The White Russian

Jest rok 1917. Stolica gasnącego imperium carskiego stoi na skraju rewolucji. Carski aparat jest w rozsypce, rządzącej rodziny nikt nie chroni, a wierni urzędnicy próbują za wszelką cenę ocalić głowy. Rutynowe śledztwo w sprawie zwłok znalezionych na zamarzniętej Newie prowadzi nie tylko na dwór carski, ale także do szefów Ochrany i do obozów rewolucjonistów. Inspektor Ruzsky musi umiejętnie lawirować między zwalczającymi się frakcjami, od wyników śledztwa zależy bowiem przyszłość nie tylko jego rodziny, ale również carskiej Rosji.

allison | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 26 maja 2012

Powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem rewolucji bolszewickiej.

Najbardziej interesująca była dla mnie postać tytułowego bohatera - detektywa Aleksandra, który po powrocie z zesłania prowadzi sprawę tajemniczych morderstw. Poznajemy nie tylko jego sposób dochodzenia do prawdy, ale również skomplikowane życie osobiste, które obfituje w rodzinne problemy, nieszczęśliwą miłość i bolesne wspomnienia związane z tragiczną śmiercią młodszego brata.

Intryga kryminalna nie jest zbyt ciekawa, chociaż jej zakończenie zaskakuje. Znacznie bardziej zainteresowały mnie perypetie Aleksandra oraz atmosfera narastających konfliktów społecznych, nieuchronnie prowadzących do upadku rodu Romanowów i do rewolucji.
Klimat zbliżającego się kataklizmu politycznego sprawia, że momentami powieść wydaje się bardzo przytłaczająca - główny bohater zostaje uwikłany w spiski, które wymagają od niego podejmowania bardzo trudnych decyzji. Czytelnik niemal fizycznie odczuwa jego...

ewcias | 2014-11-05
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawa książka z zaskakującym i pozostawiającym niedosyt zakończeniem.
Rozbudziło moją ciekawość dotyczącą rewolucji w Rosji.

Arrianne | 2017-07-13
Krzysiek88 | 2016-07-06