Ogrody

83-07-01416-6
Piotr

vampireheart | 2016-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

"Ogrody" Jarosława Iwaszkiewicza należą do najpóźniejszych dzieł tego autora. Choć jest to zbiór luźnych opowiadań, niezwiązanych ze sobą czasem, to i tak odzwierciedlają mądrość wynikającą z wieku pisarza. Maleńka, jedynie ponad stu stronicowa książka zachwyca pięknem trzech utworów- "Sen", "Ogrody" i "Sérénité".

"Sen" był najkrótszą formą, ale za to najlepszą. Zwięzłe (a treściwe), piękne i zapierające dech w piersiach opowiadanie w cudowny sposób nawiązuje do muzyki, posługując się łańcuchem skojarzeń, które wychodzi od błędu tłumaczenia tytułowego zagadnienia w kontekście rosyjskich kwiatów. Motyw sasanek sprawił się tutaj znakomicie.

W "Ogrodach" Iwaszkiewicz zachwyca bogatą wiedzą z dziedziny botaniki, powołując się na nazewnictwem bogatej puli gatunków różnych kwiatów. Tym samym przypomniał mi moją licealną nauczycielkę biologii, która biegle posługiwała się nazwami (także łacińskimi) i charakterystykami wszystkich spotykanych roślin. Przez książkowe opisy czuje się woń...

mko | 2014-03-03
Marta Pąk | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Iwaszkiewicz zabiera czytelnika w sentymentalną podróż po Ogrodach. Opis każdego z nich jest tak naprawdę pretekstem do wspominania ludzi i zdarzeń, do przedstawienia nam perfekcyjnej mieszanki tego, co prawdziwe z tym, co narodziło się w wyobraźni autora. Piękne

idj95 | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Melancholijne, sentymentalne opowiadanie, przy którym nie jeden uroni łzę.

Katarzyna | 2017-03-19
Meggi59 | 2015-04-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 1996
Papierowe ogrody

Lato otworzyło przed nami swe podwoje, przynajmniej chciałoby się w to wreszcie uwierzyć. Jeśli zaufać jego nieśmiałym obietnicom, to widzimy te letnie możliwości jako otwarcie parków, lasów, plenerów na oścież, na ludzi, na śmiech i na czytanie pod drzewem. A jak o ogrodach pisali pisarze? Zerknijmy.