Przerwa w pracy

2009-11-01
978-83-7506-422-3
lata 90. dziennikarz międzynarodowa afera
Inne

Okładka książki Rozmowy jerozolimskie. Dlaczego zginął Mesjasz? Waldemar Chrostowski, Paweł Lisicki
Rozmowy jerozo... Waldemar Chrostowsk...
Okładka książki Świat i Kościół w kryzysie Grzegorz Górny, Krystian Kratiuk, Paweł Lisicki
Świat i Kośció... Grzegorz Górny, Kry...

Nie spodziewałem się! Czego? Chyba takiego... luzu po autorze. Bardzo go lubię, cenię. To co do tej pory czytałem było bardziej filozoficzne, teologiczne i polityczne. A tu zupełnie inne dzieło. Autor jest wyjątkowo sprawny w opowiadaniu historii, która szybko wciąga. Jak mniemam bohater nie jest ani trochę alter ego autora. Autor swoje przekonania i przemyślenia ukrywa raczej w wypowiedziach innych bohaterów. Może dzięki temu chciał autor uczynić książkę bardziej przystępną dla innych? Nie wiem. Wiem na pewno, że książka jest ciekawą rozrywką a autor wykazuje się wprawą nie tylko w jednym gatunku literackim.

Niestety nie w moim guście. Bardzo ciężko się czytało.

Niestety nie w moim guście. Bardzo ciężko się czytało.

Powieść współczesna ukazująca rozterki mężczyzny w średnim wieku. Publicysta konserwatywnego tygodnika zostaje wysłany przez redakcję na międzynarodową konferencję w zastępstwie naczelnego. Szybko okazuje się, że to nie tematyka konferencji staje się jego głównym zainteresowaniem podczas wyjazdu. Powieść napisana w specyficznym, męskim stylu, krótkimi zdaniami, co wcale nie sprzyja lepszemu rozeznaniu w rozterkach głównego bohatera. Spotykamy postać i skomplikowaną i poranioną przez życie i dokonane wybory - miałam podczas lektury poczucie współuczestniczenia w jego zapętleniu. Zmusza do refleksji nad pokusami i dążeniami współczesnego świata.

Nie wiem, co Lisicki chciał dzięki tej książce osiągnąć. Akcja nie dość, że naciągana to jeszcze sypie się w trakcie czytania, intryga głupawa. Nie polecam.

Po esejach filozoficznych Pawła Lisickiego, które - od razu napiszę - uwielbiam, przyszedł czas na fabułę. "Przerwa w Pracy", to pasjonujący kryminał psychologiczny napisany z niebywałą lekkością i poczuciem humoru. Poprzez tę konwencjonalną na pozór konstrukcję fabularną przezierają fundamentalne problemy natury moralnej. Już po kilkunastu stronach czytania tej trzymającej w napięciu historii, odnalazłem wiele dylematów, wokół których obraca się filozoficzna twórczość autora. To chyba największa zaleta tego dzieła: czyta się je z zapartym tchem, a jednocześnie pobudza głębokie refleksje.
Polecam!

Paweł Lisicki jest eseistą, publicystą, tłumaczem i redaktorem naczelnym dziennika "Rzeczypospolita" do 2011 r., w latach 2011–2012 tygodnika „Uważam Rze”, od 2013 tygodnika „Do Rzeczy”.

Tomasz B. pisze artykuły do podupadającego tygodnika. Jego szef z powodów zdrowotnych nie może wyjechać na ważną konferencję do Wiednia. Tomasz B. otrzymuje propozycję wyjazdu. Na konferencji są poruszane takie tematy jak: ekologia, prawa człowieka, pokój na świecie. Tomasz B. zdradza swoją żonę. Zakochuje się bez pamięci w Nataszy. Kobieta ma 30 lat. Mężczyzna skończył 50 lat. Dziennikarz wyznaje dziewczynie miłość. Natasza stwierdza, że Tomasz jest nachalny. Kobieta jednak decyduje się na romans. Pewnego popołudnia do dziennikarza przychodzi policjant i informuje go o śmierci Nataszy. Tomek jest głównym podejrzanym o zabójstwo. Mężczyzna zostaje wplątany w intrygę.

Jak dziennikarz przeżyje śmierć Nataszy? Czy żona dowie się o zdradzie? Czy Tomaszowi uda się dowieść swojej niewinności?

Po przeczytaniu książki można wysnuć wniosek, że pieniądze szczęścia nie dają. Powieść zmusza do myślenia.

Polecam tę książkę każdemu. Powieść zawiera sporo wątków. Nie sposób przewidzieć kolejnych wydarzeń. Ta historia umili wolną, wakacyjną chwilę.
Kasia, lat 17
źródło osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

W końcu przeczytałam „Przerwę w pracy”, choć było ciężko. Książka wcale nie jest zła, czy nudna, ale momentami tak mnie osłabiała, że mi „ręki” do kolan opadały i nie byłam w stanie utrzymać jej przed oczyma. A wszystko za sprawą głównego bohatera, Tomasza B. Wynurzenia tego pięćdziesięciolatka przeżywającego całym sobą kryzys wieku średniego przewracały mi wszystko w środku. W zasadzie powinnam pogratulować autorowi stworzenia tak wyrazistej postaci, bo jedynie nadzieja na to, że na następnej stronie ktoś go może zastrzeli, dawała mi siłę na przerzucanie kolejnych kartek.

Tomasz B. jest dziennikarzem, publicystą pewnego tygodnika i właśnie dzięki temu udaje mu się wyjechać na konferencję naukową do Wiednia, która ma zmienić oblicze świata. Wyjazd jest dla pana B. okazją do odpoczynku od przebojowej żony i dwóch córek, z którymi nie ma najlepszego kontaktu. Spotkana na konferencji młoda kobieta wyzwala jednak w Tomaszu ogień, o którym myślał, że wziął i był zgasł na wieki. Wszystko, co dotyczy wątku Nataszy widzianej z perspektywy Tomasza mogę określić jedynie jako „ostatnie podrygi zdychającej ostrygi”.

Pan Lisicki bardzo ciekawie przedstawił machlojki polityczne i różne poglądy na etykę, prawa człowieka i religię we współczesnym świecie. Wszystko jest przerysowane do granic absurdu i zmusza do myślenia. Karykaturalne i dość brutalne pokazanie mechanizmów rządzących lansowaniem pewnych idei jest najmocniejszą stroną książki. W środku niestety tkwi Tomasz, któremu cała krew chwilowo spłynęła do penisa, i jest ślepy i głuchy na otaczające go wydarzenia. Taki z niego dziennikarz, jak z mysiej dupy wór na mąkę. Nie łączy faktów, nie drąży tematu, wciąż tylko Natasza i biedny, nieszczęśliwy on. W sumie jest to imponujące studium, jak to facetowi „palma odbiła”. Rozumiem celowość takiego przejaskrawienia postaci pana B., ale drażni mnie ten bohater przeokropnie. Może to kwestia mojego wewnętrznego lęku przed byciem bezwolną marionetką, która bezrefleksyjnie łyka promowane przez kogoś idee i wydaje jej się, że są to jej własne przekonania. A posiadanie własnego zdania jest tak trudne w świecie, którym rządzą pieniądze i nie wiadomo, komu można wierzyć, bo autorytety obrastają w tłuszcz wygodnictwa. I o tym właśnie jest ta powieść.

Bardzo aktualna książka. Coś na kształt satyry, ale także trzymającej w napięciu powieści. Krytyka poglądów umierającej Europy, podana w dobrze skonstruowanej narracji, w której jest o niedojrzałości, trudzie bycia w małżeństwie i podążania za własną pychą. Bardzo mnie pan Paweł Lisicki zdziwił. Czytałem jego wstępniaki w Plus/Minus, Uwarzam rze oraz Do rzeczy. Myślałem, że to taki filozof i trochę ważniak. Ale fajnie myśli. Bardzo mi się to podoba. Dobre czytania, na ferie.

Naprawdę niezła. Najciekawsze: dowcipnie przerysowane poglądy współcześnie wyznawane przez ludzi. Idee "wiszące w powietrzu" i tworzące atmosferę czasów. Ich wygasanie i narodziny, co jest boleśnie i całkiem cieleśnie związane z życiem i śmiercią ludzi. Główny bohater, zwiędły, rozczarowany sobą dziennikarz B., trafia niechcący na istną wojnę idei i interesów. Sytuacja go nieco przerasta, a ponieważ na wojnie nikt nie może pozostać "poza", zostaje nieźle poturbowany, nie podejmując przy tym do końca decyzji, czy bierze udział, czy nie. I w czym:) Jedyną sprawą, która go bardziej angażuje, prócz fizycznego przetrwania, jest namiętność do pięknej kobiety, ale i to jest zbyt trudne w realu, wobec czego bohater ostatecznie ucieka od świata w marzenia o romantycznej miłości.
Nie mogę się zdecydować, czy autor swoim bohaterem pogardza - za brak kręgosłupa i uciekanie od wyborów, czy widzi w jego wahaniu resztki ludzkich, zdrowych odruchów - współczucia i skrupułów.

Sposób w jaki autor opisuje perypetie bohatera jest specyficzny ale interesujący. Czyta się lekko i szybko z zainteresowaniem.

• Paweł Lisicki
  • Literatura piękna