Żółte Wody - Korsuń 1648

wojny kozackie wojskowość staropolska
historia
Historyczne Bitwy
wojny kozackie wojskowość staropolska

Żółte Wody i Korsuń kojarzy nam się z wielką porażką Polaków z ręki hetmana Chmielnickiego i tatarów. A jak było naprawdę i dlaczego wyprawa pacyfikacyjna hetmana Mikołaja Potockiego skończyła się właśnie tak możemy dowiedzieć się z książki Witolda Biernackiego wydanej w serii Bellony. Kto oglądał „Ogniem i mieczem” Jerzego Hofmana pamięta te sceny, kiedy nasza husaria...

Dobra książka bez dwóch zdań. Autor zna się na rzeczy, a wojskowość XVII wieku chyba nie ma dla niego tajemnic.

Bardzo dobra. W przystępny sposób ukazuje przyczyny i początkowe wydarzenia podczas powstania Chmielnickiego. Same tytułowe bitwy rzetelnie i "poczytnie" opisane. Jedna z lepszych publikacji dotyczących RON wydane przez Bellonę.

Gdybym miał wskazać datę, która najbardziej mnie interesuję, prawdopodobnie wskazałbym rok 1648 - graniczną datę dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku wybuchło Powstanie Chmielnickiego, które ukazało wewnętrzną słabość machiny państwowej RON. Klęski, a właściwie rzezie, wojsk polskich pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem w maju 1648 r. i unicestwienie oddziałów...

• Historyczne Bitwy
  • Historia
  • historia
  • Nowożytność
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • Historyczne bitwy

Dodaj cytat z książki Żółte Wody - Korsuń 1648