Prawie dzieciństwo

Okładka książki Prawie dzieciństwo Hans-Georg Behr
Okładka książki Prawie dzieciństwo
Hans-Georg Behr Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Fast eine Kindheit
Wydawnictwo Literackie
2009-01-01
2009-01-01
978-83-08-03993-9
Katarzyna Zimmerer
wojna dzieciństwo trauma Niemcy

Pomimo tematyki, książkę nie przytłacza całym złem ówczesnego świata. Powiedziałbym nawet, że napisana jest stosunkowo lekkim językiem.
Gdyby w naszym kraju (jeszcze dwa miesiące temu),ktoś napisał podobny sposób o Polsce, to wszystkie tzw. „patriotyczne” media kazałyby spalić książkę lub autora, a najlepiej jedno i drugie. Austriacy przyjęli książkę na spokojnie – z czego wnioskuje, że mają więcej dystansu do siebie i swojej historii.
Jeśli coś mi przeszkadza to brutalne opisy scen o seksualności dorastających chłopców w tym (już wtedy) również w wątkach przyzwolenia i bezkarności kleru.

Nazizm widziany oczami dziecka.

"Jestem mały,
moje serce jest czyste.
Nikt nie powinien w nim mieszkać poza Jezuskiem
i moim ukochanym Fuhrerem"

Nazizm widziany oczami dziecka.

"Jestem mały,
moje serce jest czyste.
Nikt nie powinien w nim mieszkać poza Jezuskiem
i moim ukochanym Fuhrerem"

Może i czyta się całkiem szybko, ale nic nie wnosi do życia, dużo fantazji. Nie zdecydowałabym się na nią ponownie.

W moim odczuciu jest to straszne, że zabierało się szczęśliwe dzieciństwo młodym ludziom w imię chorej ideologii.

Mnie się to ciężko czytało. Nie ze względu na treść, która jest przerażająca. Książka pokazuje jak ideologia niszczy ludzkie życia.

• Biografie
  • Chetnie sprzedam - wymiana tylko na nowości raczej