Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Monia

przeklam_literacki | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

"LIBERAŁ TO KONSERWATYSTA, KTÓRY ZOSTAŁ ARESZTOWANY"

Ach, nie ma to jak solidna powieść o relacjach klasowych!

Przez kilka dni dosłownie żyłam sprawą Shermana McCoya, wracając do niej wielokrotnie w ciągu dnia i antycypując kolejne kroki dochodzenia. Genialnie czyta się w oryginale, ze świetnie uchwyconymi rozmaitymi manierami językowymi (znane z filmów "gedadahe!" jako "get out of here" etc.) i akcentami (portorykański, afroamerykański...). Podobało mi się np. to jak prokurator, Larry Kramer, lawirujący między dwoma światami przerzucał się nieustannie z formy 'he don't" i "he doesn't" i z powrotem zależnie od rozmówców. Ciekawe, jak poradził sobie z wyzwaniami "przekładu kulturowego" polski tłumacz.

Kilka postaci zrobiło na mnie wielkie wrażenie, zupełnie jakbym poznała te osoby w 'prawdziwym' życiu: Myron Kovitsky, Tommy Killian i sam Sherman McCoy, ale w 'odmienionym' wydaniu pod koniec historii, wznoszący lewą pięść w pozdrowieniu. Autor barwnie opisał realia i atmosferę...

Harry_Kryszna | 2015-03-06
Przeczytana: 01 marca 2015

bardzo dobry dramat obyczajowy, z suspensem i napięciem do ostatnich stron..

warto przeczytać w wersji oryginalnej..

GZal | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

[...]
W każdym razie mój zachwyt powieścią Wolfe nie jest taki, jak choćby Najlepszymi, ale szacunek dla tego, w jaki sposób sportretował ten świat elit amerykańskich końca lat osiemdziesiątych. Ale czy na pewno to wyłącznie amerykańska elita? Przez znaczną część książki miałem wrażenie, że wystarczyłyby naprawdę drobne korekty i całość daje się przenieść w naszą aktualną rzeczywistość.

Może zamiast tradera obligacji (na WallStreet powstawały ogromne fortuny) lepszy byłby jakiś inny “nowobogacki”, który ma przekonanie o tym, że jest Władcą Świata, kupuje kilkunastopokojowe apartamenty, na wielomilionowy kredyt BO GO STAĆ!
[...]
całość: