Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Rebis
9788380620162
sztuka
Abdita

David Hockney twierdzi, że jedyny sposób, w jaki możemy zdać relację z tego, co widzimy, to stworzenie obrazu. Każdy, kto obrazy tworzy, musi się natomiast zmierzyć z tą samą kwestią: jak sprowadzić trójwymiarowych ludzi, przedmioty i przestrzeń do płaskiej powierzchni. Rezultaty tych wysiłków często się szufladkuje jako obrazy malowane, zdjęcia czy filmy. Ewentualnie można je porządkować według czasu powstania i stylu, określając jako średniowieczne, renesansowe czy barokowe. Hockney dowodzi, że w rzeczywistości są przede wszystkim obrazami – bez względu na to, czy powstały w wyniku użycia pędzla, kamery czy program komputerowego i czy znajdują się na ścianie jaskini, czy ekranie. I żebyśmy mogli zrozumieć, jak postrzegamy otaczający nas świat – a tym samym również siebie samych – potrzebna jest nam historia obrazów. Ową historię opowiada ta książka.

Czerpiąc całe życie energię z malowania, rysowania i tworzenia obrazów różnego rodzaju aparatami i opierając się na tym doświadczeniu, Hockney wspólnie z krytykiem sztuki Martinem Gayfordem stawia pytania o to, jak i dlaczego od tysiącleci tworzono obrazy. Co sprawia, że kreski i plamy na płaskiej powierzchni są ciekawe? Jak pokazać ruch w nieruchomym obrazie albo na odwrót – co zbliża film i telewizję do dawnych mistrzów? Jak można zagęścić czas i przestrzeń w statycznym obrazie na płótnie bądź ekranie? Co widać na obrazie – prawdę czy fałsz? Czy fotografia pokazuje świat w zgodzie z naszym doświadczeniem?

Dzięki zestawieniu ze sobą obrazów pochodzących z najrozmaitszych obszarów – klatki filmu rysunkowego Disneya z drzeworytem Hiroshigego, sceny nakręconej przez Eisensteina z obrazem Velázqueza – autorzy przekraczają konwencjonalne granice między kulturą wysoką a masową rozrywką i dostrzegają nieoczekiwane związki zarówno między różnymi epokami, jak i mediami. Odwołując się do przełomowej książki Hockneya Wiedza tajemna, twierdzą, że film, fotografia, malarstwo i rysunek są ze sobą ściśle połączone. Historia obrazów, książka wnikliwa i dająca do myślenia, stanowi poważny przyczynek do zrozumienia sposobu, w jaki przedstawiamy rzeczywistość.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-historia-obrazow-...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-historia-obrazow-...»

sylabo | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Interesujące w „Historii obrazów” jest przede wszystkim to, że autorzy postawili na historię obrazów, a nie na historię malarstwa czy sztuki.

Z rozmowy Davida Hockneya – malarza z Martinem Gayfordem – krytykiem, wyłania się znaczące odkrycie: to obrazy nauczyły nas widzieć rzeczy. Dlatego są abyśmy patrzyli uważnie i nie dawali się ponieść kliszom.

Forma publikacji jaką jest aranżowany dialog, skłania do wielu wniosków: jak patrzymy pamięcią, jak budujemy przestrzeń, jak odbicia tworzą obrazy, żeby wymienić tylko kilka konstatacji z tego owocnego dyskursu.

W pozycji znajdziemy zajmujące i zaskakujące zarazem uwagi na temat roli camery obscury w malarstwie. Do najciekawszych ustępów wypada zaliczyć te o modelunku i przedstawianiu postaci przez Caravaggia oraz rozdział pod znamiennym tytułem: Vermeer i Rembrandt: ręka, soczewka, serce.

Riwona | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Każdy obraz opisuje czyjeś spojrzenie na coś.

Lubię patrzeć na świat i zawsze interesowało mnie: jak patrzymy i co widzimy... A przecież obraz jest sposobem przedstawiania świata, więcej: rozumienia i poznawania tego, co dookoła.

Tłumaczą i opisują go: krytyk sztuki i współczesny artysta w towarzystwie trzystu reprodukcji. Prawdziwa uczta.

Polecam "popatrzeć pamięcią".

Snoopy | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Ta bardzo interesująca rozmowa słynnego malarza współczesnego Davida Hockneya i historyka sztuki Martina Gayforda zawiera mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i intuicji i może być dosyć odświeżającym spojrzeniem na historię sztuki nawet dla zaznajomionych z tą dziedziną czytelników. Polecam!

Marysia | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

proste pytanie ile pamiętasz zdjęć, a ile obrazów

i dlaczego więcej obrazów, chociaż zdjęć widzę mnóstwo codziennie

czym różni się zdjęcie od obrazu?
czasem.

tyle, ile czasu powstaje zdjęcie, tyle samo czasu poświęcam na obejrzenie go.

z namalowanym obrazem jest ciut inaczej, ale podobnie.

ta opowieść jest o pewnych konsekwencjach z tego wynikających, ale nie tylko.

ksiazkawprezencie | 2016-11-22

Rozmowa znanego malarza z krytykiem sztuki to fascynująca opowieść, ukazująca historię obrazów z nowej, odkrywczej perspektywy, uwzględniającej doniosłą rolę optyki, w tym poprzednika aparatu fotograficznego, czyli camera obscura.
Cała recenzja http://www.ksiazkawprezencie.pl/hockney-gayfrod-historia-obrazow/

Zbigniew | 2017-12-25