Tancerka Degasa

Bukowy Las
2010-10-20
2010-10-20
Jarosław Rybski

Dość płytka i pretensjonalna. Nie widać, żeby autorka posiadała zbyt dużą wiedzę o balecie ani o malarstwie. Zabrakło mi zagłębienia się w te tematy w zajmujący sposób oraz plastycznego ukazania życia w Paryżu w XIX wieku.

...Sięgnęłam po nią ponownie po latach.
Daję wysoką ocenę, bo dla mnie stanowiła, swego rodzaju, jedną z nielicznych książek edukacyjnych życiowo przydatnych... Chyba jej dużo zawdzięczam.

Gdybym np. spotkała tę książkę w tym roku pierwszy raz ... - raczej nawet bym jej nie przeczytała.
Taka trochę kolejna artystyczna zdrada, rond de jambe pani Kathryn..........

...Sięgnęłam po nią ponownie po latach.

Taka trochę kolejna artystyczna zdrada, rond de jambe pani Kathryn..........

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam takie książki. Niepowtarzalny klimat, urokliwy Paryż, intrygujące postaci i wciągająca fabuła. Polecam zdecydowanie.

Historia wiejskiej, niewykształconej dziewczynki, która dzięki swojej odwadze i uporowi trafia do wielkiego świata i próbuje się w nim odnaleźć. Jest to także opowieść o determinacji, ciężkiej pracy i ambicji głównej bohaterki, która potrafiła zawalczyć o swoje marzenia.
Żeby dowiedzieć się, czy faktycznie jej się to udaje, zachęcam do przeczytania lektury, bo warto.

Bardzo ciekawie napisana historia młodej dziewczyny, która dzięki swojemu talentowi pozostawia swoją rodzinę i wyrusza na podbój Paryża.
Alexandrie jest bardzo ambitna, jej pasją jest taniec w balecie .Po wielu latach ciężkiej pracy trafia na deski opery paryskiej jako początkująca baletnica. Tu poznaje swoją wielką miłość- artystę Edgara Degasa. Uczucie do niego narasta z każdą spędzoną z nim chwilą jednak nie jest odwzajemnione w sposób taki jak chciałaby dziewczyna.
Książkę czyta się miło i przyjemnie. Spodziewałam się innego zakończenia i trochę brakowało mi opisu jak wyglądało życie Alexandie po opuszczeniu opery.

Fantastyczna książka o zdobywaniu pozycji społecznej, naprawianie błędow rodziców i proby utrzymania rodziny, o arystokracji i paryskiej bohemie i tancerkach baletowych, ktore po 25 roku życia sprzedawane są... no właśnie. Polecam

Kocham. Niewiele książek zainspirowało mnie jak ta. Piękna, smutna. Zakończenie niesztampowe, a także realistyczne. Pokazuje, że nie wszystko było tak cudowne w tamtych czasach, jak się niektórym wydaje, a jednak ma w sobie to zimne, nieosiągalne piękno słyszalne w szumie tiulowych spódniczek, stukocie twardych baletek na scenie i idealnie dostrojonych instrumentów orkiestry Opery Paryskiej.

czytając niby biografię czuję się jak podglądaczka, mimo to nie potrafię odmówić sobie tej odprężającej lektury.
autorka w przyjemny sposób przybliża postać artysty...

autorka w przyjemny sposób przybliża postać artysty...

Książka nie dla każdego, trzeba mieć sporo cierpliwości do głównych bohaterów, ponieważ nie raz potrafią zasmucić lub zdenerwować.

Powieść fikcyjna współczesnej pisarki. Nie jest to książka wybitna i nie wnosi niczego nowego do literatury, ale wciąga i znakomicie przenosi nas w klimat schyłku XIX wieku - czasów Degasa i świata tancerek Opery Paryskiej. Czyta się lekko i przyjemnie.

• 2011
  • Powieść historyczna