Aksamitny Królik czyli jak zabawki stają się prawdziwe

Wydawnictwo: Auditus
The Velveteen Rabbit: Or How Toys Become Real
Kasia

Inne wydania

W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Jest wśród nich Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotka dużo innych zabawek i zaprzyjaźni się ze starym, mądrym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być Prawdziwym, a to jest największe marzenie Aksamitnego Królika. Pogodna, klasyczna już opowieść dla dzieci i dla dorosłych (po prostu „literatura każdego wieku”) o...

Pogodna, klasyczna już opowieść dla dzieci i dla dorosłych (po prostu „literatura każdego wieku”) o magicznej mocy miłości, która sprawia, że "staniesz się PRAWDZIWY,
jeśli dziecko pokocha cię tak bardzo, że nie tylko będzie się Tobą bawić, ale też NAPRAWDĘ cię kochać". Wtedy nie liczy się wygląd, wiek, ani to "jak jesteś zrobiony".

Jacqueline Wilson, znana autorka książek dla dzieci i młodzieży, umieściła "Aksamitnego Królika" na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania.

Po raz pierwszy w Polsce, choć w Stanach Zjednoczonych i Anglii "Aksamitny Królik" Margery Williams (tytuł oryginalny: "The Velveteen Rabbit") znany jest od 1922r.
i doczekał się już ponad 150 wydań.

ilustracje: William Nicholson

popiszsieplay | 2016-12-09
Przeczytana: 24 listopada 2016

Audiobooki to idealny wynalazek na czas choroby, kiedy brak sił na trzymanie książki w rękach. Można zamknąć oczy i odpłynąć.
Ciepła, pełna uroku bajeczka nie tylko dla najmłodszych. Uważny odbiorca może odnaleźć nawiązania do Pinokia czy Małego Księcia. Tak samo jak one, zawiera ponadczasowe metafory dotyczące przyjaźni i poznawania siebie.
Tak, jak chłopiec kochał swojego królika, tak ja kocham audiobooki czytane przez Piotra Fronczewskiego. Muzyczne wstawki tylko dodały lekturze magii.
Bohaterowie autentycznie zyskali moją sympatię, a na zakończenie uroniłam nawet łzę.
Też chciałabym mieć wytarte futerko od przytulania :)

"Gdy jesteś prawdziwy, nawet to, że jesteś stary czy wyleniały nie ma znaczenia. Bo skoro już jesteś prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tyko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jakie to piękne być prawdziwym."

Dunya | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Bardzo ładna książeczka i piękne przesłanie.
Nawet jeżeli tylko jedna, jedyna osoba uważa, że jesteś niepowtarzalny, to już czyni Cię wyjątkowym - nie potrzeba do tego być gwiazdą filmową.
A czymże byłby "Aksamitny Królik" bez tych uroczych ilustracji?
Trudno mi będzie zapomnieć tak świetnej książeczki :)

Elżbieta | 2014-11-17
Przeczytana: 14 listopada 2014

Lubię czasami poczytać sobie bajki;) a ta jest rzeczywiście bardzo przyjemna w odbiorze. Opowiada o miłości małego chłopca do pluszaka, prezentu gwiazdkowego - Aksamitnego Królika, miłość ta sprawia, że króliczek staje się prawdziwy.
Urzekła mnie prostota historii, piękne ponadczasowe ilustracje. Aż trudno uwierzyć,że książka została wydana w 1922 roku, więc ile to już pokoleń miało okazję przeczytać tę historię.
Magiczna, fajna - polecam:)

Alina | 2011-03-12
Przeczytana: 04 marca 2011

Z. wcisnęła mi tę książkę do ręki i powiedziała: "Przeczytasz ją w dziesięć minut, ale jest cudowna". W myślach wzruszyłam ramionami i spakowałam do torebki. Od początku kojarzyłam tę książkę, po samym tytule. Co prawda z innej książki (podejrzewam, że Rani Manicka napisała o niej w "Dotknięciu ziemi", jednak nie mogę znaleźć stosownego fragmentu), mimo to znałam.

To książka dla dzieci. Jest piękna, prosta i cudownie prawdziwa. A chodzi w niej właśnie o prawdziwość. Opowiada o tytułowym Króliku, który nie wie, co to znaczy być Prawdziwym. Jednak w pudełku z zabawkami spotyka Zamszowego Konia, który jest stary, wyleniały i jest Prawdziwy. Tłumaczy mu to. Królik z początku woli być piękny niż Prawdziwy, ale później, gdy zaczyna się przemiana, nie zależy mu na tym. Docenia miłość chłopca, który uczynił go Prawdziwym.

Książeczka naprawdę jest króciutka. Ale zakochałam się w niej, będę chyba musiała ją sobie kupić. Każde dziecko powinno poznać historię Aksamitnego Królika, dzięki temu...

Filopator160 | 2015-12-17
Przeczytana: 2013 rok

Piękna książka. Nie tylko dla dzieci. Aksamitny Królik chce być prawdziwy, tak jak Pinokio. I jak Pinokio przechodzi długą drogę, niebezpieczeństwa i musi jednak na tę prawdziwość zasłużyć. To, co pluszaka różni od drewnianego chłopca, to to, że miał on dobre serduszko i nigdy nikogo nie zawiódł.
Można sobie nawet popłakać, porównać do swojego życia.
Polecam audiobook z głosem Piotra Fronczewskiego.

Olka Rdm | 2015-01-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2013

Czytając tę książkę ciągle zadawałam sobie jedno pytanie: "Czy ten chłopiec naprawdę kochał zabawkę?" Na końcu książki uświadomiłam sobie, że TAK. Jest to poruszająca i fantastyczna książka. Może jest dla młodszych, ale i dorośli powinni czasem zajrzeć w świat dziecięcej fantazji. Gorąco Polecam...

Beata | 2016-11-17
Na półkach: 2016, Dzieciństwo, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2016

Książkę wysłuchałam ze względu na to, że była czytana przez Piotra Fronczewskiego, który przeczytał mi prawie wszystkie części Harrego Pottera :)

kudybcia | 2016-07-14
Na półkach: Dzieciowe, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

wspaniała i zachwycająca nie tylko dla dzieci, jak Mały Książę i Pinokio po prostu trzeba ją przeczytać, śliczne wydania

| 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Bardzo miło się ją czyta, świetna dla dzieci i dorosłych.

księżki nieczytalam tylko oglądałam film i bardzo mi sie podobał.Zahęcił mnie trohe do przeczytania księżki może niedługo ponię sięgne