Żądło Genowefy, L-jak Lucy

Zysk i S-ka
2009-01-01
1958-01-01
Żądło Genowefy Lucy

Bardziej romansidło aniżeli typowa książka o tematyce lotniczej, skoro się zaczyna opisem tytułowej Lucy i o tym, jak bardzo główni bohaterowie są na nią za przeproszeniem napaleni. Ale II wojna światowa zmusza ich do innej sytuacji i z bicia się o główną bohaterkę nici. Fajnie akurat zostały pokazane zbiegowiska lotników do Francji za poleceniem RAF-u. Historia porucznika Herberta porusza kolejne pokolenia czytelników z takim samym skutkiem, jak prawie osiemdziesiąt lat temu. Uważam osobiście, że czytanie książek wojennych, o tym jakie ludzkość przeżyło piekło w latach 1939-1945 pomaga przypomnieć sobie fakty z przeszłości, bo im bardziej zapominamy o takich właśnie rzeczach, to tym bardziej stwarzamy środowisko do powtórzenia się tej samej historii.

Ta książka zawiera dwie pozycje, które przeczytałam ze 100 lat temu (sporo ponad 30). Tematyka bitwy o Anglię i polskich lotników zawsze mnie interesowała, bo jeden z braci mojej babci brał w niej udział. Niestety zarówno "Żądło Genowefy" jak i "L jak Lucy" przeczytałam, zanim dowiedziałam się, że autor służył w tym samym dywizjonie co wujek. I choć miałam zamiar powrócić do tej lektury, dopiero teraz mi się to udało. I mimo, iż opisy brawurowych potyczek sprawiają wrażenie fajnej przygody, sceny z września 39 roku ukazują prawdę o okropnościach wojny.

Powieść w której znajdują się fakty z wmieszaniem troche fikcji - nie przedapadam za taką formą pisania, ale wpadło mi trochę przypadkowo w ręce i przeczytałem. Momentami książkę czytało się naprawdę dobrze, w miarę szybko można też polubić bohaterów. Niestety były też fragmenty gdzie trochę można było się znudzić. Mimo wszystko, uważam, że jeśli ktoś lubi tego typu powieści to warto przeczytać.

Dobrze się czyta,

Dobrze się czyta,

Książka, która została przeze mnie dosłownie "sczytana" - musiała mieć dorabiane okładki.
Jak dla mnie - prawdziwy majstersztyk literackiego opisu losów polskich lotników w czasie II wojny światowej.
Narracja w pierwszej osobie zbliża nas do głównego bohatera, pozwala się zżyć z nim i jego przyjaciółmi ( jedyny wyjątek to dziennik Zygmunta ).
Doskonały humor, świetnie skrojone postaci ( choćby przygody Pryszczyka w Rumunii, czy w Anglii to pomysł na dobry film ).
Nie wiem, jak to się udało autorowi - że potrafił opowiedzieć z humorem sprawy poważne - bo to przecież w końcu była wojna - i to tak, że osiąga tu pożądany efekt, a humor wręcz pomaga zrozumieć emocje targające bohaterami, gdy walczą i giną.
Jest w tej książce jakaś ogromna dawka optymizmu, która promieniuje z tych wszystkich ludzi.
Polecam każdemu.

Doskonały humor, świetnie...

Absolutnie wybitne wspomnienia polskiego pilota... bombowego! Widać fachowość pisarską. - Obejmuje okres od służby w przedwojennym lotnictwie polskim do końca wojny, z takimi epizodamj, jak pobyt w rumuńskim obozie jenieckim. Fragmenty poświęcone Polsce sanacyjnej dość chłodne - nie wiem, na ile pod wpływem cenzury komunistyczej - ale nie przekraczają granicy przyzwoitości. - Spokojne, acz sugestywne opisy lotów bojowych, na tle scen rodzajowych itp. - Gdybym miał polecić 10 książek o II Wojnie, ta byłaby wśród nich.

Świetny, barwny język z dużą dozą humoru ale też refleksji ukazuje perypetie naszych lotników bombowych podczas drugiej wojny światowej.
Polecam fanom wojennych historii i nie tylko ponieważ jest dużo opisów procedur oraz użytego języka "specjalistycznego" które zaciekawią tych bardziej wnikliwych a przy tym książka nic a nic nie traci na lekkości i przystępności. Przeżywamy wszystko jak byśmy byli na pokładzie samolotu lub na mglistych lotniskach Wielkiej Brytanii lat 40stych
P.S Pozytywne jest również połączenie obu części w integralną całość wydaną przez wydawnictwo Zysk(za to szacun)

Książkę nabyłem przez przypadek w jednej z tanich księgarni dosłownie za parę złotych.
Co mnie skłoniło do zakupu: to przede wszystkim poruszona tematyka oraz postać samego autora.

Zawiera w sobie dwie osobne powieści z czasów wojennych. Obydwie opowieści dają nam żywy obraz naszych dzielnych lotników walczących podczas II wojny światowej.

Pisana przez osobę wielokrotnie odznaczaną najwyższymi medalami państwowymi za odwagę wykazaną w walce.
W tej książce czuć każdy nalot, każde zwycięstwo i niepowodzenie, radości i smutki. Dawno nie czytałem książki, która przekazuje tak szczerze i naturalnie wszystkie uczucia towarzyszące bohaterom.

Dla osób zainteresowanych tematyką pozycja obowiązkowa.

Dla autora wielki szacunek za talent pisarski i tak piękne przekazanie tych historii.

Chwała bohaterom!

Pisana przez osobę...

To były czasy!! Kilkunastoletni chłopak zaczytany w książkach Meissnera. Barwnie, z humorem opisywane wyczyny polskich lotników. Warto!!

• Lotnictwo
  • WWII