Płowce 1331

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

Przez całe stulecia bitwa ta figurowała w świadomości narodowej jako "bitwa pod Płowcami". Postęp badań historycznych spowodował, że wyróżniono jej dwa etapy, które rozegrały się kolejno pod Radziejowem i pod Płowcami. Stąd też próba zmiany, czy rozwinięcia nazwy na "bitwa pod Radziejowem-Płowcami. Trzeba jednak zauważyć, iż już w XIV wieku, w pieśniach polskich poświęconych tej bitwie, jest mowa o "bitwie na Radziejowskim Polu". Określenie to dobrze oddaje charakter ówczesnych zmagań konnych armii, które nie toczyły się statycznie w jednym punkcie, lecz rozgrywały dynamicznie na szerokiej przestrzeni wielu kilometrów.

Podobnie było niespełna sto lat później, kiedy to bitwa stoczona 15 lipca 1410 roku pomiędzy Stębarkiem a Łodwigowem została ochrzczona mianem "bitwy na polach Grunwaldu". Choć więc określenie "bitwa na Radziejowskim Polu" lepiej oddaje realia epoki, a poza tym przywołuje nazwę miejscowości, w pobliżu, której starcie zostało rozpoczęte, to jednak, aby nie burzyć powszechnie przyjętych ustaleń, w tytule pozostaliśmy przy tradycyjnym określeniu.

Elevander | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Miejsce bitwy pod Płowcami w polskiej tradycji jest cokolwiek zaszczytne. Autor książki bynajmniej nie ma zamiaru bitwy tego miejsca pozbawiać, aczkolwiek w sposób dość przejrzysty ukazał, jak wyglądało to starcie (czy raczej dwa starcia pod Płowcami) i jakie miejsce zajęło w całej serii XIV-wiecznych wojen Polski z Zakonem. Po przedstawieniu genezy i przebiegu konfliktu polsko-krzyżackiego, Autor zajął się w ostatnim rozdziale obecnością Płowiec w tradycji narodowej. Za to plus dla niego. Praca oparta jest o niezłą literaturę przedmiotu, aczkolwiek można by się przyczepić do kilku rzeczy, jak np. cytowania źródeł za podręcznikiem Wyrozumskiego, nadmiernego pójścia za koncepcjami prof. Jurka (bez uwzględnienia koncepcji względem niego krytycznych), czy licznych drobnych błędów rzeczowych. W sumie jednak nie najgorsza pozycja w serii HB, choć mediewiści na pewno będą trochę narzekać.

Tomasz Babnis

Szakal | 2017-06-05