Żółte Wody - Korsuń 1648

wojny kozackie wojskowość staropolska
historia
Historyczne Bitwy
wojny kozackie wojskowość staropolska

Dobra książka bez dwóch zdań. Autor zna się na rzeczy, a wojskowość XVII wieku chyba nie ma dla niego tajemnic.

Bardzo dobra. W przystępny sposób ukazuje przyczyny i początkowe wydarzenia podczas powstania Chmielnickiego. Same tytułowe bitwy rzetelnie i "poczytnie" opisane. Jedna z lepszych publikacji dotyczących RON wydane przez Bellonę.

Gdybym miał wskazać datę, która najbardziej mnie interesuję, prawdopodobnie wskazałbym rok 1648 - graniczną datę dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku wybuchło Powstanie Chmielnickiego, które ukazało wewnętrzną słabość machiny państwowej RON. Klęski, a właściwie rzezie, wojsk polskich pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem w maju 1648 r. i unicestwienie oddziałów...

• Historyczne Bitwy
  • Historia