Żar. Oddech Afryki

Wydawnictwo: Otwarte
Afryka, podróże
Ag2S

Słońce, deszcz, spiekota, chłód – wszystko w Afryce się miesza. (…) Lubimy myśleć o tym kontynencie jak o Czarnym Lądzie, sferze ciemności i śmierci, które dominują nad ludźmi. Ale to nieprawda. Afryka to życie w najpełniejszym wydaniu. Co w Angoli robią Chińczycy? Jak to możliwe, że na stadionie narodowym w Dakarze mecze rozgrywają drużyny dzielnicowe? Ile godzin trwa układanie...

Co w Angoli robią Chińczycy? Jak to możliwe, że na stadionie narodowym w Dakarze mecze rozgrywają drużyny dzielnicowe? Ile godzin trwa układanie najmodniejszej fryzury w Mali?
Zobacz kontynent pełen kontrastów widziany okiem reportera. Poznaj kilkanaście różnorodnych krajów i fascynujących ludzi, ich codzienność i marzenia.
Weź głęboki oddech. Poczuj żar.

Żar. Oddech Afryki nie jest zwykłą książką podróżniczą. Dariusz Rosiak, dziennikarz radiowej Trójki, schodzi z wydeptanych ścieżek i pokazuje świat, na który nie ma miejsca w mediach. Krok po kroku odkrywa przed Tobą to, co w Afryce najciekawsze i najważniejsze.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Witold Lisek | 2011-07-01
Przeczytana: 21 maja 2011

Pomimo,że książka jest o Afryce wiele jej fragmentów doskonale opisuje sytuację w Polsce po 89 roku.Tak jak w Afryce uwłaszczenie partyjnej nomenklatury,rozkradanie i niszczenie gospodarki.korupcja i nepotyzm.Sądy poległe establishmentowi.Układy i układziki na każdym kroku,sprzedawane kontrakty.Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności ludzi z poprzedniego systemu,gdyż tzw wolna Polska jest tylko przepoczwarzoną kontynuatorką dawnej władzy.Od dawna zauważałem w naszym kraju wszystkie te patologiczne procesy charakterystyczne dla państw post-i neokolonialnych ,bo takim właśnie jest nasz kraj po89 roku.

deana | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

Z reportażami Dariusza Rosiaka spotkałam się niedawno gdy czytałam o bliskowschodnich chrześcijanach. Tym razem wraz z dziennikarzem wędrujemy przez Afrykę. ,,Żar. Oddech Afryki" to zbiór trzynastu reportaży, z których każdy skupia się na innym państwie afrykańskim.

Rosiak już wcześniej przekonał mnie do siebie i udowodnił, że jest dobrym obserwatorem oraz rozmówcą. Umiejętnie miesza dane historyczne, polityczne i społeczne, próbując w jak najbardziej przystępnej formie pokazać całość zjawisk. Także tutaj wychodzi od upadku kolonializmu afrykańskiego a potem już pokazuje ludzi na tle zjawisk społeczno-politycznych. Chce dotrzeć do różnych środowisk: zwykłych ludzi, polityków, przedstawicieli organizacji pomocowych, misjonarzy by móc zaprezentować różne oblicza Czarnego Lądu. Nie jest jego zamiarem koncentrowanie się na biedzi czy budowanie wrażenia ,,wyrzutu sumienia" bo Zachód ma a Afryka nie. Wręcz przeciwnie, chce pokazać zmiany: zarówno te dobre jak i złe, podkreślić dumę...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Dla miłośników Afryki pozycja bardzo cenna i godna uwagi.
Zbiór trzynastu reportaży z 13 różnych krajów afrykańskich perfekcyjnie obrazuje złożoność i niejednolitość Czarnego Lądu.
Podróż, którą oferuje nam Autor, poprzez Senegal, byłą Rodezję Południową pod rządami Roberta Mugabe, Mali, Ghanę, Etiopię, Rwandę, Demokratyczną Republikę Konga, Ugandę, Angolę, Kenię, Południowy Sudan, Tanzanię i Republikę Południowej Afryki daje możliwość porównania czym różnią się między sobą kraje afrykańskie.
Rozmowy, które przeprowadza Dariusz Rosiak z przedstawicielami lokalnych władz, katolickimi misjonarzami oraz ze zwykłymi mieszkańcami mogą wywrócić do góry nogami nasz pogląd na wiele aspektów.
Bo czy dla zamożnego człowieka Zachodu może być zrozumiałe, że pomoc humanitarna w znakomitej większości przypadków jest bardziej szkodliwa niż pomocna ?
Że ułatwia utrzymanie się u sterów władzy krwawych dyktatorów i że większość pieniędzy płynących od darczyńców z USA czy Europy trafia na...

anika | 2014-10-14

Chcecie wiedzieć jakie są powody korupcji w krajach afrykańskich? O co tak naprawdę chodziło w wojnie między Tusti i Hutu? Kto przejada pieniądze przeznaczone na pomoc humanitarną w Afryce? Dlaczego prezerwatywy to nieskuteczna metoda w walce z AIDS na Czarnym Lądzie? Co to jest drakunkuloza i do czego służy czarny kamień? Kim jest Bassekou Kouyate? Kto jest bogatszy od prezydenta USA?

Przeczytajcie książkę Dariusza Rosiaka „Żar. Oddech Afryki”.

Paweł | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2016, POLSKIE
Przeczytana: 04 listopada 2016

Książka dla tych co nic nie wiedzą, trochę wiedza lub wydaje im się ze wiedza coś o Afryce.
Z czym kojarzy Ci się Afryka? Dariusz Rosiak swoim reportażem sprawi że na pewno zmienisz zdanie.
Ten kontynent jest tak niejednorodny, podzielony, a kraje, mieszkańcy różnią się miedzy sobą tak bardzo że aż dziwne że reszta świata wsadza ich do jednego worka.
POLECAM, bardzo pouczająca lektura

HaNisia | 2011-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2011

„Żar Oddech Afryki” Dariusza Rosiaka to lektura, którą polecam tym, którzy mają ochotę poszerzyć horyzonty, a przede wszystkim wiedzę na temat współczesnej Afryki. Reportaże powstały w latach 2007-2010 podczas podróży autora w ramach cyklu „Trójka przekracza granice”. Dariusz Rosiak odwiedził Senegal, Zimbawbe, Mali, Ghanę, Etiopię, Rwandę, Demokratyczną Republikę Konga, Ugandę, Angolę Kenię, Południowy Sudan, Tanzanię i Republikę Południowej Afryki. Każdemu z tych krajów poświęcił odrębny rozdział. Lekturę książki można sobie zatem dawkować powoli niczym dobre wino. Mnie zajęło to ponad trzy tygodnie. Po każdym rozdziale musiałam zrobić sobie przerwę. Wygooglować kraj, obejrzeć mapę, poczytać informację z sieci i przemyśleć to, co przeczytałam. Autor odwiedzając poszczególne państwa skupił się na przedstawieniu ich obecnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Ogromnym plusem reportaży jest obszerny acz klarowny rys historyczny pozwalający na uzmysłowienie czytelnikowi trudnej i...

Mario | 2014-09-11

Dobry reportaż, będący swoistym obrazem Afryki w pigułce. Pomimo tego, że autor w swej książce prześlizguje się przez wiele afrykańskich krajów, to jest tu wiele konkretów i merytoryki. Każdy z opisywanych krajów ma na tyle ciekawą historię, że zasługuje na odrębną książkę. Materiału na pewno by nie brakło.

Artur Schodziński | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze

Wielu autorów jedzie na kilka tygodni do jakiegoś kraju i już staję się znawcą i specjalistą.
Dariusz Rosiak do nich nie należy! Z wielką pokorą podszedł do tematu Afryki. To kontynent postawił w centrum, a nie siebie jak robią to celebryci.
Mnie ta książka urzekła, otworzyła mi oczy i serce.

bafomet | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż

Nigdy specjalnie nie interesowałem się historią Afryki, a książkę zakupiłem głównie ze względu na osobę autora. I nie żałuję. Jest to znakomite połączenie reporterskich opowieści z rzetelną faktografią. Dzięki ciekawemu językowi książkę czyta się jednym tchem. Tło historyczne, etniczne dopełnia obrazu Afryki w XX wieku. Wiele można się z tej książki nauczyć, a to przecież w przypadku reportażu równie ważne, jak zgrabna forma. Polecam, nawet osobom nie mającym, tak jak ja, wielkiego w Afryce zainteresowania.

książek: 2089
nika19891 | 2011-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak dla mnie zbyt dużo polityki jak na książkę podróżniczą,aczkolwiek została tu na pewno przedstawiona Afryka w całej swojej okazałości z tej dobrej i gorszej strony.