Prawie dzieciństwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Fast eine Kindheit
978-83-08-03993-9
wojna, dzieciństwo, trauma, Niemcy

Szokująca autobiograficzna opowieść syna hitlerowskiego oficera. Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez całą książkę Dzieckiem, obraża się na wojnę i próbuje stworzyć swój własny świat. Ważnym elementem tego mikroświata stają się kochający dziadkowie i – co z pewnością przerazi czytelnika – rosyjski jeniec, który molestuje Chłopca. Wojna w książce Behra obraca w pył wszelkie wartości,...

Szokująca autobiograficzna opowieść syna hitlerowskiego oficera.

Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez całą książkę Dzieckiem, obraża się na wojnę i próbuje stworzyć swój własny świat. Ważnym elementem tego mikroświata stają się kochający dziadkowie i – co z pewnością przerazi czytelnika – rosyjski jeniec, który molestuje Chłopca. Wojna w książce Behra obraca w pył wszelkie wartości, ale nie na tym polega nowatorstwo tej powieści. Najbardziej wstrząsający jest tu brak jakichkolwiek więzi między Dzieckiem a rodzicami – ojciec w oczach syna jest jedynie „mężczyzną w uniformie”, widywanym od czasu do czasu podczas oficjalnych spotkań u wujka Josefa (Goebbelsa), wujka Hermanna (Göringa) i samego Hitlera.

Grażyna | 2012-12-02

Nazizm widziany oczami dziecka.

"Jestem mały,
moje serce jest czyste.
Nikt nie powinien w nim mieszkać poza Jezuskiem
i moim ukochanym Fuhrerem"

Samanta Makurat | 2013-07-09

Może i czyta się całkiem szybko, ale nic nie wnosi do życia, dużo fantazji. Nie zdecydowałabym się na nią ponownie.

Sylwia | 2016-10-15
Trithemius | 2016-07-08