rozwińzwiń

Żółte Wody - Korsuń 1648

Okładka książki Żółte Wody - Korsuń 1648 Witold Biernacki
Okładka książki Żółte Wody - Korsuń 1648
Witold Biernacki Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311114104
Tagi:
wojny kozackie wojskowość staropolska
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
321
26

Na półkach:

Żółte Wody i Korsuń kojarzy nam się z wielką porażką Polaków z ręki hetmana Chmielnickiego i tatarów. A jak było naprawdę i dlaczego wyprawa pacyfikacyjna hetmana Mikołaja Potockiego skończyła się właśnie tak możemy dowiedzieć się z książki Witolda Biernackiego wydanej w serii Bellony. Kto oglądał „Ogniem i mieczem” Jerzego Hofmana pamięta te sceny, kiedy nasza husaria taplała się w błocie pod naporem hordy tatarów i ataku kozackiego. Z książki dowiadujemy się jednak, że to nie błoto i bagno było powodem porażki, w każdym razie nie głównym. Przyczyn było wiele: błędy dowodzenia, brak rozpoznania wywiadowczego, opieszałość, strach dowódców (nie wszystkich) i opilstwo. Tak, bo ciągłe picie gorzałki było jednym z głównych hobby Hetmana Wielkiego Mikołaja Potockiego. Mamy też w książce przykłady bohaterstwa wielu żołnierzy, tanio swojej skóry nie sprzedali ale mimo to przegrali. Książkę czyta się bardzo dobrze po wielu szczegółach widać, że autor siedzi w tych sprawach wojskowych XVII wieku. Na pewno sięgnę po inne pozycje tego historyka.

Żółte Wody i Korsuń kojarzy nam się z wielką porażką Polaków z ręki hetmana Chmielnickiego i tatarów. A jak było naprawdę i dlaczego wyprawa pacyfikacyjna hetmana Mikołaja Potockiego skończyła się właśnie tak możemy dowiedzieć się z książki Witolda Biernackiego wydanej w serii Bellony. Kto oglądał „Ogniem i mieczem” Jerzego Hofmana pamięta te sceny, kiedy nasza husaria...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
10

Na półkach:

Dobra książka bez dwóch zdań. Autor zna się na rzeczy, a wojskowość XVII wieku chyba nie ma dla niego tajemnic.

Dobra książka bez dwóch zdań. Autor zna się na rzeczy, a wojskowość XVII wieku chyba nie ma dla niego tajemnic.

Pokaż mimo to

avatar
854
136

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra. W przystępny sposób ukazuje przyczyny i początkowe wydarzenia podczas powstania Chmielnickiego. Same tytułowe bitwy rzetelnie i "poczytnie" opisane. Jedna z lepszych publikacji dotyczących RON wydane przez Bellonę.

Bardzo dobra. W przystępny sposób ukazuje przyczyny i początkowe wydarzenia podczas powstania Chmielnickiego. Same tytułowe bitwy rzetelnie i "poczytnie" opisane. Jedna z lepszych publikacji dotyczących RON wydane przez Bellonę.

Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , , ,

Gdybym miał wskazać datę, która najbardziej mnie interesuję, prawdopodobnie wskazałbym rok 1648 - graniczną datę dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku wybuchło Powstanie Chmielnickiego, które ukazało wewnętrzną słabość machiny państwowej RON. Klęski, a właściwie rzezie, wojsk polskich pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem w maju 1648 r. i unicestwienie oddziałów koronnych były ukoronowaniem narastającego kryzysu państwowego w RON od początków wieku XVII.

Trzeba jednocześnie przyznać że powyższe klęski naszych wojsk, mimo że liczebnie żenująco niskich jak na owe czasy, nie były przesądzone. Jednak dobry król jakim był Władysław IV popełnił u schyłku panowania fatalny w skutkach błąd, mianując na hetmaństwo wielkie koronne Mikołaja Potockiego, a na hetmaństwo polne - Marcina Kalinowskiego. Śledząc czyny Potockiego, jego nieudolność może wprost zadziwiać. Zapewne, gdyby wciąż żył Stanisław Koniecpolski, dzieje pamiętnego roku 1648 potoczyłyby się inaczej.

Gdybym miał wskazać datę, która najbardziej mnie interesuję, prawdopodobnie wskazałbym rok 1648 - graniczną datę dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku wybuchło Powstanie Chmielnickiego, które ukazało wewnętrzną słabość machiny państwowej RON. Klęski, a właściwie rzezie, wojsk polskich pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem w maju 1648 r. i unicestwienie oddziałów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  63
 • Chcę przeczytać
  40
 • Posiadam
  25
 • Historyczne Bitwy
  7
 • Historia
  5
 • Nowożytność
  2
 • historia
  2
 • Ulubione
  2
 • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  1
 • Historia XVII wiek
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żółte Wody - Korsuń 1648


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne