Muzyka pop z Vittuli

Tłumaczenie: Monika Banach
Wydawnictwo: Czarne
Populärmusik från Vittula
83-87391-78-6

Książka opowiada o chłopcu Matti i jego małomównym koledze Niila, którzy wzrastają w szwedzko-fińskim miasteczku Pajala, w dzielnicy Vitula, w latach 60. Wtedy to nowoczesność wkracza na zabitą dechami prowincję, a świat przyjazny, pełen ciepła i uczuć, miesza się z brutalną, pijacką rzeczywistością, smutną i groźną. Powieść ukazuje świat widziany oczami pięcioletniego dziecka, później...

Powieść ukazuje świat widziany oczami pięcioletniego dziecka, później dorastającego chłopca, ale opowiada o nim z perspektywy człowieka dorosłego (co jakiś czas przewija się współczesny plan czasowy, w którym dowiadujemy się, że bohater pracuje jako nauczyciel na przedmieściach Sztokholmu).

Narrator komentuje opisywane wydarzenia z ironią, a czasem nawet z tkliwością, i uzupełnia opowiadane historie informacjami wykraczającymi poza obszar wiedzy dziecka. W ten sposób powstaje pełny i żywy obraz skrawka ziemi, egzotycznego dla nas i niezwykłego, na którym dorastał bohater.

Książka Niemiego zrobiła w Szwecji prawdziwą furorę - jej nakład osiągnął ponad 500 000 egzemplarzy - i stała się ogromnym wydarzeniem kulturalnym. Od pewnego czasu miasteczko Pajala przeżywa najazd turystów, którzy przyjeżdżają, aby zobaczyć miejsca opisane w powieści.

desaparecido | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Bardzo dobra książka o dorastaniu w zagubionej pośród lasów tajgi szwedzko-fińskiej wsi w latach 60. XX wieku... Lekko magiczna i miejscami poetycka opowieść o twardych, ale też i wrażliwych mieszkańcach Pajali – punktu wysuniętego na północ od koła podbiegunowego, gdzie bywa że renifery podchodzą niemal pod okna domów, gdzie bimber leje się strumieniami, zimno szczypie w policzki, a śnieg się skrzy. Gdzie zmrożone członki grupki nastolatków rozpala ogień rock'n'rolla...

elentari | 2016-05-06

Chwilami groteskowa, chwilami turpistyczna do obrzydliwości, pełna energii opowieść o dojrzewaniu. Dużo tu dystansu i zjadliwego humoru, kpin z fińskich tradycji; nastoletnich ciał, które wymykają się spod kontroli; barwnych dosadnych opisów, wprawiających niekiedy w konsternację. Mnóstwo samogonu i muzyki, która sama działa jak woda ognista.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2010

Ależ ładna książka. Co prawda żałowałam przez chwilę, że talent autora - te soczyste, barwne opisy, ten humor i dystans - marnuje się na opisywaniu pijaństwa czy obrzydliwości gnijących mysich truchełek, ale powiedzmy, że to jest część chłopięcego świata i byt tychże jest w książce całkowicie uzasadniony. Za realizm magiczny, który do tej książki zupełnie nie pasuje, powinien dostać o jedną gwiazdkę mniej, ale nadal szalenie mi się podobała.

redtrouble | 2015-05-23
Przeczytana: grudzień 2014

Fajna, zabawna, warto przeczytać.
Poleci mi ktoś może jakieś inne książki w tym stylu? :)

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 14 sierpnia 2010