Nazywam się Charlotte Simmons

2015-06-01
2006-11-01
Maciejka Mazan
satyra USA powieść kampusowa

Tom Wolfe był mistrzem w portretowaniu wieloetnicznego społeczeństwa amerykańskiego i dla Amerykanów każda jego książka była wydarzeniem. Mnie dekadę temu zachwycił ,,Facet z zasadami,,. Studencko-koszykarska komedia ludzka - Wolfe miał wiele z Balzaka, bo w równym stopniu, co francuski klasyk, pozostawał pisarzem socjologiem, kronikarzem epoki - trochę mnie znudziła. Natomiast poczucie humoru miał kapitalne. Brawa dla tłumaczki, szczególnie za przekłady slangowych powiedzonek, wulgaryzmów, gwary studenckiej i sportowego żargonu. No i świetne tlumaczenia hip hopowych kawałków, które wydają się nieprzetłumaczalne.

Mam sentyment do tej książki ponieważ przeczytałam ją wiele lat temu akurat jak byłam na studiach. Wtedy pewnie oceniałbym ją wyżej bo mnie wciągnęła i spodobał mi się temat - jak zachowanie innych i chęć przynależności do „fajnej” paczki, wpływa na nas. Bohaterka pochodzi z małej miejscowości, która jest jakby jej szklaną bańką. Gdy ją opuszcza jej priorytetem jest zdobywanie wiedzy na uczelni, na której rozpoczęła naukę i która była powodem wyjazdu. Czy otoczenie wpłynie na nią destrukcyjnie czy może obronią się wartości jakie jej wpajano i jakimi kierowała się przez całe swoje życie? Nie ma tu wielkich zaskoczeń ale mimo to polecam bo dobrze się czyta. Fajna pozycja dla nastolatek (uwaga, są wulgaryzmy) bo może pomóc w zastanowieniu się co naprawdę się liczy, fajni znajomi czy cel do jakiego dążymy :)

Pisarz po mistrzowsku kreśli portrety outsiderki Charlotte, Hoyta, Jojo i Adama - studentów renomowanej uczelni. Świetnie oddaje atmosferę panującą w kampusie. Niestety to tyle z plusów. Powieść dłuży się opisując ciągle na nowo pijackie imprezy, wzajemną wrogość i współzawodnictwo studentów. Wielkie brawa dla tłumacza, który przełożył tę nasiąkniętą slangiem i gwarą powieść.

Aż trudno mi uwierzyć, że książka o życiu studentów mnie nie zainteresuje. To mój ulubiony temat. Niestety Tom Wolfe dał rade mnie zanudzić.Akcja bez znaczenia choć wydawało się, że życie w miasteczku studenckin nasycone wrażeniami nie pozwoli oderwać się od czytania. Męczyłam wiele wieczorów smacznie zasypiając.Bohaterka mało sympatyczna i do końca nie dała się polubić. Końcówka jednak ratuje powieść bardzo pozytywnie, szczególnie zerkając na ten bruk na okładce.

Choć zapowiadało się interesująco wyszło bardzo źle.
Książka jest bardzo gruba, przepełniona opisami - niektóre są zupełnie niepotrzebne i bez sensu. Do wielu rzeczy dochodzi bez jakiekolwiek powodu, szczególnie mam na myśli zakończenie, które nie wynikało z niczego.
Głównie książka skupia się na tym, jacy okropni są młodzi ludzie i czego to oni nie wyprawiają.
Jedyny plus jest taki, że nie cierpiałam bardzo przy czytaniu.

Choć zapowiadało się interesująco wyszło bardzo źle.
Jedyny plus...

Stereotyp powielony. Amerykańska młodzież wchodzi na drogę ku dorosłości, a jej oblicze szkicują coraz to większe wyzwania w obozie przetrwania, jakim jest akademik.

Hm... Cóż tu można powiedzieć. Gruba książka nagryzmolona drobnym druczkiem, dosyć tendencyjna- zarówno sam temat jak i bohaterowie. A jednak coś mnie tknęło i byłam mocno wciągnięta. Zrozumiałam chyba zamysł autora co do przedstawienia postaci jak i ich problemów egzystencjalnych (coś mi się widzi, że ta nasza Polska szkoła tak daleko od tych amerykańskich standardów nie odbiega).

Książkę dorwałam w Biedronce, nie dość że zainteresowała mnie tematyką, to cena również zachęcała. Lubię klimacik amerykańskiego studenckiego życia na kampusie, dlatego z chęcią zabrałam się do czytania.

Fabuła książki opiera się na losach pochodzącej z niewielkiej miejscowości w górach młodej dziewczyny, w której drzemie pragnienie zdobycia wiedzy i wydostania się z ograniczonego świata w którym przyszło jej się urodzić. Charlotte, bo to o niej mowa, jest na tyle zdolna i zdeterminowana, że udaje jej się zdobyć stypendium umożliwiające jej studia na jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni – fikcyjnym Duponcie. Dziewczyna rozpoczyna studenckie życie z otwartym umysłem, z nadzieją, ale i z wieloma obawami. Jest to dla niej całkowity skok na głęboką wodę. Jako osoba pochodząca z religijnej, konserwatywnej rodziny musi zmierzyć się z rzeczywistością niezbyt grzecznego studenckiego życia. Charlotte nie ucieka od wyzwań które przed nią stają. Jej głównym celem jest zdobycie wiedzy, ale angażuje się również w życie społeczne uniwersytetu, szybko stając się popularną, głównie dzięki swojej odmienności od innych. Ale czy wyjdzie jej to na dobre?

Warto wspomnieć, że jest to powieść satyryczna, przez co wszystko jest tu bardzo przejaskrawione. Jedziemy niczym rollercoasterem raz wznosząc się na wyżyny, a zaraz potem spadamy gwałtownie w dół. Na sali wykładowej gdzie dialogi toczą się przesadnie naukowym językiem, rozmowy są ciężkie i przesiąknięte naukową treścią, a zaraz potem przenosimy się do studenckiego środowiska gdzie sypią się wulgaryzmy, a nasza główna bohaterka, która jeszcze przed chwilą brała udział w inteligentnej dyskusji z wykładowcą zmienia się w naiwną i głupiutką dziewczynę. Ciężko się brnie przez tą książkę, momentami te dyskusje, albo opisy ciągną się i ciągną niepotrzebnie, nie wnosząc nic do fabuły, a powiększając już i tak grubą książkę o dodatkowych kilka kartek.

Polskie tłumaczenie jest dosyć niefortunne, dialogi wyglądają nienaturalnie. (głównie chodzi mi tutaj o przetłumaczenie wulgarnego języka i wiejskiego zaciągania którym posługuje się Charlotte i jej rodzice). Jednak jest to do przełknięcia, kiedy wiesz że to po prostu niedociągnięcia w tłumaczeniu.

Mam totalnie mieszane uczucia kiedy myślę o tej książce. Czasem myślałam „co ty czytasz, kobieto?! Marnujesz swój czas na coś takiego”, ale zaraz potem wydawało mi się, że nie jest to takie złe. Dziwna książka, dziwny język, przejaskrawieni bohaterowie, przydługie opisy które niczemu nie służyły a tylko wprowadzały czytelnika w ogłupienie, ale może to właśnie tak satyra powinna wyglądać. Jakoś to się jednak kupy trzymało i udało się stworzyć spójną historię.

Wciągająca opowieść o zwykłej i nudnej nastolatce, która by się podobać innym, zmieniła swoje życie na buntowniczkę w lekkiej odsłonie. Studia na uczelni? Uczyć się, aby inni spostrzegali Cię za kujona i lamuskę? To już nie w stylu Charlotte.
Jest to bogata postać, skradła moje serce, może dlatego, że była przed studiami podobna do mojej osobowości.
Polecam !

Polecam !

Och, jaka ta dzisiejsza młodzież zła!
Nudny Wolfe.

Och, jaka ta dzisiejsza młodzież zła!
Nudny Wolfe.

• Literatura amerykańska