Przerwa w pracy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-422-3
Jula

Polska późnych lat 90. Tomasz B., dziennikarz i publicysta podupadającego tygodnika, otrzymuje od szefa propozycję wyjazdu do Wiednia na wielką konferencję poświęconą modnym tematom współczesności: prawom człowieka, pokojowi, ekologii. Nie spodziewa się, że zostanie mimowolnym bohaterem międzynarodowej afery, a całe jego dotychczasowe życie rozpadnie się niczym domek z kart. Czy lekarstwem na uwolnienie się od świata pełnego obłudy, którego on sam jest częścią, będzie spotkanie miłości życia? Czy wręcz przeciwnie, owo nagłe uczucie jaskrawiej jeszcze pokaże słabość Tomasza? Słabość człowieka współczesnego? Jak zachowa się bohater, gdy stanie w obliczu ostatecznego wyboru?

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: jw.

książek: 2073
onika | 2015-02-14
Przeczytana: luty 2015

W końcu przeczytałam „Przerwę w pracy”, choć było ciężko. Książka wcale nie jest zła, czy nudna, ale momentami tak mnie osłabiała, że mi „ręki” do kolan opadały i nie byłam w stanie utrzymać jej przed oczyma. A wszystko za sprawą głównego bohatera, Tomasza B. Wynurzenia tego pięćdziesięciolatka przeżywającego całym sobą kryzys wieku średniego przewracały mi wszystko w środku. W zasadzie powinnam pogratulować autorowi stworzenia tak wyrazistej postaci, bo jedynie nadzieja na to, że na następnej stronie ktoś go może zastrzeli, dawała mi siłę na przerzucanie kolejnych kartek.

Tomasz B. jest dziennikarzem, publicystą pewnego tygodnika i właśnie dzięki temu udaje mu się wyjechać na konferencję naukową do Wiednia, która ma zmienić oblicze świata. Wyjazd jest dla pana B. okazją do odpoczynku od przebojowej żony i dwóch córek, z którymi nie ma najlepszego kontaktu. Spotkana na konferencji młoda kobieta wyzwala jednak w Tomaszu ogień, o którym myślał, że wziął i był zgasł na wieki....

Agnieszek | 2012-02-03
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2012

Tytuł zapowiada zaledwie ucieczkę od codziennego kieratu.
Rzeczywiście: dziennikarz ma wyjechać na międzynarodową konferencję, podczas której planowane są wystąpienia sław tego świata.
Tomasz B. właśnie skończył pięćdziesiąt lat i odkrył, że jego życie jest puste, pozbawione emocji. Z żoną i córkami niewiele go łączy, praca nie przynosi satysfakcji, nie ma pomysłu na żadne zmiany.

Wyjeżdża zatem do Wiednia.

Przerwa w pracy okazuje się jednak znacznie dłuższa od spodziewanej.
Jest tu miejsce na namiętność, dyskusje, spisek, szaleństwo i zajrzenie za kulisy mediów.
Bohater wydaje się mimo wykształcenia być osobą zakompleksioną, nieporadną, zagubioną. W gonitwach myśli, które towarzyszą niespodziewanym sytuacjom, daje się dostrzec w B. brak moralnego kręgosłupa, niedojrzałość, nieświadomość konsekwencji czynów, ślepotę na manipulacje.

Lisicki nakreślił obraz własnego środowiska. Z pewnością sporo podkoloryzował, jeszcze więcej uprościł, jednak postawił istotne pytania o...

Olaf | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Bardzo aktualna książka. Coś na kształt satyry, ale także trzymającej w napięciu powieści. Krytyka poglądów umierającej Europy, podana w dobrze skonstruowanej narracji, w której jest o niedojrzałości, trudzie bycia w małżeństwie i podążania za własną pychą. Bardzo mnie pan Paweł Lisicki zdziwił. Czytałem jego wstępniaki w Plus/Minus, Uwarzam rze oraz Do rzeczy. Myślałem, że to taki filozof i trochę ważniak. Ale fajnie myśli. Bardzo mi się to podoba. Dobre czytania, na ferie.

Michel | 2012-04-25
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Historia bardzo wciąga, a styl autora sprawia, że przyjemnie i lekko się ją czyta. Zawiera przy okazji wiele zgrabnych elementów satyry na współczesne elity intelektualne Europy.

Ghia | 2011-08-01
Przeczytana: 15 lipca 2011

Napisana bardzo dobrym językiem, czytasz i masz wrażenie, ze płyniesz ....

Agata | 2013-08-03

Naprawdę niezła. Najciekawsze: dowcipnie przerysowane poglądy współcześnie wyznawane przez ludzi. Idee "wiszące w powietrzu" i tworzące atmosferę czasów. Ich wygasanie i narodziny, co jest boleśnie i całkiem cieleśnie związane z życiem i śmiercią ludzi. Główny bohater, zwiędły, rozczarowany sobą dziennikarz B., trafia niechcący na istną wojnę idei i interesów. Sytuacja go nieco przerasta, a ponieważ na wojnie nikt nie może pozostać "poza", zostaje nieźle poturbowany, nie podejmując przy tym do końca decyzji, czy bierze udział, czy nie. I w czym:) Jedyną sprawą, która go bardziej angażuje, prócz fizycznego przetrwania, jest namiętność do pięknej kobiety, ale i to jest zbyt trudne w realu, wobec czego bohater ostatecznie ucieka od świata w marzenia o romantycznej miłości.
Nie mogę się zdecydować, czy autor swoim bohaterem pogardza - za brak kręgosłupa i uciekanie od wyborów, czy widzi w jego wahaniu resztki ludzkich, zdrowych odruchów - współczucia i skrupułów.

Paulus | 2016-09-06

Po esejach filozoficznych Pawła Lisickiego, które - od razu napiszę - uwielbiam, przyszedł czas na fabułę. "Przerwa w Pracy", to pasjonujący kryminał psychologiczny napisany z niebywałą lekkością i poczuciem humoru. Poprzez tę konwencjonalną na pozór konstrukcję fabularną przezierają fundamentalne problemy natury moralnej. Już po kilkunastu stronach czytania tej trzymającej w napięciu historii, odnalazłem wiele dylematów, wokół których obraca się filozoficzna twórczość autora. To chyba największa zaleta tego dzieła: czyta się je z zapartym tchem, a jednocześnie pobudza głębokie refleksje.
Polecam!

Steppenwolf | 2012-03-16

Mimo iż Lisicki jest publicystą a nie prozaikiem, książka napisana wyśmienicie. Thriller polityczny, przewyższający w moim mniemaniu książki Marcina Wolskiego. Dla nie do końca zorientowanych wątki cywilizacyjnych eksperymentów mogą brzmieć poważnie, jednak wprawny czytelnik zauważy, że autor w bardzo umiejętny sposób ,,drze łacha'' z lewaków. Styl pisarski i rozwój akcji sprawiają że czyta się jednym tchem.

Dominika Gaweł | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Kto to powiedział, że piekło to inni? Nie mogłem sobie przypomnieć, ale tego dnia jak nigdy uderzyła mnie słuszność tego zdania.

Asiek | 2012-06-04
Przeczytana: 30 maja 2012

" Przerwa w pracy" to książka pozwalająca na głębsze rozważenie problematyki otaczającego nas świata - to zagłębienie się w różne tematy egzystencji. Ponadto oprócz typowej konferencji w Wiedniu możemy zaobserwować rodzące się uczucie mężczyzny i kobiety, lecz nie będę zdradzała szczegółów. Na pewno końcówka książki trzyma w napięciu i jest nieprzewidywalna.