A--

Inne wydania

Powieść o "okresie błędów i wypaczeń" doby stalinizmu w oparciu o dzieje wydobycia wraku niemieckiego transportowca MS Seeburg, który później (największy statek Polskiej Marynarki Handlowej) pływał jako MS Dzierżyński.
(Wikipedia)

Nitager | 2016-06-16

Cały czas miałem wrażenie, że powieść została napisana na zamówienie ówczesnych, PRL-owskich władz. Cóż, władze miały swoje sposoby na to, by im nie odmawiano.
Postać Antoniego jest nieco sztuczna, drewniana, jakoś nie potrafi mnie do siebie przekonać. Treść żywcem wzięta z socrealistycznych obrazów z lat pięćdziesiątych. W sumie, powieść można by nazwać kiczowatą, gdyby nie podmorski klimat. Autor w jednym ze swoich opowiadań opisał kiedyś, jak brał udział w nurkowaniu głębinowym, w skafandrze pancernym, a zadaniem jego i jego towarzysza miało być pocięcie zalegającego dno Bałtyku wraku. Tamta opowieść – żywa i pełna humoru – była cudowna. Ta – niespecjalnie udana. Ale klimat pozostał.

Roman Dłużniewski | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Można tę książkę przeczytać, aby się upewnić jak to drzewiej bywało. Epoka stalinizmu pokazana od trochę innej strony.

Piotr | 2016-06-30
robinslav | 2014-10-13