83-221-0363-8

Persona
Szepty i krzyki

Hildek | 2010-12-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Kto widział filmy Bergmana- ten poznał więcej niż inni śmiertelnicy. Kto czytał jego scenariusze- ten dotknął czegoś niedotykalnego. Filmy i scenariusze to zupełnie inny poziom. Nie jakości, po prostu są inne. To tak jakby porównywać obraz malarski do obrazu muzycznego.

Leszczu | 2013-12-26

Kinomaniak ze mnie słaby, za to lubię czytać książki. Dlatego po obejrzeniu ostatnio "Siódmej pieczęci" postanowiłem zapoznać się z innymi filmami Bergmana - w wersji papierowej. "Siódma pieczęć", która znajduje się w tym zbiorze scenariuszy, nie jest jedynym filmem, który oglądałem i który "czytałem" - "Tam, gdzie rosną poziomki" obejrzałem już z 5 lat temu (jak ten czas leci!), wtedy potraktowałem go raczej jako ciekawostkę. Dzisiaj, z biegiem czasu i z wczytaniem się ponownym, zrozumiałem lepiej. Choć pewnie nie w całości.
Ogólnie to chyba każdy film Bergmana mógłby zostać wydrukowany. A najlepiej obejrzeć film, a potem przeczytać scenariusz. Albo na odwrót. Obojętne. Żeby mieć wizję kinową i wersję książkową.
Kto widział te filmy (lub jakiekolwiek inne Bergmana), ten wie, czego się spodziewać. Pytań, na które nie ma odpowiedzi. Prób znalezienia sensu życia, świata, transcendencji, ale też podstawowe kwestie ludzkie: miłość, samotność, śmierć.
Większość scenariuszy ma duszną...

whitedwarf | 2018-12-04

Świetnie napisane scenariusze, które roztaczają przed nami pełnowartościowy świat. Polecam przeczytać po zapoznaniu się uprzednio z filmami, gdyż w przeciwnym wypadku nie czerpiemy już takiej przyjemności z oglądanych filmów. Miałam tak z "Wieczorem kuglarzy". Historia mnie zupełnie wciągnęła, ale jak przyszło do oglądania filmu, to byłam już znudzona, gdyż znałam fabułę. Ten mechanizm nie działa jednak w drugą stronę, ponieważ fabułę "Siódmej pieczęci" znałam już z filmu, jednakże nie odebrało mi to przyjemności czytania.

Scenariusze czyta się jak opowiadania. Scenariuszowa forma zupełnie nie przeszkadza. Zdecydowanie polecam!

erenika | 2013-02-17

czytanie scenariuszy jest dla mnie podróżą poza ramy obrazu filmowego; odkryciem sensu w wartości Słowa

angelene | 2010-07-19
Przeczytana: 2005 rok