Młodość Martina Bircka

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Martin Bircks ungdom
8360207038
literatura szwedzka

Był raz grzesznik, który zmarł wieczorem w swoim łóżku. Następnego ranka obudził się w piekle, przetarł oczy i wrzasnął: która godzina? Wtedy stanął przy nim diabeł, wyszczerzył zęby i pokazał mu zegar, zegar bez wskazówek. Czas się skończył, nastała wieczność. fragment z powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elżbieta | 2016-12-29
Przeczytana: grudzień 2016

Książka nie jest łatwa do oceny, bo z jednej strony mamy do czynienia z ładną literaturą o języku eleganckim i wysmakowanym, jest też trochę prawd życiowych i niezbyt wesołe przesłanie, jak to podążając bezpieczną drogą wskazaną przez rodziców, człowiek traci swoje ideały i zapomina o niedawnych marzeniach.
Z drugiej jednak, całość jest zwyczajnie nudna i z prawdziwym utęsknieniem czekałam, na moment, kiedy uda mi się dobrnąć do końca. Z pozoru nie powinna to być specjalnie trudna sztuka (książka liczy sobie raptem nieco ponad 100 stron), ale ja potrzebowałam tygodnia na przeczytanie całości. Z tego powodu daję tak niską ocenę.
Bo przecież nie dla siebie samych tworzą pisarze, lecz dla czytelników. Których wypadałoby czymś zaintrygować, zadziwić, wciągnąć w wir wydarzeń. Tutaj zaś melancholia miesza się ze smutkiem, brakiem działania i co gorsza chyba też z pewną niechęcią naszego bohatera do uczynienia choćby jednego kroku, najmniejszego gestu aby zmienić swój los... I tak od...

Ina Kaa | 2014-02-20
Przeczytana: grudzień 2013

Smutna książka jak w codzienności powoli godzimy się na zwyczajność i rezygnujemy ze swoich pragnień i aspiracji. Czyta się to z ciężkim sercem, dostrzegając prawdę przebijającą z każdego słowa.

lkjhgfd | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Książka opowiada o dorastaniu, ale nie jest to umoralniająca powieść dla młodzieży. Napisana jest z punktu widzenia dojrzewającego chłopaka, który próbuje odkryć sens życia. Nie ma tu fascynujących przygód, podróży, tylko przemyślenia o religii, pracy i karierze, ale mimo to wciąga.
Uderzające jest to, jak podobne są dzisiejsze problemy do ówczesnych. Dzięki temu bardzo łatwo utożsamić się z bohaterem.

macondo | 2012-07-01

Czytalem wiele ksiazek, w ktorych wydarzenia przedstawione byly z punktu widzenia dziecka. Ta ksiazka jest tak dobra, ze podczas czytania, przypomnialem sobie wiele z wlasnych dzieciecych doswiadczen, na zawsze jak mi sie zdawalo zapomnianych. Niesamowita ksiazka i zdecydowanie niedoceniona przez czytelnikow jak sie zdaje. Goraco polecam!

kampampam | 2016-05-07
Przeczytana: 05 maja 2016

Po opisie na okładce spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Jakiejś intrygi, konfliktów moralnych, a cała fabuła to po prostu problemy egzystencjalne głównego bohatera.
Książka może nie najgorsza, jednak miejscami nieco nudna.

olaf2009 | 2013-11-06
Przeczytana: 2009 rok