Pełnia życia panny Brodie

Muriel Spark Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
The Prime of Miss Jean Brodie
Ludmiła Marjańska, Zofia Uhrynowska-Hanasz
Państwowy Instytut Wydawniczy
Powieść angielska -- 20 w.
The Prime of Miss Jean Brodie
literatura piękna
Ludmiła Marjańska, Zofia Uhrynowska-Hanasz
Klub Interesującej Książki
Powieść angielska -- 20 w.
Inne

W przeciwieństwie do poniższych opinii jestem zdania, że panna Brodie to dosyć żałosna postać. Miała perspektywę nudnego, samotnego życia, bez żadnych widoków na sukces, a że była spragniona atencji i sensacji, to wymyśliła sobie tę całą ideę osób "creme de la creme" i poświęciła swoją "pełnię życia" na manipulowanie starannie dobranym stadkiem uczennic. O dziwo dziewczęta...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co za portret kobiecy! A co za kobieta! Żywa, z krwi i kości, z wadami i zaletami, zostająca w pamięci
Mnóstwo razy się uśmiechałam, czytając - inteligentny, błyskotliwy humor, celne przemyślenia, rewelacja

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Dość orginalna pozycja. Nie jest to bezmyślne czytadełko.

[...]
Miałem nadzieję na coś w stylu "Jajko i ja" Betty MacDonald. Zupełnie nie wiem czemu. Tak sobie wymyśliłem.

Niestety. Może i ona jest zabawna, ale poległem na polskim tłumaczeniu. Co jakiś czas trafiałem na zdania, które im bardziej czytałem tym bardziej się zastanawiałem, czy coś jest nie tak ze mną, czy autorka miała jakiś nietypowy styl, czy może szwankuje...

Niewielka objętościowo, a jednak "gęsta" powieść, dostarczająca sporego materiału do przemyśleń. Interesujący portret psychologiczny tytułowej bohaterki. Doskonały humor (powieści pisane przez dziewczęta ze stadka). Mimo upływu lat wciąż czyta się tę książkę doskonale, powinna zostać wznowiona.

Ciekawe postacie, interesujące wydarzenia i świetny psychologiczny portret panny Brodie. A jednak całość mi się nie podobała. Głównie chaos, który panował w tej książce, pewne wydarzenia wspominane nie wiadomo po co i brak jako takiego punktu kulimacyjnego. Spodziewałam się, że zdrada, o której wspomina panna Brodie to będzie COŚ. Tymczasem sprowadziło się to raptem do...

2024

Świetna w swej zwięzłości, subtelnym portretowaniu bohaterek, ironicznemu, ale nie pozbawionemu refleksyjności, spojrzeniu na świat.

Pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam, na pewno sięgnę po inne. Niewielka powieść o fascynacji drugą osobą, ale i o manipulowaniu innymi. I o tym, jak jedno idzie w parze z drugim. Niekoniecznie optymistyczna w wymowie.

Szkocka literatura psychologiczno-obyczajowa wysokiej próby.

Przyjemność czytania wzbogacona materiałem do przemyśleń. Niejednoznaczna w ocenach, wymaga wysiłku interpretacyjnego. Zatem sam miód.

"Sandy zaczęła niejasno przeczuwać posunięcia panny Brodie, która pasowała siebie na męczennice w sposób tak szczególny, ze znacznie bardziej egzotyczną pasją samobójczą, niż gdyby zaczęła po prostu pić jak inne stare panny, którym obrzydło już staropanieństwo".

"Nie należy uważać, że panna Brodie w tym okresie swojej pełni stanowiła zjawisko wyjątkowe albo że (są to...

Dyskusje

• KIK