i listów. W bogatej bibliografii omawianej książki znajdziemy również ponad 500 pozycji, wśród których są dzieła rosyjskich pisarzy, prace historycznoliterackie, artykuły, a także publikacje z innych dziedzin. Dzięki temu swobodny sposób wypowiedzi, charakterystyczny dla eseju, nie determinuje odbioru omawianej książki wyłącznie w kategoriach luźnych rozważań i interpretacji. Rzeczywiście można, jak sugeruje autor, potraktować "Pożar serca" jako alternatywny podręcznik do historii literatury rosyjskiej, a jednocześnie romans w szesnastu odcinkach.

przecinek92 | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Mam ambiwalentny stosunek do pracy p. Klimowicza. Chociaż nie, praca sama w sobie zasługuje na pochwałę, dzięki zebraniu ogromnego materiału (dzienniki, wywiady, listy kochanków, ba! nawet listy kochanków kochanków).
Opis książki jednak wydaje się troszkę - delikatnie mówiąc - niezgodny z prawdą:
"Autor, wykazując się błyskotliwym poczuciem humoru, opisuje życie osobiste poszczególnych twórców, nie szczędząc niejednokrotnie sarkastycznych uwag na temat pisarzy i ich muz."
Opisani pisarze faktycznie nie są oszczędzani w uwagach Tadeusza Klimowicza, jednakże te uwagi nie wydają się być szczególnie zabawne (a gdzie tu mówić o 'błyskotliwym poczuciu humoru'; zresztą może zacytuję samego autora: „Lowoczka, gołąbeczku - gruchała podeschnięta już topielica - wróć do domu, kochany, uratuj mnie przed ponownym samobójstwem").
A może po prostu wystarczyłoby nie kierować się epitetem "smutnych" w tytule książki, by po lekturze nie być lekko rozczarowaną.
Reasumując: jest to zbiór 16...

almos | 2013-07-11

Książka jest zbiorem szesnastu esejów o życiu uczuciowym wybitnych pisarzy rosyjskich. Zacząłem ją czytać od tuzów. I cóż się dowiedziałem o Dostojewskim: że od razu się oświadczał każdej nowo poznanej kobiecie, że był nałogowym hazardzistą, że miał skłonności sado-masochistyczne, że przez całe życie prawdopodobnie symulował częste ataki epilepsji. No pięknie. A co u Tołstoja? Ano w życiu rodzinnym był potworem, zamienił życie swojej żony w piekło, doprowadził ją do próby samobójczej. Po tych rewelacjach dałem sobie spokój. Co się jeszcze miałem dowiedzieć: że Czechow to babiarz, a Wysocki alkoholik? Mamy tu podaną wiedzę na poziomie magla, tabloidu, serwisu plotkarskiego. Nie chcę wiedzieć takich rzeczy o genialnych twórcach, niech mówią do mnie poprzez swoje dzieła a nie brudy codziennego życia. Na Boga nie róbmyv z geniuszy celebrytów, bo celebryci są znani z tego że są znani, zaś wielcy twórcy niech będą znani poprzez swoje dzieła a nie brudy prywatne.

Dzejn | 2011-03-06

Napisana z wielkim polotem książka w zabawny i interesujący sposób przedstawia miłosne dylematy największych rosyjskich pisarzy, poetów, poetek począwszy od A. Puszkina a kończąc na W. Wysockim.

czytacz | 2015-07-27

Muszę przyznać, że wiedza pana Klimowicza jest doprawdy rozległa. Wiele szczegółów z tej książki jest dla mnie sporym zaskoczeniem. A nie jestem dyletantem. Wielki szacun za wykonaną pracę.
Co innego jednak komentarze do przytaczanych faktów. Ich sarkazm w wielu wypadkach jest co najmniej nieuzasadniony. Ta chęć błyszczenia autora, szkodzi bardziej książce niż pomaga.
Ale z lekturą warto się zapoznać.

jossie | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Bardzo ciekawa książka, z której dowiemy się wiele interesujących faktów z życia pisarzy rosyjskich. Wiadomości o takich miłościach, romansach i romansikach na pewno łatwo nie znajdziemy nawet w wikipedii.Bardzo szczegółowa i na prawdę mówiąca o ich inspiracjach, pierwowzorach, muzach. Ciekawe historie romansów, śmierci, miłości i tragicznego życia. Polecam.

Papajek | 2015-09-30
Paulina Wielgos | 2015-02-10