Szymon

W wilczej norze przychodzą na świat trzy szczeniaki. Jeden z nich, o kłopotliwym imieniu Ambaras, jest mniejszy i słabszy od braci z watahy. Ma też dwie skrzętnie skrywane tajemnice.. Chwytająca za serce opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi, a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie...

Chwytająca za serce opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi, a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. To również niezwykła bajka o byciu innym i o niespodziewanej szansie, jaka się dzięki temu pojawia.

Ambaras to wilczy „odmieniec” – słabe i wrażliwe szczenię wśród superwilczych wilków. Nie dość krzepki i muskularny, mały wilczek ma jednak rzadki dar dedukcji i bystry łepek pomocny w trudnych sytuacjach. Jego leśne przyjaźnie z dzikiem Niuchem i orzesznicą Łupinką także okażą się zbawienne w tarapatach. Jest w tej bezpretensjonalnej historii empatia i szacunek dla dzikiej przyrody. Czytając książkę, można odnieść wrażenie, że Tomek (autor) i Ela (ilustratorka) spędzili rok w sąsiedztwie wilczej nory, przebrani za mech i jagodowy krzak. Wnikliwie i z czułością sportretowali wilczą rodzinę. Nie oszczędzili przy tym najgroźniejszego drapieżnika w lesie – myśliwego. Prosta historia o wilku – małym detektywie uczłowiecza dzikie zwierzęta, ale nie zamienia ich w bajkowe przytulanki. Wilcza natura zostaje uszanowana, prawdopodobieństwo potraktowane z respektem, a ilustracje zachwycają.
Joanna Olech

Tomek Samojlik tak snuje narrację, że niepostrzeżenie krok po kroku, łapa za łapą, stajemy się członkami watahy, o której coraz więcej wiemy i którą coraz bardziej kochamy. Ot, przytrafiła nam się nowa wilcza rodzina, a to możliwe jest tylko w książkach. Bardzo dobrych książkach. Takich jak ta. Bo to właśnie z niej dowiesz się, że jesteś wyjątkowy i że w życiu zawsze warto zawalczyć o to, by pozostać sobą. Tak jak Ambaras, mały wilczek o wielkim sercu, który swoje wady potrafił zamienić w zalety. Dołącz do nas. Wataha wszystkich pomieści. Ja już do niej należę.
Katarzyna Stoparczyk

Wszystkim się wydaje, że w naturze tylko twardziele mogą przetrwać. To nie do końca prawda. I dlatego historia wilka Ambarasa, którą wam serdecznie polecam, mogła się wydarzyć naprawdę.
Adam Wajrak

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ambaras-ambaras

źródło okładki: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/ambaras-ambaras

Patrycja | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Książka, w której od pierwszego spojrzenia można się zakochać. Jest przepiękna. Śliczna okładka stanowi jednak tylko preludium do zachwytów - książeczka "Ambaras" kryje ilustrowany środek. Pozostawiając jednak czarujące ilustracje, skupmy się na tekście.
„Ambaras” napisany jest w sposób poważny, nie jest to pozycja rozrywkowa. Skierowana zdecydowanie do młodszych dzieci, wprowadza je w świat natury, opisuje rolę jaką człowiek może odegrać w środowisku leśnych zwierząt.
Historia przedstawiona w książeczce rozpoczyna się od narodzin trzech małych wilczków – jednym z nich jest Ambaras, główny bohater. Mały wilczek rodzi się drobny i słabowity, jest więc od początku uważany za osobnika problematycznego (imię wilczka nie jest przypadkowe). Ambaras próbuje jednak odnaleźć się zarówno w wilczej rodzinie jak i w leśnym środowisku. Dzięki swoim zaletom, takim jak ciekawość świata i bystry analityczny umysł, pomaga innym zwierzętom rozwiązywać niewyjaśnione lub błędnie...

Ervisha | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Książka choć napisana w formie bajki, wiele mówi o prawdziwym życiu wilków, roli jaką pełnią one w przyrodzie a także trudnych relacjach między człowiekiem - odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi. Z każdą stroną poznajemy wilcze życie, ich zwyczaje, rytuały, zasady jakie panują w stadzie a także zadania i obowiązki z których jej poszczególni członkowie muszą się wywiązywać i jakie to ma dla reszty znaczenie. Powoli i nieświadomie stajemy się członkami tej wilczej rodziny.

Dostrzegamy wielkie przywiązanie i oddanie a także odwieczny strach ze wzajemnością. Bo wilki również się boją. Wydają się wielkie, potężne, niebezpieczne i groźne ale boją się ludzi. Tak jak wilk może być niebezpieczny dla człowieka, tak samo człowiek dla wilka. Jednocześnie te dwa całkiem różne światy mogą żyć ze sobą w zgodzie. Możliwa jest również ich współpraca, która jeśli jest mądra i przemyślana może ocalić wilcze i ludzkie życie.

Tomasza Samojlik stworzył opowieść nie tylko...

Petra | 2018-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2018

Nie mogę powiedzieć, że książka jest nieco infantylna, bo to przecież książka dla dzieci. Nie mogę również powiedzieć, że jest nieco naciągana, bo to przecież książka dla dzieci... Mogę powiedzieć natomiast, że w ciekawy sposób przemyca dużo informacji o lesie i zamieszkujących go zwierzętach. Pokazuje również, że nie można spostrzegać świata w czarno-białych kategoriach, ludzie nie są tylko dobrzy a wilki nie są tylko złe (i odwrotnie).

Buba | 2018-06-11
Przeczytana: kwiecień 2016

Czytałyśmy z córką inne wydanie tej książki.
Myślę, że ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej znacznie tę świetną książkę wzbogaciły.

"Wilk Ambaras" to książka bardzo niebezpieczna! Córka dosłownie ją połknęła! W całości!
Nic do niej nie docierało. Miała wypieki na twarzy. Oczy jej niepokojąco się powiększyły i dziwnie lśniły!
To jest o tyle dziwne, że książka pisana była chyba z myślą o dużo młodszych czytelnikach.
W dodatku moja córka jest już po dużo poważniejszej lekturze "Wilków" Adama Wajraka.
Oto, co powiedziała, gdy zapytałam o porównanie:
"Wilki" Wajraka to książka przyrodnicza, a "Wilk Ambaras" to bajka. Co prawda bajka przyrodnicza,
ale jednak głównie bajka.

"Wilka Ambarasa" przeczytałam i ja. Samotnie, w nocy, gdy córka już spała. I nie mogłam się oderwać!
To bardzo zgrabnie napisana historia wilczej watahy. Wilczek Ambaras jest najmniejszy i trochę inny od swoich braci. Nie ma węchu, ale rozumie ludzką mowę. Ani z jednym, ani z drugim nie zdradza się przed nikim, za to...

maki_w_giverny | 2018-06-21
Przeczytana: 28 maja 2018

Boimy się inności, odrzucamy słabość. Ale to co inne, nie znaczy gorsze. Może być tylko bardziej niezwykłe. I o tej niezwykłości jest ta książka. O małym wilczku, najsłabszym z miotu, którego wilczy ojciec chciał porzucić, bo nic z niego nie będzie. Za małe, za słabe, nie przeżyje, nie poradzi sobie. Matka, jak na matkę przystało - nie dała małemu zginąć i to chuchro jakoś rosło. Nie miało tyle siły, co bracia, nie miało tyle zwinności, nie miało nawet węchu, ale miało coś, czego nie mieli tamci. I to coś okazało się na tyle ważne, na tyle wielkie, że ocaliło stado i powiodło nas - czytelników ku wzruszającemu zakończeniu. Bo jak napisał Adam Wajrak "wszystkim się wydaje, w naturze tylko twardziele mogą przetrwać. to nie do końca prawda".

Nasz mały bohater jest piękną postacią o wielkim serduszku, a jego wrażliwość buduje! Pięknie się przyjaźni z tymi, z którymi teoretycznie powinno być mu nie po drodze (orzesznica, dzik Niuch), nie ma uprzedzeń. Jakież to rzadkie cechy we...

Krzysztof Nowakowski | 2018-06-09

Ta książka, podobnie jak Wilki Adama Wajraka, powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich. Może dzięki niej ludzie trochę by ochłonęli czyniąc w swej wyobraźni wilki krwawymi bestiami i szerząc strach wokół nich. Przeczytajcie koniecznie ją wszyscy. Polecam gorąco.

Bajkochlonka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna pasjonować się światem zwierząt. Często kończy się tylko na zwykłym zainteresowaniu, innym razem przeradza się to w prawdziwą fascynację.

,,Ambaras” Tomasza Samojlika jest książką, która za pomocą opowiadania przemyca zwyczaje i zachowania wilków oraz pozostałych leśnych zwierząt. To historia o małym wilczku, który miał niezwykły talent - rozumiał mowę oraz intencję ludzi.

To książka, która dzięki zabiegowi przypisania zwierzętom ludzkich emocji, w dalszym ciągu podkreśla ich zwierzęcość, ale jednocześnie ułatwia ich zrozumienie dzieciom. Nie udaje, że wilki to ludzie w futrze, ale tłumaczy wilczą mowę na tę, którą jesteśmy w stanie zrozumieć.

Więcej na: http://bajkochlonka.pl/2018/07/24/ambaras-recenzja/

Gabrysia | 2018-08-16