Żółte Wody - Korsuń

Ars Belli
Attyka
2021-03-31
2021-03-31
powstanie chmielnickiego kozackie wojny wojskowość staropolska

Chyba najlepsza książka o powstaniu Chmielnickiego, jaką czytałem. Drobiazgowa analiza obu tytułowych bitew przedstawiona z ogromną znajomością tematu, a przy tym książka napisana świetnym językiem. Warto przeczytać, zwłaszcza teraz, kiedy tematyka ukraińska jest na ustach wszystkich.

Świetna rzecz dla fanów wojskowości. Autor zamieścił oprócz wyczerpujących opisów bitew rozdziały omawiające wojskowość stron konfliktu. Styl bardzo przyjemny, przypadnie do gustu nawet niedzielnym czytelnikom.

Kilkanaście lat temu Witold Biernacki wydał swoją książkę opisującą tytułowe starcia w Wydawnictwie Bellona w serii "Historyczne Bitwy". Tym razem mamy do czynienia z rozszerzonym wydaniem tej pracy uzupełnionym o najnowszą literaturę poświęconą między innymi ukraińskim badaniom archeologicznym, dzięki którym udało się ustalić miejsce starcia pod Żółtymi Wodami. Trzeba docenić to podejście autora, bo jak się ostatnio przekonałem wznowienie pracy po kilkunastu latach wcale nie oznacza uzupełnienia tematu o najnowsze ustalenia historyków. Witold Biernacki w swojej książce opisuje genezę powstania Chmielnickiego, plany wojny tureckiej Władysława IV, wyprawy Koniecpolskiego i Wiśniowieckiego w 1647 roku, sytuację na Ukrainie w omawianym okresie, wojskowość Rzeczypospolitej, Kozaków i Tatarów oraz oczywiście tytułowe starcia i wydarzenia które nastąpiły po bitwie pod Korsuniem. Poza dwoma bitwami przeanalizowano też dość dokładnie działalność Mikołaja Potockiego w pierwszych dniach powstania, zwracając uwagę na jego charakter, problemy z alkoholem, ale też częściowo biorąc go w obronę i nie obarczając go całkowicie za poniesione klęski. Książka zwiera osiem kolorowych map oraz aneksy, w których zawarto źródła dotyczące powstania Chmielnickiego, a także bitew pod Żołtymi Wodami i Korsuniem.

• Do kupienia
  • Nowożytność
  • Historia Polski
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
  • Chcę przeczytać (będę miał)
  • Wojskowość

Dodaj cytat z książki Żółte Wody - Korsuń