Aksamitny Królik

Auditus
1996-11-20
1996-11-20

Okładka książki Patrz, Madika, pada śnieg! Astrid Lindgren, Ilon Wikland
Patrz, Madika,... Astrid Lindgren, Il...
Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...
Okładka książki Tyczka w Krainie Szczęścia Emilia Dziubak, Martin Widmark
Tyczka w Krain... Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław Pokora
Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...

Piękna i magiczna historia o tym jak zabawki stają się prawdziwe. Gorąco polecam dużym i małym.

Jedna z najważniejszych książek dla dzieci na świecie, a ja odkryłam ją dopiero teraz. I to dzięki pięknej okładce, bo rysunki do tej książki tworzył prawdziwy mistrz, malarz William Nicholson. Wydana po raz pierwszy w 1922 roku, a wiec ma już ponad sto lat. W Polsce chyba niezbyt popularna, bo mało kto o niej słyszał. A szkoda, bo to bardzo wartościowa pozycja.
To historia zabawkowego królika, który jest prezentem gwiazdkowym dla chłopca, na początku niezauważalnym, a potem pokochanym, aż w końcu...żeby się dowiedzieć, co było dalej, koniecznie przeczytajcie wraz ze swoimi dziećmi, może zrozumieją więcej, niż nam się wydaje.
Zakochałam się w ilustracjach Williama Nicholsona, są genialne. Narysowane w stylu japońskim, kolory przygaszone, pasujące do treści. Wszystko-tekst i ilustracje, pięknie się dopełniają.

Polecam tę książkę z całego serca

To historia...

Moim pierwszym kontaktem z "Aksamitnym Królikiem" było obejrzenie krótkometrażowej, animowanej ekranizacji z 1985 roku, która w mojej opinii w sposób wręcz idealny oddaje sens pierwowzoru.

Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie przypominam sobie drugiej bajki dla dzieci, która by wywarła na mnie tak ogromne wrażenie. To bardzo wzruszająca i dojrzała opowieść nie tylko o tym, że nie trzeba być idealnym, żeby kogoś pokochać dobrą, prawdziwą miłością, ale również o trudności doświadczenia wkraczania w dorosłość. Wszyscy dobrze wiemy, że rozpoczęcie nowego etapu w życiu wiąże się z pożegnaniem dotychczasowego. Cieszymy się z pożegnania wszystkiego, co złego nam się przydarzyło do tej pory, z lepszą perspektywą, lub nadzieją na przyszłość. Ale musimy się liczyć także z tym, że żegnamy również wszystko to, co dobre, a wiemy, że już nigdy się nie powtórzy. I właśnie o tym jest ta książka.

Książka, która zapada w pamięć.
Dorosłym pozwala przenieść się w beztroskie lata dzieciństwa i powspominać swoje ukochane przytulanki. Trochę smutna i przejmująca, ale ogólnie ciepła i ciekawa. Warto przeczytać!

Książka, która zapada w pamięć.

"AKSAMITNY KRÓLIK" MARGERY WILLIAMS

Pięknie wydana książka z gatunku : literatura dla dzieci.
Magiczna bajka z cudownym przesłaniem.
Dzieją się w niej rzeczy dziwne, zaskakujące i nawet okrutne.
Piękne ilustracje dopełniają przekaz.

Dowiemy się w jaki sposób zabawki, pluszaki stają się prawdziwe.
Poznamy naszego tytułowego bohatera "Aksamitnego królika", który bardzo chciałby być prawdziwy.
Wie, kiedy tak się może stać i bardzo tego wyczekuje.
Jednak nie wie, że kochając można został bardzo łatwo zranionym.

Na szczęście pojawi się Magiczna Wróżka, która pomoże naszemu królikowi.

To bajka z morałem, skłaniająca do refleksji.
Napisana językiem prostym i zrozumiałym.
Będzie o miłości, przyjaźni, szacunku. Będzie też o przemijaniu, uciekającym czasie, który już się nie wróci.
Pewnie wielu z nas poczuło się niezauważone, pewnie też pokochane i odrzucone.
Te stany niosą w sobie ogromne emocje, które towarzyszą nam często całe życie.
Co właściwie znaczy być "prawdziwym" w dzisiejszych czasach i czy na tą prawdziwość i bycie sobą możemy sobie pozwolić ?

Moim zdaniem jest to lektura dla dzieci powyżej 6 lat i oczywiście dla każdego dorosłego, bo przecież każdy z nas nosi w sobie dziecko :)

"AKSAMITNY KRÓLIK" MARGERY WILLIAMS

Pięknie wydana książka z gatunku : literatura dla dzieci.
Magiczna bajka z cudownym przesłaniem.
Dzieją się w niej rzeczy dziwne, zaskakujące i nawet okrutne.
Piękne ilustracje dopełniają przekaz.

Dowiemy się w jaki sposób zabawki, pluszaki stają się prawdziwe.
Poznamy naszego tytułowego bohatera "Aksamitnego królika", który bardzo...

Protoplasta "Małego księcia" i "Chłopca, kreta, lisa i konia", bo to właśnie Margery Williams jako pierwsza stworzyła książkę dla dzieci, w której ilustracje są integralną częścią fabuły.

Lekko i przyjemnie o rzeczach najważniejszych. O znaczeniu miłości, o byciu "prawdziwym" i otaczaniu się istotami, które darzymy szacunkiem oraz o tym jak działa czas i ile znaczą dla nas zabawki z dzieciństwa.

Nawiązania do utworu Margery Williams znajdują się m.in. w sitcomie "Przyjaciele" czy nominowanym do Oscara filmie "W chmurach".

Polecam. Przyjemna, krótka lektura dla najmłodszych z ciekawym zakończeniem.

Polecam. Przyjemna, krótka lektura dla najmłodszych z ciekawym zakończeniem.

Urocze

Urocze

Nudna, momentami niezbyt logiczna i pokazująca dzieciom, że są niewdzięcznymi, pozbawionymi skrupułów stworzeniami.

Piękna historia nie tylko dla dzieci

Piękna historia nie tylko dla dzieci

• Dla dzieci

Margery Williams Aksamitny Królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe Zobacz więcej