Oczy skóry: Architektura i zmysły

The Eyes of the Skin: Architecture and the Senses
978-83-63786-01-4
sztuka
Barbara

Juhani Pallasmaa jest fińskim architektem, emerytowanym profesorem politechniki w Helsinkach oraz wizytującym profesorem na kilku amerykańskich uniwersytetach (Washington University w St. Louis, University of Illinois at Urbana−Champaign). Choć autor książki jest aktywnym architektem, to jego pisarstwa nie da się już tak łatwo zamknąć w ramach jednej dyscypliny akademickiej. Teksty zawarte w tomiku “The Eyes of the Skin” lokują się na styku teorii architektury, filozoficznej i kulturoznawczej refleksji nad kondycją współczesnej cywilizacji oraz pierwszorzędnej eseistyki. Myśl Pallasmy wyrasta z doświadczenia architektury i ogólnej refleksji nad człowiekiem, ale uwzględnia szerokie spektrum kulturowych bodźców, znajduje oparcie w różnych tradycjach filozoficznych i estetycznych i ujęta jest na dodatek w na pierwszy rzut oka oszczędny, ale wartościowy artystycznie styl. Jako taka stanowi próbę holistycznego ujęcia problemu relacji pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem oraz tego, jaką rolę w tym procesie odgrywają ludzkie ciało i zmysły.

Książki Pallasmy wymieniane są wśród takich kluczowych publikacji poświęconych architekturze jak “O architekturze” Witruwiusza, “Learning from Las Vegas” Roberta Venturiego, “Delirious New York” Rema Koolhaasa czy “Myślenie architekturą” Petera Zumthora.

źródło opisu: Instytut Architektury, 2012

źródło okładki: http://instytutarchitektury.org/oczy-skory/

Inez | 2018-07-21
Na półkach: Przeczytane, Architektura, 2017
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Książki o architekturze to ksiązki o architekturze, ciężko się je czyta - zagadnienie, które może być napisane i skumulowane na formacie A4 jest rozwinięte do postaci ponad 100 stron.
Ale to jest potrzebne, aby zrozumieć stosunek autora do swojej idei - uważam, że to niezbędne.
Tak jak niezbędna jest ta pozycja dla każdego studenta architektury i ludzi z nią związanych!
Bardzo poczucajaca

Marion | 2017-11-29

Nauczmy się znowu dotykać i nie kryjmy swojej wrażliwości, myślę, że o to chodzi.

MoznaPrzeczytac | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Juhani Pallasmaa, utalentowany i uznany architekt-praktyk, intelektualista imponujący prostotą stylu i wyrafinowaniem myśli, dokonuje rzetelnej rewizji współczesnej kultury. Krytykując epistemologiczne uprzywilejowanie wzroku zwraca naszą uwagę ku reszcie zmysłów. Świadome obcowanie z architekturą jest czymś czego można się nauczyć...

Pełna recenzja książki na stronie:

Illithiar | 2015-05-17
Przeczytana: kwiecień 2015

Przyjemna do przeczytania. Ubogaca.

Ola Loobeensky | 2013-02-19

Dobra, skoro i tak nigdy nie napiszę o tej książce nic tak dobrego, jak ona sama, podsumuję lapidarnie: kupujcie za każdą cenę.

(Mała wskazówka: jeżeli lubisz Zumthora, to i z Pallasmą powinieneś/powinnaś znaleźć nić subtelnego porozumienia.)

"Klamka jest uściskiem dłoni budynku". Genialne.