rozwiń zwiń

Wokulski w Paryżu

Okładka książki Wokulski w Paryżu
Krzysztof Rutkowski Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Rzeczy beletrystyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Rzeczy beletrystyczne
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2010-10-04
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-04
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374539586
Tagi:
wspomnienia Paryż Wokulski Bolesław Prus Lalka
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 64 (1)/2023 Rymkiewicz Joanna Lichocka, Piotr Nowak, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Szymon Wróbel
Ocena 7,5
Kronos 64 (1)/... Joanna Lichocka, Pi...
Okładka książki Twórczość nr 10 / 2019 Dariusz Bitner, Kazimierz Brakoniecki, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Andrzej Górny, Andrzej Kanclerz, Tadeusz Komendant, Artur Daniel Liskowacki, Michał Paweł Markowski, Zbigniew Mikołejko, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jan Sochoń, Grzegorz Strumyk, Leszek Szaruga, Danuta Ulicka, Henryk Waniek, Szymon Wróbel
Ocena 5,0
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kaz...
Okładka książki Twórczość nr 9 / 2018 Jakub Beczek, Leszek Bugajski, Mirosław Dzień, Janusz Koryl, Ewa Olejarz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Alfred Marek Wierzbicki
Ocena 7,0
Twórczość nr 9... Jakub Beczek, Lesze...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , ,

Analiza i interpretacja 'Lalki' Prusa wykonana przez znanego krytyka literackiego. Oczywiście przeznaczona tylko i wyłącznie dla wielbicieli arcypowieści Prusa, do których mam przyjemność się zaliczać. Jest tam sporo zdań i twierdzeń ciekawych, prowokujących, skłaniających do przemyśleń; ale potem stacza się to w erudycyjny i pusty bełkot humanisty, w sumie książka rozczarowuje.

Zaczyna się ciekawie, autor rzuca intrygujące sądy, które skłaniają do refleksji i nowych interpretacji: „Starski jest ciemną stroną Wokulskiego”, „pani Wąsowska, jedyna kobieta która go [Wokulskiego] naprawdę kochała” (a przepraszam bardzo, a pani Stawska to co?) „'Lalka' jest arcydziełem symetrii i lustrzanych odbić, podwojeń i powidoków.” „Wokulski wielbił Łęcką jak syn matkę i rozpieszczał jak ojciec córkę”. „Czy Wokulski mógłby się kochać z Izabelą Łęcką? Chyba nie. Z panią Kazią Wąsowską – to i owszem.” To dosyć oryginalne sądy nad którymi warto się zastanowić.

Ale potem wszystko się sypie, autor zaczyna się popisywać się swoją erudycją analizując różne aspekty książki, z tym że to erudycja wybiórcza, nieco mętna i zwietrzała, pokazująca duże braki w wiedzy. Na przykład pisząc o miłości Wokulskiego autor rozwodzi się erosie kosmogonicznym (co to jest?), zaś nie zająknie się co współczesna psychologia sądzi o miłości (polecam książki prof. Wojciszke) i jak w tym kontekście wygląda zauroczenie panną Łęcką.

Potem jest jeszcze gorzej, gdy autor pisze o depresji Wokulskiego, to oczywiście musi szczegółowo omówić poglądy Arystotelesa czy Freuda na ten temat, ale teorii Freuda nikt teraz nie traktuje poważnie, no, chyba tylko humaniści. Autor zaś nawet nie wspomni co o depresji mówią wspołczesna psychiatria czy psychologia. Razi to popisywanie się wiedzą zwietrzałą i zdeprecjonowaną, dlatego dużo uczciwsza jest książka Bachórza o 'Lalce', bo nie mizdrzy się do czytelnika i nie epatuje erudycją.

Gwoli sprawiedliwości muszę dodać, że jest tam jeszcze sporo interesujących odniesień do mitologii greckiej ale to dla mnie mało ciekawe. Może najciekawszy jest autor wtedy gdy streszcza 'Lalkę', ale po co mi streszczenie, gdy mogę sobie poczytać oryginał?

W sumie rozczarowanie

Analiza i interpretacja 'Lalki' Prusa wykonana przez znanego krytyka literackiego. Oczywiście przeznaczona tylko i wyłącznie dla wielbicieli arcypowieści Prusa, do których mam przyjemność się zaliczać. Jest tam sporo zdań i twierdzeń ciekawych, prowokujących, skłaniających do przemyśleń; ale potem stacza się to w erudycyjny i pusty bełkot humanisty, w sumie książka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    16
  • Ulubione
    2
  • Literaturoznawstwo
    1
  • We fragmentach
    1
  • 06. Sny i kamienie
    1
  • Virtualo
    1
  • Bolesław Prus
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wokulski w Paryżu


Podobne książki

Przeczytaj także