Obrona żarliwości

Wydawnictwo: a5
83-85568-57-3
eseje o poezji
Anna

"Obrona żarliwości" to nowy tom esejów Adama Zagajewskiego, pisanych u schyłku ubiegłego i na początku obecnego stulecia. Ale jest to książka przełomowa nie dlatego, że powstawała akurat na przełomie wieków, lecz przede wszystkim dlatego, iż zawiera zarówno eseje programowe, takie jak tytułowa Obrona żarliwości czy żywo dyskutowane, i to nie tylko w Polsce, Uwagi o wysokim stylu, będące sumą...

Ale jest to książka przełomowa nie dlatego, że powstawała akurat na przełomie wieków, lecz przede wszystkim dlatego, iż zawiera zarówno eseje programowe, takie jak tytułowa Obrona żarliwości czy żywo dyskutowane, i to nie tylko w Polsce, Uwagi o wysokim stylu, będące sumą przemyśleń wybitnego poety o istocie poezji i sztuki (należą do nich także dwa kontrapunktowe teksty: Przeciwko poezji oraz Poezja i wątpliwość) - jak też cztery wspaniałe eseje o jego mistrzach duchowych: Friedrichu Nietzschem, Józefie Czapskim, Zbigniewie Herbercie i Czesławie Miłoszu. Znalazły się w niej także nowe szkice o miejscach i miastach szczególnie bliskich Zagajewskiemu (naturalnie nie mogło wśród nich zabraknąć tekstów o Lwowie, Krakowie i Paryżu) oraz zamykający książkę esej-wyznanie Pisać po polsku.

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UWAGA! WSPANIAŁE, PRZEMYŚLANE, BOGATE INTELEKTUALNIE, A PRZY TYM ZROZUMIALE PODANE SPOSTRZEŻENIA ERUDYTY, WIELKIEGO POETY, SKROMNEGO CZŁOWIEKA
To co ja mam dodać? Od pierwszej strony autor przytacza skomasowane mądrości całego świata, toć ja nie będę ich przepisywał. Już na 13 stronie omawia najsłynniejszy esej Kołakowskiego "Kapłan i błazen", by dwie strony dalej zająć się platońskim "metaxu" /tj w uproszczeniu: zawieszeniem w połowie drogi, jak między niebem i ziemią, ang "in-between"/. Dodaje jeszcze Ciorana, Weil, Manna, Nietzschego, Miłosza, Herberta, Wata, Mandelsztama i paru innych, nadmienia o jansenistycznym moralizmie, zauważa "ironię jako desperacką obronę przed barbarzyństwem" , a my, jak to wszystko przetrawimy, to możemy czuć się dumni, że pierwszy, zaledwie dwudziestostronicowy rozdział zaliczyliśmy ze zrozumieniem, przeto jesteśmy bogatsi o parę deko ...

5000lib | 2015-03-18
Przeczytana: marzec 2015

Zbigniew Herbert mówił, że jedna książka prowadzi do następnej. Złudnym więc jest sądzić, że to my wybieramy towarzystwo książek to one kolekcjonują ludzi i ich charaktery. I tak było z Obroną żarliwości zbiorem esejów Adama Zagajewskiego. Sądzę również, że wybierają także czas, w którym słowo rozgości się między poranną kawą a myślą.

Skojarzenia i spostrzeżenia.

Eseje opublikowane pierwszej dekadzie lat 2000, i pisane na przełomie wieków nie tylko są świadectwem czasów, nie tylko zapewniają nam obcowanie ze słowem, ale przede wszystkim są zaproszeniem do konwersacji. Zaproszeniem, z którego trudno nie skorzystać, a jeśli tak się stanie, to nasza strata.

Skojarzenia, spostrzeżenia i pytania pojawiają się natychmiast. Pierwsze to wiersz pt Rysunek miast Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nie wiemy gdzie nas zaprowadzi ten tekst, ale warto podjąć tą wędrówkę.

Wiadomo, że Zagajewski przywoła ciąg dalszy recenzji pod...

wmiędzyczasie | 2016-11-02
musang | 2015-12-24