Sześciu z "Daru Pomorza"

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
A--

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1946-1947. Bohaterzy nie mają nic wspólnego z załogą rzeczywistego statku szkolnego "Dar Pomorza".

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie własne

Nitager | 2016-06-16

Powieść przygodowo-marynistyczna, przeznaczona raczej dla młodzieży. Opowiada o losach kilku młodych ludzi, których los rzucił na pokład szkolnego żaglowca "Dar Pomorza". Każdy z ich jest tu z innego powodu. "Gwóźdź" wybrał świadomie zawód marynarza. "Chaberek" - bo to jedyny sposób, aby zobaczyć się z ojcem, który po wojnie został w Anglii. "Tramp" przypadkowo znalazł się na pokładzie... Są jeszcze Wróbel, Biskup i Madej...
Książka nie pozbawiona pewnego moralizatorstwa i widać wyraźnie, że jej treścią interesowały się władze PRL. Sposób pokazania Polaków, pozostałych po wojnie w Wielkiej Brytanii, nie budzi ku temu wątpliwości. Mimo to warto polecić młodemu czytelnikowi, bo książka jest przede wszystkim o przyjaźni i jeszcze o czymś - o tym, że morze nigdy nie wybacza niedbalstwa.

Przeczytana: 05 sierpnia 2016
Beata | 2014-10-25