Doktor Glas

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Doktor Glas
literatura szwedzka, Sztokholm,
Pistacia

Doktor Glas to młody, cieszący się uznaniem sztokholmski lekarz, żyjący na przełomie XIX i XX w., który czuje się znudzony, zniechęcony do życia i ludzi, niezdolny do działania, samotny tak wśród przyjaciół, jak i w pracy. Marzy on o "wielkim czynie", który wyzwoliłby go z poczucia izolacji i niemocy. Jego pacjentką zostaje młoda, piękna kobieta, która zwraca się do niego z prośbą o pomoc....

Jego pacjentką zostaje młoda, piękna kobieta, która zwraca się do niego z prośbą o pomoc. Jest nieszczęśliwa w małżeństwie; czuje się zniewolona.
Kobieta ta staje się dla doktora Glasa obiektem uwielbienia i miłości, o czym ona sama nigdy się jednak nie dowie. To dla niej dokonuje on swojego "wielkiego czynu", który ma także jego wyzwolić z pustki i cierpienia.
Ale, co stanie się później...?

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

desaparecido | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 września 2014

Książka, w której próżno szukać wartkiej akcji, dramatycznych wydarzeń czy wielkiej miłości i namiętności. Dochodzi tu co prawda do morderstwa – zbrodni dobrze przemyślanej, zaplanowanej i wykonanej, której powodem jest kobieta. Lecz czytelnik dziennika doktora Glasa nie będzie nią zaskoczony. Niemal od początku wiadomo jaki będzie finał gry, której podjął się główny bohater. Gry z samym sobą. Gry, w którą został wciągnięty przez uroczą pacjentkę.
O wiele ważniejsze jest nie to, co się wydarzy, ale jak do tego dojdzie. To co najciekawsze dzieje się tutaj w warstwie psychologicznej postaci, w tym jak Glas postrzega świat i otaczających go ludzi. W jego pokrętnej moralności, skrywanych pragnieniach i uświadomionych potrzebach.
Choć zapisy w dzienniku obejmują okres niespełna czterech miesięcy, to dzięki wspomnieniom dostajemy pełny portret głównego bohatera. Opis jego dotychczasowego życia. Jego sukcesy i porażki. Drogę od cudownego dziecka do pozycji szanowanego sztokholmskiego...

i_love_impala_67 | 2010-11-03
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Początek XX wieku, Sztokholm. Nową pacjentką młodego, nieco znudzonego lekarza zostaje piękna, ale nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, żona lokalnego pastora. Doktor Glas zakochuje się w niej bez wzajemności i postanawia jej pomóc, w dość niezwykły sposób.

Opis brzmi prawie tak, jak mógłby brzmieć opis jakiegoś romansu. Tymczasem ta krótka powieść, napisana w postaci pamiętnika głównego bohatera, nie ma nic wspólnego z romansem. Owszem traktuje ona i o miłości, ale nie jest ona w niej najważniejsza. Jest ona punktem wyjścia dla działań i przemyśleń młodego lekarza, to ona, miłość bez wzajemności, skłoni Glasa do udzielenia pomocy nieświadomej tego faktu kobiecie. Söderberg napisał swoją powieść w 1905 roku. Gdy się ona ukazała wzbudziła wiele kontrowersji. I wcale mnie to nie dziwi, bowiem pamiętnik doktora Glasa obok zwykłych uwag o pogodzie, czy znajomych zawiera najintymniejsze spostrzeżenia młodego, dobrze sytuowanego człowieka, dżentelmena, na różne, czasem drażliwe, także i...

lkjhgfd | 2014-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2014

Czytając opis książki bałam się, że będzie to wzniosła, iście werterowska historia wielkiej, niespełnionej miłości. Jakim pozytywnym zaskoczeniem było, jak odkryłam, że się mylę.
Tytułowy Doktor Glas to dziecko cud, szybko skończył studia, był świetnie zapowiadającym się lekarzem, który szybko wypalił się zawodowo. W wolnym czasie był niespełniony filozofem samotnikiem, nie z wyboru a z konieczności, bo ocenianie ludzi przychodziło mu z niebywałą łatwością. Z kartek swojego pamiętnika pluje jadem na "wrogów", przyjaciół i pacjentów, stawia się moralnie ponad nimi, bo to przecież on jest lekarzem. Jednym słowem - nie da się go polubić, ani wczuć się w jego postać.
Jednak historia nie jest tak prosta, przychodzi do niego z problemem pacjentka. Nie sposób jej nie polubić i nie współczuć sytuacji w jakiej się znajduje. Doktor Glas postanawia jej pomóc, o ile można się zastanawiać nad moralnym aspektem jego pomysłów to jego chęć pomocy jest dla mnie tak zrozumiała, że nagle zaczęłam...

UWAGA! Ocena emocjonalno-sentymentalna. Obiektywnie rzecz ujmując książka ta nie jest arcydziełem.

rogata_ta | 2015-11-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2015

Jak pisze wydawca, autor to: "znakomity szwedzki pisarz, w Polsce właściwie nieznany, choć chętnie tłumaczony na inne języki". Książka warta przeczytania choćby ze względu na kilka przemyśleń bohaterów, np.:
"Są ludzie, którzy nie mają żadnych predyspozycji do przeżywania szczęścia i którzy odczuwają to z bolesną i niewzruszoną świadomością. Ludzie ci nie dążą do szczęścia, lecz do nadania formy i stylu własnemu nieszczęściu".
"Człowiek obejmuje cień i kocha marzenie".
"Chcieć to znaczy móc dokonać wyboru. [...] Móc wybrać to znaczy umieć się wyrzec. [...] Chcemy mieć wszystko, chcemy być wszystkim. Chcemy mieć radość szczęścia i całą głębię rozpaczy. Chcemy odczuwać patos działania i spokój widza. Chcemy wokół siebie pustynnej ciszy i zgiełku forum. Chcemy jednocześnie być pojedynczą myślą i głosem ludu; chcemy być i melodią, i akordem. Na raz! Jakże to możliwe!"

smireczek | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Trochę kolejny Werter. Pełno opisów przyrody, główny bohater wiecznie czegoś poszukujący, oczytany, niespełniony w miłości, odstający od społeczeństwa.
Właściwie nic specjalnie odkrywczego, wydarzenia dość przewidywalne i mało wnoszące w życie czytelnika, niektóre przemyślenia trafne, acz kolejny raz potwierdziły moją opinię na temat np. słuszności decydowania przez mężczyznę o gwałtach, których ofiarą jest kobieta - brak całkowitego zrozumienia tematu także tu, choć na temat miłości i cielesności autor ma dość niecodzienne poglądy.
Nie zawiodłam się książką, ale też nie zachwyciłam. Ot, przeczytałam.

paula_95 | 2011-11-26
Przeczytana: 04 listopada 2011

Hmm....Książka trochę kontrowersyjna. Napisana jest w formie pamiętnika głównego bohatera. Ciężko się czytało, nie za bardzo mi się podobała. Liczyłam na coś więcej...

olaf2009 | 2013-11-06
Przeczytana: 2009 rok