Aksamitny Królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe

- Kategoria:
- literatura dziecięca
- Tytuł oryginału:
- The Velveteen Rabbit, or How Toys Become Real
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2017-11-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 1996-11-20
- Data 1. wydania:
- 2019-01-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381230797
- Tłumacz:
- Barbara Grabowska
- Tagi:
- Barbara Grabowska William Nicholson Boże Narodzenie zwierzęta dzieci
Jedna z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci w kanonicznym wydaniu z ilustracjami mistrza Williama Nicholsona.
Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE. Kiedy jesteśmy zakochani, „Aksamitny Królik” staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo „skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym”. To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.
Setki razy cytowany w książkach i filmach, kilkakrotnie zekranizowany, wystawiany na deskach wielu teatrów – jest równie obecny w kulturze jak Mały Książę i Kubuś Puchatek.
Popularna współczesna autorka książek dla dzieci i młodzieży Jacqueline Wilson umieściła „Aksamitnego Królika” na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania.
W filmie "W chmurach" zwolniony z pracy mężczyzna siedzi w pokoju dziecięcym i czyta "Aksamitnego królika". – Znasz? – pyta granego przez George’a Clooneya Ryana Binghama. – Tak, mocna rzecz – odpowiada Bingham.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Prawdziwy piękniejszy od Modnego i Popularnego
W morzu książek dla dzieci rzadko zdarza się wyłowić piękną muszlę, a jeszcze rzadziej – prawdziwy bursztyn. Znalezienie natomiast prawdziwej perły wiąże się z niebywałym szczęściem i stanowi pewnego rodzaju święto. A jeśli dodać do tego informację, że odkryta perła ma prawie sto lat, zdajemy sobie sprawę z jak cudownym wydarzeniem mamy do czynienia.
Książka „Aksamitny Królik czyli jak zabawki stają się prawdziwe” Margery Williams z oryginalnymi ilustracjami Williama Nicholsona zajmować powinna w literaturze dziecięcej, a nawet światowej miejsce analogiczne do pozycji takich klasycznych dzieł jak „Alicja w Krainie Czarów czy Kubuś Puchatek”. Wydane po raz pierwszy w 1922 roku i od tego czasu wielokrotnie wznawiane, również w wersji skróconej i z innymi ilustracjami, dzieło to należy do kanonu anglosaskiej literatury dla dzieci, a może nawet do arcydzieł dziecięcej literatury powszechnej. Powstałe dzięki inspiracji tęskną fantazją Waltera de la Mare (autora, którego Williams nazywała swoim mentorem) oraz stratą ojca w dzieciństwie pisarka ukazuje głębokie uczucia przywiązania i straty w czułej, prostej i ekspresyjnej narracji. Piękna i poddająca się wielu interpretacjom opowieść o dziecięcej zabawce wciąż wywołuje w jej czytelnikach wzruszenie i refleksję.
Ta z pozoru prosta opowieść o aksamitnej zabawce dziecięcej - najpierw zignorowanej, potem pokochanej, a wreszcie odepchniętej i wyrzuconej, by doświadczyć czegoś niezwykłego -stanowi nośny test pełen różnych znaczeń i sensów. Można ją wykorzystać jako bajkę terapeutyczną dla dzieci, ale także młodzieży i dorosłych pomagając w kwestiach związanych z: wykluczeniem, relacjami interpersonalnymi, problemach tożsamościowych, poczuciem inności, związkach emocjonalnych i przyjacielskich, tradycji i nowościach, zmianie życia czy też cyfrowym i analogowym świecie, a nawet przy wątpliwościach artystycznych czy metafizycznych (życie po śmierci) i innymi. Poza tym stanowi ona, oczywiście, piękną bajkę dla dzieci w każdym wieku – momentami smutną i trudną, ale niosącą pełne nadziei przesłanie.
Choć niektórzy nazywają utwór nadmiernie sentymentalnym „Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się Prawdziwe” ma w sobie magię nieśmiertelności. Kanoniczne ilustracje Nicholsona – proste i uroczo staroświeckie – doskonale współgrają ograniczoną paletą barw o przygaszonym odcieniu z nostalgicznym i refleksyjnym charakterem tekstu. Od czasu premiery dzieło Margery Wiliams jest wciąż powszechnie czytane i wielokrotnie adaptowane dla telewizji, filmu, radia i sceny. Książka zaliczona została przez Anglosasów do „1001 Children’s Books You Must Read Before Sou Grow Up” czyli klasycznych dzieł dla dzieci, które trzeba znać. W przekładzie na język polski ukazała się dopiero w 2009 roku nakładem wydawnictwa Auditus w przekładzie Barbary Grabowskiej (który został ponownie wydany w zeszłym roku przez Prószyńskiego i S-kę),a w 2012 roku Wydawnictwo Morpho udostępniło tekst książki w tłumaczeniu Andrzeja Zychli pod nieco zmienionym tytułem – „Pluszowy Królik czyli jak zwierzęta staja się prawdziwe”.
Warto znać te piękną historię mającą cechy uniwersalnej przypowieści bez względu na to, czy jest się dzieckiem czy już nie choćby po to, by pamiętać tę niepopularna prawdę, że Prawdziwy jest w ostatecznym rachunku piękniejszy niż Szybszy, Modny czy Popularny.
Jowita Marzec
Oceny
Książka na półkach
- 327
- 305
- 62
- 24
- 15
- 10
- 7
- 6
- 5
- 5
Cytaty
Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili - odparł Zamszowy Koń. - Przemiana trwa długo. Właśnie dlatego nie przytrafia się tym, którzy się...
RozwińBycie PRAWDZIWYM nie zależy od tego, jak jesteś zrobiony. To jest coś, co może ci się przytrafić. Staniesz się PRAWDZIWY, jeśli dziecko poko...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Jestem pod wrażeniem autorka ukazała, czym jest miłość, co trzeba dla niej poświęcić i że warto pozwolić się zmienić, choć wymaga to wyjścia ze swojej bezpiecznej sfery oraz nie da się przejść przez ten proces nietkniętym.
Fabuła opowiada o tytułowym Króliku, nieśmiałym pluszaku. Chłopiec posiada różne zabawki, które mają różny wygląd i umiejętności, co nie oznacza, że najbardziej zaawansowane trafią do serca dziecka. Stary Zamszowy Koń uświadamia Królika, że nawet jeśli nie robi sobą wielkiego wrażenia, wcale nie musi zostać odrzucony. Wręcz przeciwnie. Chciałoby się być kochanym tak samo na zawsze, ale wszystko idzie swoim torem. Książkowego królika akurat nie spotkał zły los, jednak mogło być różnie, zupełnie jak w życiu, gdzie nie zawsze znajduje się coś dobrego w zamian, kiedy odejdą dawne możliwości.
Oceniłam wysoko nie na podstawie wielkich walorów literackich, choć podoba mi się sposób, w jaki została napisana. Chodzi tutaj o pomysłowość i siłę przekazu. Poruszona została moja wrażliwość, lecz nie w "tani" sposób. Dała mi do myślenia, pozwoliła wejść w swój świat, choć była krótka i nie było szans na szerszy rozwój fabuły. Właśnie syntetyczność (od słowa "synteza") jest zaletą, że najważniejsze myśli nie gubią się w treści, tylko wybrzmiewają tu i tam, zupełnie jak kicające króliki. W kategoriach literatury dedykowanej dzieciom, uważam ją za mistrzostwo. Nawet jeśli została napisana dawno, nie szkodzi - niestety jednak wiele współczesnych dzieci myśli innymi kategoriami niż tytułowy Chłopiec i patrzy na to, co "robi wrażenie", zaś to przekłada się później o myślenia o ludziach na zasadzie przydatności. W takich kategoriach niektórzy ludzie są "jak śmieci" i ich osobowa wartość się marnuje.
Jestem wdzięczna, że dzięki serialowi Netflixa (na podstawie komiksów, których nie czytałam póki co) pt. Łasuch, zaciekawiłam się tą książką. Polecam ją i serial.
Jestem pod wrażeniem autorka ukazała, czym jest miłość, co trzeba dla niej poświęcić i że warto pozwolić się zmienić, choć wymaga to wyjścia ze swojej bezpiecznej sfery oraz nie da się przejść przez ten proces nietkniętym.
więcej Pokaż mimo toFabuła opowiada o tytułowym Króliku, nieśmiałym pluszaku. Chłopiec posiada różne zabawki, które mają różny wygląd i umiejętności, co nie oznacza, że...
Książka, która zapada w pamięć.
Dorosłym pozwala przenieść się w beztroskie lata dzieciństwa i powspominać swoje ukochane przytulanki. Trochę smutna i przejmująca, ale ogólnie ciepła i ciekawa. Warto przeczytać!
Książka, która zapada w pamięć.
Pokaż mimo toDorosłym pozwala przenieść się w beztroskie lata dzieciństwa i powspominać swoje ukochane przytulanki. Trochę smutna i przejmująca, ale ogólnie ciepła i ciekawa. Warto przeczytać!
Piękna historia nie tylko dla dzieci
Piękna historia nie tylko dla dzieci
Pokaż mimo to"AKSAMITNY KRÓLIK" MARGERY WILLIAMS
Pięknie wydana książka z gatunku : literatura dla dzieci.
Magiczna bajka z cudownym przesłaniem.
Dzieją się w niej rzeczy dziwne, zaskakujące i nawet okrutne.
Piękne ilustracje dopełniają przekaz.
Dowiemy się w jaki sposób zabawki, pluszaki stają się prawdziwe.
Poznamy naszego tytułowego bohatera "Aksamitnego królika", który bardzo chciałby być prawdziwy.
Wie, kiedy tak się może stać i bardzo tego wyczekuje.
Jednak nie wie, że kochając można został bardzo łatwo zranionym.
Na szczęście pojawi się Magiczna Wróżka, która pomoże naszemu królikowi.
To bajka z morałem, skłaniająca do refleksji.
Napisana językiem prostym i zrozumiałym.
Będzie o miłości, przyjaźni, szacunku. Będzie też o przemijaniu, uciekającym czasie, który już się nie wróci.
Pewnie wielu z nas poczuło się niezauważone, pewnie też pokochane i odrzucone.
Te stany niosą w sobie ogromne emocje, które towarzyszą nam często całe życie.
Co właściwie znaczy być "prawdziwym" w dzisiejszych czasach i czy na tą prawdziwość i bycie sobą możemy sobie pozwolić ?
Moim zdaniem jest to lektura dla dzieci powyżej 6 lat i oczywiście dla każdego dorosłego, bo przecież każdy z nas nosi w sobie dziecko :)
"AKSAMITNY KRÓLIK" MARGERY WILLIAMS
więcej Pokaż mimo toPięknie wydana książka z gatunku : literatura dla dzieci.
Magiczna bajka z cudownym przesłaniem.
Dzieją się w niej rzeczy dziwne, zaskakujące i nawet okrutne.
Piękne ilustracje dopełniają przekaz.
Dowiemy się w jaki sposób zabawki, pluszaki stają się prawdziwe.
Poznamy naszego tytułowego bohatera "Aksamitnego królika", który bardzo...
Protoplasta "Małego księcia" i "Chłopca, kreta, lisa i konia", bo to właśnie Margery Williams jako pierwsza stworzyła książkę dla dzieci, w której ilustracje są integralną częścią fabuły.
Lekko i przyjemnie o rzeczach najważniejszych. O znaczeniu miłości, o byciu "prawdziwym" i otaczaniu się istotami, które darzymy szacunkiem oraz o tym jak działa czas i ile znaczą dla nas zabawki z dzieciństwa.
Nawiązania do utworu Margery Williams znajdują się m.in. w sitcomie "Przyjaciele" czy nominowanym do Oscara filmie "W chmurach".
Protoplasta "Małego księcia" i "Chłopca, kreta, lisa i konia", bo to właśnie Margery Williams jako pierwsza stworzyła książkę dla dzieci, w której ilustracje są integralną częścią fabuły.
więcej Pokaż mimo toLekko i przyjemnie o rzeczach najważniejszych. O znaczeniu miłości, o byciu "prawdziwym" i otaczaniu się istotami, które darzymy szacunkiem oraz o tym jak działa czas i ile znaczą dla nas...
Polecam. Przyjemna, krótka lektura dla najmłodszych z ciekawym zakończeniem.
Polecam. Przyjemna, krótka lektura dla najmłodszych z ciekawym zakończeniem.
Pokaż mimo toUrocze
Urocze
Pokaż mimo toNudna, momentami niezbyt logiczna i pokazująca dzieciom, że są niewdzięcznymi, pozbawionymi skrupułów stworzeniami.
Nudna, momentami niezbyt logiczna i pokazująca dzieciom, że są niewdzięcznymi, pozbawionymi skrupułów stworzeniami.
Pokaż mimo toCzytając „Aksamitnego królika” autorstwa Margery Williams poczułam się, jak Kubuś Puchatek. Dosłownie. I choć ani posturą, ani wyglądem zewnętrznym nijak go nie przypominam – bliżej mi bowiem do Maleństwa, Prosiaczka i Tygryska razem – to mówię szczerze. Trzymając tą książkę w rękach nagle stałam się grubiutkim Kubusiem. Na twarzy pojawiły mi się wypieki, serce zaczęło brykać, a w oczach mi aż iskrzyło. Czytając bajkę poczułam się, jak Puchatek, który zasiada do stołu z wielką łyżką w ręku i zabiera się do pałaszowania dzbanka miodu. Oczywiście ta łyżka jest zbyteczna, prowizoryczna, bo choć pod szyją zawsze ma zawiązaną serwetę by nie pobrudzić swojego futerka, to każdy sztuciec jest niepotrzebny. Nie wtedy, gdy Miś zabiera się za... miód. Bo Puchatki jedzą łapkami. Maczają je w złotej słodyczy, w tym niebie rozkoszy wyprodukowanym przez pszczoły i potem ową słodką łapkę oblizują mrucząc przy tym z radości. Bo ta słodycz na języku... I właśnie to Kubusiowe rozanielenie, to szczęście, to wszystko było we mnie i nadal jest.
Ale po kolei.
W Boże Narodzenie do domu pewnego Chłopca trafia Aksamitny Królik wypchany trocinami. Od razu widać, że nie jest to interaktywna, ruchoma zabawka z kluczykiem. Nie. Królik to przytulanka, podobnie jak Zamszowy Koń i wiele innych żyjących na swój sposób w tym pokoju. Pokój Chłopca stanowi dom dla wielu, wielu zabawek, które sprzątając upycha się dosłownie wszędzie. A nasz Królik widząc całą tą przestrzeń zaczyna marzyć o byciu Prawdziwym. Marzy wedle słów Konia, który wprowadził go w tajniki owej Prawdziwości. Z głaskania traci się plusz czy futerko, a gołe placki zaczynają straszyć. Do tego często przytrafia się poprucie szwów, zgubienie ogonka , czy urwanie ucha. Bycie Prawdziwym wiąże się z byciem brzydkim, ale to dowód na Prawdziwość – tego typu filozofie padają z ust Konia, filozofie rodem tych, jakie wygaduje rozbrykany Tygrysek w Stumilowym Lesie. Tej Prawdziwości bowiem pragnie Królik. Aż pewnego dnia...marzenie się spełnia.
Nie powiem nic więcej, nie zdradzę zabawek, nie pisnę ani słowa. Historię Aksamitnego Królika zachowam dla siebie dając innym radość z jej poznawania. Powiem jednak, że bajka jest niesamowitą publikacją skierowaną nie tylko – absolutnie nie! - do dzieci. Ona jest uniwersalna, ponadczasowa. Jest wieczna. Posiada siłę, którą przy każdym kolejnym czytaniu odkrywa się na nowo i na nowo. Co innego dostrzegasz przy pierwszym poznaniu, co innego wyłapujesz przy czwartym, nie wspominając już o kontemplacji podczas „entego” czytania. Ta powieść bowiem żyje zarówno na kartach książki, jak i poza nią. Promieniuje wiecznie żywym blaskiem. Po latach nadal kusi i magnetyzuje, czaruje czytelnika. Mnie wprost odurzyła swym pięknem i głębią, swoją wyjątkowością. Ślicznie wydana, z oryginalnie zachowanymi rysunkami stanowi rarytas literacki. Jest perłą, którą skrywa twarda okładka. „Otwórz mnie” - szepcze - „Otwórz i poczytaj...” .
„Aksamitny Królik” naszpikowany jest mądrymi słowami, które jednocześnie uczą dzieci, a dorosłych zmuszają do chwili zadumy. A gdy kończysz czytać masz ochotę iść do swojego pokoju, położyć się w swoim łóżku z podkulonymi nogami i poczuć, jak ogrania cię tętniąca szczęściem melancholia zmieszana z nostalgią. Chcesz zamknąć oczy i uśmiechnąć się do własnych wspomnień i do zabawek, jakie miałeś w swoim pokoju. I wtedy właśnie zastanawiasz się, czy i one marzyły o tym, by być Prawdziwe? Przecież... kochałeś je wszystkie po równo.
dziękuję Sztukater
Czytając „Aksamitnego królika” autorstwa Margery Williams poczułam się, jak Kubuś Puchatek. Dosłownie. I choć ani posturą, ani wyglądem zewnętrznym nijak go nie przypominam – bliżej mi bowiem do Maleństwa, Prosiaczka i Tygryska razem – to mówię szczerze. Trzymając tą książkę w rękach nagle stałam się grubiutkim Kubusiem. Na twarzy pojawiły mi się wypieki, serce zaczęło...
więcej Pokaż mimo toDzieciom się podobało :)
Dzieciom się podobało :)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to