Ognisko próżności

83-06-02524-5
Rufi

przeklam_literacki | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

"LIBERAŁ TO KONSERWATYSTA, KTÓRY ZOSTAŁ ARESZTOWANY"

Ach, nie ma to jak solidna powieść o relacjach klasowych!

Przez kilka dni dosłownie żyłam sprawą Shermana McCoya, wracając do niej wielokrotnie w ciągu dnia i antycypując kolejne kroki dochodzenia. Genialnie czyta się w oryginale, ze świetnie uchwyconymi rozmaitymi manierami językowymi (znane z filmów "gedadahe!" jako "get out of here" etc.) i akcentami (portorykański, afroamerykański...). Podobało mi się np. to jak prokurator, Larry Kramer, lawirujący między dwoma światami przerzucał się nieustannie z formy 'he don't" i "he doesn't" i z powrotem zależnie od rozmówców. Ciekawe, jak poradził sobie z wyzwaniami "przekładu kulturowego" polski tłumacz.

Kilka postaci zrobiło na mnie wielkie wrażenie, zupełnie jakbym poznała te osoby w 'prawdziwym' życiu: Myron Kovitsky, Tommy Killian i sam Sherman McCoy, ale w 'odmienionym' wydaniu pod koniec historii, wznoszący lewą pięść w pozdrowieniu. Autor barwnie opisał realia i atmosferę...

Harry_Kryszna | 2015-03-06
Przeczytana: 01 marca 2015

Najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem!

jeśli ktoś ma ochotę na dobry dramat obyczajowy, to wydaję mi się, że to znakomita pozycja;

chociaż akcja dzieje się ok poł. lat 80-tych w Nowym Jorku większość spostrzeżeń można odnieść do dzisiejszych czasów..

jeśli ktoś jest dobry z angielskiego to warto przeczytać w wersji oryginalnej; jest wiele znakomitych momentów "nowojorszczyzny", która nadaje jeszcze ciekawszy wymiar tej opowieści..

film na podstawie książki jest słaby i groteskowy, ale z nudów można rzucić okiem..

dla fanów dramatów i obyczajówek, ale zarazem książek z suspensem i napięciem do ostatnich stron, to pozycja godna zainteresowania...

bartek8846 | 2016-07-03
Na półkach: 2016, Przeczytane