rozwińzwiń

Mickiewicz w Stambule

Okładka książki Mickiewicz w Stambule Krzysztof Rutkowski
Okładka książki Mickiewicz w Stambule
Krzysztof Rutkowski Wydawnictwo: Fundacja Evviva L'arte literatura piękna
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Mickiewicz w Stambule
Wydawnictwo:
Fundacja Evviva L'arte
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395689512
Tagi:
Mickiewicz Imperium Osmańskie
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 64 (1)/2023 Rymkiewicz Joanna Lichocka, Piotr Nowak, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Szymon Wróbel
Ocena 7,5
Kronos 64 (1)/... Joanna Lichocka, Pi...
Okładka książki Twórczość nr 10 / 2019 Dariusz Bitner, Kazimierz Brakoniecki, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Andrzej Górny, Andrzej Kanclerz, Tadeusz Komendant, Artur Daniel Liskowacki, Michał Paweł Markowski, Zbigniew Mikołejko, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jan Sochoń, Grzegorz Strumyk, Leszek Szaruga, Danuta Ulicka, Henryk Waniek, Szymon Wróbel
Ocena 5,0
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kaz...
Okładka książki Twórczość nr 9 / 2018 Jakub Beczek, Leszek Bugajski, Mirosław Dzień, Janusz Koryl, Ewa Olejarz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Alfred Marek Wierzbicki
Ocena 7,0
Twórczość nr 9... Jakub Beczek, Lesze...
Okładka książki Nowe Książki nr 4 / 2018 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Krzysztof Rutkowski
Ocena 6,0
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: , ,

Fantastycznie napisana – w konwencji obrazów filmowych czy też scenariusza i pięknym, poetyckim wręcz językiem – książka wybitnego eseisty-mickiewiczologa o jednym z najciekawszych i ostatnim epizodzie z życia Wieszcza: wyjeździe do Turcji dla poparcia polskich legionów mających walczyć przeciw Rosji u boku Imperium Ottomańskiego w wojnie krymskiej (do czego w końcu nie doszło).

Oj, słabo to brzmi dla Prawdziwych Polaków – i wtedy, i dziś. A może zwłaszcza dziś. Oto Polak-katolik i Sumienie Narodu wspiera odwiecznych wrogów Kościoła przeciw innym chrześcijanom - cóż że Rosjanom? Autor stawia niewypowiedzianą wprost tezę, że śmierć Mickiewicza w Stambule nie była przypadkowa – zbyt wielu ludziom i rządom na niej wręcz zależało, i to nie tylko Rosjanom, a zwłaszcza Francji…

A sam Mickiewicz? Zanim umarł, był tam szczęśliwy i jak pisze prowokacyjnie Autor – „umarł wesoły”. Od dawna już nie tworzący niczego. Wyniszczony niełatwym paryskim życiem. Upokarzającymi wieloletnimi zabiegami u władz Francji o obywatelstwo – nigdy go nie dostanie. Świeżo po pogrzebie nieszczęsnej żony Celiny z domu Szymanowskiej, od dawna ciężko cierpiącej psychicznie i zatruwającej swą chorobą otoczenie.

I nagle - nareszcie coś się dzieje. Jest sens działania. Cieszy się z pobytu w tureckiej wtedy Bułgarii w obozie Kozaków Ottomańskich, niezłej zbieraniny m.in. awanturników z całej Europy Środkowo-Wschodniej, dowodzonej przez słynnego Michała Czaykowskiego czyli Sadyka Paszę (przechrztę na islam – wstyd to dla Prawdziwego Polaka!),męża dawnej miłości Słowackiego Ludwiki Śniadeckiej. Polskie wojsko, polska komenda, polskie znaki...

Ale realna prawda jest gorzka. „Polacy jak to Polacy – skaczą sobie do gardeł, intrygują, donoszą na siebie, kłócą się o władzę i godności. Tak było zawsze i nigdy się nie zmieni” - zauważa Autor. Dwuznaczna rola księcia Władysława Czartoryskiego, który pojechał z Poetą do Turcji. I do tego perfidna gra mocarstw. Swoje interesy ma Anglia, swoje Francja (władze każą śledzić każdy ruch Mickiewicza),jeszcze inne Turcja. Za kulisami działa i Rosja.

„A Polaków nikt nigdy nie zmusił i nie zmusi do wspólnego dobrego działania dla wspólnego dobra”. Sam Mickiewicz „przejrzał intrygi i spiski, dojrzał ludzką małość, polską małość, polską drugorzędność, taką mało-polskość nie po raz pierwszy, ale za to po raz ostatni i ostateczny”.

Jeszcze bardziej uwidacznia się to po śmierci Mickiewicza. Pod dom, gdzie umarł, podchodzi grupa Polaków na stale osiadłych w Stambule (mieszkańcy późniejszego Adampola). Żądają wydania zwłok, by pochować je na miejscu. – Żydowska to sprawka do Paryża wieszcza ciągnąć – krzyczą.

Sekretarz Mickiewicza i jego przyjaciel Armand Levy, ochrzczony francuski Żyd, pilnuje zwłok z pistoletem w dłoni by je przewieźć do Paryża. Ale staje się to możliwe dopiero po miesiącu niełatwych formalności między państwami - przeciwny temu był np. szef francuskiego MSZ Aleksander Walewski (nieślubny syn Napoleona i pani Walewskiej, wróg sprawy polskiej i Mickiewicza osobiście – wcześniej storpedował jego starania o obywatelstwo, bo widział w nim „wywrotowca”). A ambasador Francji w Stambule obłudnie mówił Levy’emu o ubolewaniu, że „Polacy kłócą się nad trumną”

Gdy w 1890 r. doszło do ekshumacji zwłok Wieszcza, „Le Figaro” napisało: „Car pozwolił na przewiezienie zwłok poety polskiego Adama Miskiewisa na Wawel pod Warszawą”… Na paryskim dworcu żegnał je m.in. Armand Levy, którego do Krakowa na wawelski pogrzeb nie zaproszono – „jako Żyda, masona, antyklerykała, socjalistę”.

I tylko sami Francuzi widzieli w nim Polaka, za którego on się uważał i nawet kochał się w najstarszej córce Wieszcza. Rok potem Levy umrze, pochowany w zbiorowym gronie dla biedaków. Rutkowski oddaje mu sprawiedliwość, pisząc że wiele dobrego uczynił dla świata…

Fantastycznie napisana – w konwencji obrazów filmowych czy też scenariusza i pięknym, poetyckim wręcz językiem – książka wybitnego eseisty-mickiewiczologa o jednym z najciekawszych i ostatnim epizodzie z życia Wieszcza: wyjeździe do Turcji dla poparcia polskich legionów mających walczyć przeciw Rosji u boku Imperium Ottomańskiego w wojnie krymskiej (do czego w końcu nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    2
  • Chcę kupić
    1
  • Ulubione
    1
  • Polska
    1
  • (Auto)biografia
    1
  • 2022
    1
  • Bardzo chcę przeczytać
    1

Cytaty

Więcej
Krzysztof Rutkowski Mickiewicz w Stambule Zobacz więcej
Krzysztof Rutkowski Mickiewicz w Stambule Zobacz więcej
Krzysztof Rutkowski Mickiewicz w Stambule Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także