Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie

Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
wojna, reportaż
literatura faktu

Zawód reportera wojennego wciąż pozostaje dziedziną mężczyzn. Mało jest kobiet, które pokazują wojnę z pierwszej linii frontu - Gerda Taro, Lee Miller, Oriana Fallaci i Christiane Amanpour to najbardziej znane wśród nich. Kruchy lód jest opowieścią polskiej reporterki, która przedstawia życie codzienne kobiety korespondenta wojennego bez upiększeń i kompromisów. Autorka opisuje swoje wyjazdy do Gruzji, Izraela, Indii, Bangkoku, Serbii oraz Afganistanu. Odsłania szczerą prawdę o tym, co dzieje się przed wyjazdem, w jego trakcie i po powrocie do domu. Pokazuje momenty czasami śmieszne, absurdalne, a także najciemniejsze strony tego zawodu: ciągły lęk przed śmiercią, uzależnienia, problemy w rodzinach, niemożność powrotu do szarej rzeczywistości i trudności, które musi znosić kobieta w świecie bez znieczulenia. Mocna, wzbudzająca emocje lektura.

Anna Wojtacha - dziennikarka TVP Info (wcześniej TVN24 i Polsat News), korespondentka wojenna.

źródło opisu: Carta Blanca, 2012

źródło okładki: www.cartablanca.pl

Aleksandra | 2013-03-11
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013 r.
Przeczytana: 11 marca 2013

Niby nic nowego w tej książce nie znalazłam. Czeczenia, Gaza, Afganistan - wojna w tych rejonach była opisywana przez wielu i lepiej. Nie mniej jednak Wojtacha mnie wciągnęła, bo jest chyba pierwszą kobietą-dziennikarką-reporterką, której reportaże z wojny przeczytałam.

Wiele razy zastanawiałam się, czytając Jagielskiego, czy Tochmana, jakby to było być kobietą i zmagać się tymi wszystkimi okropnościami. To jest książka nie o ofiarach wojny, a o dziennikarce na tych wojnach. O tym, z czym się trzeba zmierzyć, jak to jest stać ledwo na nogach, robiąc tzw. "lajfa" do Wydarzeń czy Faktów, kiedy wokół ciebie spadają bomby, spadają pociski i walają się jeszcze śmierdzące ludzkie szczątki, kiedy emocje próbują wziąć górę, a ty musisz się opanować i przekazać milionom widzów rzetelne informacje.

Wojciech Jagielski powiedział mi kiedyś, że owszem, kobiety jeżdżą na wojny, są reporterkami, ale jest ich niewiele. Dobrze, że jest Wojtacha i dobrze, że tę książkę napisała. Dzięki niej wiem,...

Yelle | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Dziennikarkę i reportażystkę Annę Wojtachę znam już z książki "Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji." Zachwycona jej stylem i stopniem w jakim książka mnie wciągnęła postanowiłam sięgnąć po jej jeszcze jedną, poprzednią książkę. "Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie" to reportaż z różnych linii frontów i rzeczowy opis zawodu korespondenta wojennego z wszystkimi blaskami i cieniami. Jest niesamowicie, rzeczowo i prawdziwie. Autorka raczej nie pozwala sobie na opisy swoich emocji i uczuć, ale w niektórych sytuacjach po prostu nie da się o nich nie wspominać.

Gdzie zabiera nas Wojtacha? Po pierwsze do Gruzji na wojnę o Osetię Południową między Gruzją a Rosją, a konkretnie do gruzińskiego miasta Gori. To chyba ten reportaż najbardziej mi się podobał. Może dlatego, że interesuję się tamtymi rejonami, a może dlatego, że to była jeszcze taka mniej profesjonalna wojna. Mówiąc to, mam ciągle "przed oczami" zaskakujące opisy armii rosyjskiej, składającej się w większości z młodych...

Guzikowianka | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Trochę się rozczarowałam. Liczyłam na rozbudowaną biografię z zapisem dziennikarskich przeżyć, a tu cztery historie z zagranicznych wyjazdów i ciągłe podkreślanie "zchłopienia'. Polecam znudzonym.

PozaPsem | 2012-11-21
Przeczytana: 16 listopada 2012

Wracamy z krótkich listopadowych wakacji. Straszna mgła więc trzeba jechać powoli. Przerzucam stacje radiowe. Na którejś częstotliwości podają właśnie informacje. Izraelskie naloty na Strefę Gazy, Hamas odpowiada wystrzeliwując rakiety w stronę Izraela. A może to Hamas atakuje Izrael, a Izrael odpowiada nalotem na Strefę Gazy. Nie wiadomo. Spikerka przechodzi do kolejnych informacji, a ja znów przerzucam stację, z głośników wydobywa się już wesoły głos Georgea Michaela, proszący aby go obudzić zanim się pójdzie i zabrać na tańce dziś wieczór.

Przypomina mi się cytat, który gdzieś kiedyś przeczytałam:

"Ciężko stwierdzić, czy to na świecie dzieje się coraz gorzej, czy po prostu dziennikarze coraz ciężej pracują"*

Konflikt izraelsko palestyński, wojna w Iraku, wojna w Afganistanie, wojna w Gruzji, jesteśmy informowani na bieżąco, wiemy o każdym posunięciu wojsk, każdej wystrzelonej rakiecie. Wszystko to śledzę, chcę wiedzieć co się dzieje na świecie, czytam reportaże z krajów...

Westalka | 2014-02-16
Przeczytana: 10 listopada 2012

Biorę książki do ręki i układam się wygodnie na leżance pod oknem. Obok stoi już gotowa herbata z cytryną. Z głośników sączy się muzyka chilloutowa. Czas na lekturę.

Po przeczytaniu kilku stron, zaczyna mnie jednak mierzić spokój i luksusowa wygoda. Czytając o wojnie zawsze mam ochotę stać na baczność. I tak do ostatniej strony.

Kiedy oglądałam w telewizji relacje z frontu, wywiady z uchodźcami, czy zdjęcia ze zbrojnych ataków, zawsze zastanawiałam się kim są ci ludzie po drugiej stronie szklanego ekranu i jak wygląda praca korespondenta wojennego. Kiedyś naiwnie myślałam, że dziennikarze, tak jak lekarze, są niezniszczalni i nie mogą zostać postrzeleni, bo za co? Za przekazywanie informacji lub ratowanie życia?

Potem dowiedziałam się, że reporterzy narażają życie by pokazać nam w krótkiej, 1-2 minutowej relacji, życie na zupełnie obcej planecie. Bo przecież ja tu siedzę wygodnie w fotelu, a wojna toczy się gdzieś daleko, daleko...

Anna Wojtacha jest jedną z niewielu kobiet –...

Pola | 2013-09-27

Paweł Reszka z "Wprostu" zauważa, że "Problem w tym, że kamera patrzy zawsze w jedną stronę. Na bohaterów wojny – uchodźców, osierocone dzieci, rannych cywili, pijanych żołnierzy. Reporter staje się bohaterem reportażu dopiero wtedy, gdy zginie”. Wojtacha w bezpardonowy sposób pokazuje właśnie całe zaplecze i kulisy świata mediów w samym centrum wszelkich konfliktów zbrojnych, poznajemy wraz z nią pracę reporterki w skrajnie niesprzyjających warunkach – w ogłuszającym hałasie spadających bomb, brudzie, niewyspaniu, ciągłym zagrożeniu. Pokazuje także zawód, który, wedle obiegowych opinii, nie jest przeznaczony dla kobiet.

Jako „turystka masakry” (określenie Arturo Pérez-Reverte’a) jest w tej komfortowej sytuacji, że ma wykupiony bilet powrotny do Polski. Co oczywiście nie pomniejsza zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nią na froncie. Wojtacha świetnie opisuje ten wojenny krajobraz, a także strategie dzięki którym jest w stanie tam pracować i nie angażować się za mocno –...

Shahrivar | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Dobra książka, pokazuje specyfikę pracy dziennikarza. Napisana sprawnie, choć momentami drażnił mnie zbyt soczysty, "żołnierski" język.

Jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy dobrowolnie pchają się na wojnę, choć z tyłu głowy mam nieprzyjemne poczucie, że może to być poszukiwanie sensacji w ludzkim nieszczęściu.
Autorka też o tym elemencie pracy wspomina, oburzając się się na tych, którzy obdarzają wojskowych korespondentów niezbyt pochlebnym określeniem "dziennikarskie hieny", a zarazem przytaczając ambiwalentną sytuację ze swojego życia, w której prawda leżała pośrodku.

Spodobało mi się, że autorka, przynajmniej według swoich słów, jest silną kobietą, w słowach, zachowaniu i ...w piciu. Nadto pozazdrościć wspaniałych mężczyzn na drodze (zwłaszcza Ogiego). ;)
Tak trzymać Pani Aniu i przede wszystkim nie dać się wojnie! A zwłaszcza obrazom z niej, które prześladują pamięć długo...

Nie każdy potrafi mieć tak silną wolę. Może dzięki tej książce bardziej uwierzę, że nie wolno...

Tomek | 2015-10-26
Przeczytana: 29 września 2015

Książka miejscami przegadana.

Dobrze opisująca charakter pracy reportera i problemy pojawiające się nie tylko podczas wyjazdów. Sęk w tym, że w opowieści Wojtachy mamy ciągle ten sam schemat, zmieniają się tylko miejsca wydarzeń.

Caleb | 2014-04-22

Wojtacha wali prosto z mostu. Łączy dramatyzm z dziennikarską obojętnością, choć nieraz jedynie tuszującej realne emocje. Opisywane sceny nie mogą pozostać neutralne w najtwardszym sercu. Gruzja czy Izrael to miejsca naznaczona krwią i śmiercią. Dziennikarze tacy jak autorka jeżdżą tamże, by ukazać społeczeństwu nagą prawdę. Cena jest wysoka. To nieprzespane noce, nerwice, rozkład prywatnego życia. Wciąż zdecydowani są stać przy swoim. Z poczucia obowiązku i poprzez chory nałóg, napędzany chęcia ukazania krwiożerczej natury ludzkiej. Wreszcie książka przypomina czym jest prawdziwe dziennikarstwo, takie tworzone z trudnej do ujarzmienia pasji.

Maja | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra. Przeczytałam ją w rekordowo krótkim czasie i szczerze tego żałuję. Zawsze będę miała szacunek dla ludzi, którzy zajmują się słowem, ale po lekturze ,,Kruchego lodu" mój podziw zamieni się w niemalże bezkrytyczne uwielbienie.

Wojtacha w krótkich, wojskowych słowach opisała specyfikę pracy korespondentów wojennych. Bezradność, pogoń za ujęciem, ,,lajfy" to całe ich życie. Reporterem trzeba się urodzić.

Dokładna recenzja znajduje się pod adresem: http://strofki.blogspot.com/2013/08/interesuje-mnie-czowiek-w-sytuacji.html