Miecz świtu

Okładka książki Miecz świtu Michael Moorcock
Okładka książki Miecz świtu
Michael Moorcock Wydawnictwo: Amber Cykl: Historia Runestaffa (tom 3) Seria: Eternal Champion fantasy, science fiction
Historia Runestaffa (tom 3)
Eternal Champion
The Sword of the Dawn
Amber
1992-01-01
1992-01-01
8370820522
Andrzej Leszczyński
runestaff fantastyka powieść angielska 20w.

Tom 3 steampunkowej sagi Magicznej Laski w klimacie howardowskiego fantasy. Nasi liczni bohaterowie bezpieczni, na drugim świecie, od zakusów i podbojów wielkiego Imperium Granbretanu ponownie zaczynają odczuwać oddech niebezpieczeństwa na swoich karkach. W ich rzeczywistości pojawia się podróżnik potrafiący otwierać bramy między wymiarami, legendarny poeta i dramaturg, a we właściwym świecie pozostał jego stary mentor, co stanowi pokusę dla barona Meliadusa, największego sługi Króla-Imperatora. Hrabia Brass postanawia wysłać z powrotem Doriana Hawkmoona i ich nowego sprzymierzeńca, d’Averca, by na dalekiej dzikiej północy Szkocji odnaleźli ruiny starożytnego miasta i ślady bytności zaginionego guru. Pech zmusi ich do infiltracji stolicy brytyjskiego królestwa i do pogoni z czasem, o przejęcie mistrza Mygana przed łapami ich największego wroga. To znacznie ciekawsza i lepiej rozpisana część od poprzedniego Amuletu szalonego boga. Oczywiście ponownie dostajemy hard fantasy jako literaturę drogi, tym razem odcinając się od fikcyjnego świata Europy i wschodniej Azji, będziemy podróżować po lodowych i górzystych wertepach północy, a także na dalekim świecie zachodniej Azjokomuny, co naturalnie będzie doskonałym kontrastem fabularnym i wizualnym dla powieści, a nawet całej serii Moorcocka. Nasi herosi wyrzuceni za pomocą magii na drugi koniec świata, a może multi-uniwersum zmuszeni zostaną do odbycia questa, by pozyskać wielki tytułowy Miecz Świtu leżący w łapach kapłanów królestwa piratów, pod wodzą Valjona, plądrujących ten świat i główne miasto Starvel. Wraz z miejscowym buntownikiem i szlachcicem, Pahlem Bewchardem, podejmą się licznych walk z bestiami i piratami, by uwolnić ten fragment kontynentu, pozyskać artefakt i wyruszyć na poszukiwanie głównego McGuffina sagi – Runicznej Laski, która zaprowadzi pokój w uniwersum. Lecz to w ostatnim tomie, a jak na razie należy się cieszyć tą prostą literaturą obfitującą w przyjemne zwroty akcji, nieustanną gonitwę, polityczne machlojki i klimat jak ze starych powieści gatunku ze wstawką niesłusznie pomijanym światem postępu i pary.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Historia podzielona na 2 części. W pierwszej jest delikatny wątek polityczny, sporo miejsca poświęconego jest głównym antagonistom z Dark Empire. Druga część w całości poświęcona jest przygodom Hawkmoona i D'averc'a.

Te historyjki/książeczki ze "świata Eternal Champion" czyta się szybko, są zwięzłe i mają charakter dłuższego opowiadania lub wręcz streszczenia z pokazaniem tylko najistotniejszych rzeczy. Jest to rzetelne, schludne, przyzwoite przygodowe fantasy. Nie jest to z najwyższej pólki, nie jest to ze średniej półki, jest to gdzieś pomiędzy tymi dwiema półkami. Jak masz przeczytać jakąś kilkusetstronicową książkę fantasy z kilkunastotomowej serii, lepiej siegnąć po jakąkolwiek książkę Moorcocka należącą do uniwersum "Eternal Champion" - mniej się zmęczysz, bardziej zrelaksujesz.

Łatwo wpaść w świat Runestaff'u niesamowita opowieść, każda część serii pochłania nas doszczętnie :)

• X półka 3
  • - Posiadam
  • 2016

Dodaj cytat z książki Miecz świtu