Oczy skóry: Architektura i zmysły

Fundacja Instytut Architektury
2012-12-15
2012-12-15
Michał Choptiany
architektura teoria architektury filozofia literatura fińska

Krótka i treściwa - otwiera oczy na nowe odbieranie architektury i przestrzeni wokół. Niesłychanie ważna nie tylko dla architektów, ale również dla szerszego grona zainteresowanych świadomością przestrzeni.

nowatorski, ważny esej: filozoficzne rozważania o architekturze, o naszym - historycznym i współczesnym - pojmowaniu i odczuwaniu przestrzeni, dodatkowo pięknie wydana książka

O relacji z architekturą, do której powinno się dążyć i o tym, że każde miasto ma swoje unikalne echo i swoją ciszę. "Zamykamy oczy gdy marzymy, słuchamy muzyki, pieścimy naszych kochanków"- zamknijmy oczy, gdy obserwujemy architekturę

Ważna, ale też trudna w kontakcie.

Ważna, ale też trudna w kontakcie.

Najlepsza pozycja dotycząca włączenia wszystkich zmysłów w proces projektowania. Bardzo uświadamiająca, zmieniająca postrzeganie zarówno procesu projektowego jak i odczuwania gotowego już dzieła.
Napewno powrócę do tej pozycji, książka, która spowalnia czas i kształtuje nasza uważność.

Znakomity esej uzmysławiający (nomen omen!) jak piękna i bogata może być nasza relacja z architekturą. Przy okazji zupełnie nieprzeintelektualizowany, o co niestety w wielu publikacjach specjalistycznych naprawdę trudno. Czytajcie!

Książki o architekturze to ksiązki o architekturze, ciężko się je czyta - zagadnienie, które może być napisane i skumulowane na formacie A4 jest rozwinięte do postaci ponad 100 stron.
Ale to jest potrzebne, aby zrozumieć stosunek autora do swojej idei - uważam, że to niezbędne.
Tak jak niezbędna jest ta pozycja dla każdego studenta architektury i ludzi z nią związanych!
Bardzo poczucajaca

Nauczmy się znowu dotykać i nie kryjmy swojej wrażliwości, myślę, że o to chodzi.

Juhani Pallasmaa, utalentowany i uznany architekt-praktyk, intelektualista imponujący prostotą stylu i wyrafinowaniem myśli, dokonuje rzetelnej rewizji współczesnej kultury. Krytykując epistemologiczne uprzywilejowanie wzroku zwraca naszą uwagę ku reszcie zmysłów. Świadome obcowanie z architekturą jest czymś czego można się nauczyć...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Przyjemna do przeczytania. Ubogaca.

Przyjemna do przeczytania. Ubogaca.

• Architektura
  • Sztuka