Cockpit

Książka jest przypisana do serii/cyklu "WYDANIE I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Da Capo
Cockpit
83-85373-63-2
COCKPIT, KOSIŃSKI
literatura piękna

Kolejna wariacja na jakże bliskie Kosińskiemu tematy: seksu, tkwiącego w człowieku zła i manipulowania życiem innych, jak zwykle u tego pisarza nie pozbawiona wątków autobiograficznych. Oto bohater książki podstępnie wprowadza władze swej ojczyzny w błąd i ucieka z totalitarnego kraju. Szybko zdobywa pozycję i majątek i-wolny od trosk o chleb powszedni-niczym współczesny Robin Hood wtrąca się...

Oto bohater książki podstępnie wprowadza władze swej ojczyzny w błąd i ucieka z totalitarnego kraju. Szybko zdobywa pozycję i majątek i-wolny od trosk o chleb powszedni-niczym współczesny Robin Hood wtrąca się w życie innych, wymierzając sprawiedliwość, nagradzając dobrych i bezlitośnie karząc tych, którzy go zdradzili.

Źródło: www.merlin.pl

Wojciech Gołębiewski | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Niesamowity Kosiński, teraz książka z 1975 roku. Na LC słabiutko 6,58 (285 ocen i 9 opinii). To ja Państwu proponuję wcześniej przeczytać Janusza Głowackiego „Good Night, Dżerzi” lub co najmniej moją recenzję na LC bądź na:
Przytaczam stamtąd rozmowę o Kosińskim Dżanusa z Rogerem: /str.16/
„-Jak tak – zapytałem – to dlaczego wszyscy padliście przed nim na kolana? Pisaliście, że Dżerzi to skrzyżowanie Becketta z Dostojewskim, Genetem i Kafką.
-Dlaczego, dlaczego?... Pewnie dlatego, że świat już dawno stracił umiejętność odróżniania talentu od beztalencia i kłamstwa od prawdy. A może z jakiegoś innego powodu. Może dlatego, że Ameryka kogoś takiego jak Dżerzi nigdy przedtem nie widziała na oczy. Dlatego on nas wydymał…”
To jest niezbędne, by wyrobić sobie jakieś własne zdanie o autorze. Dla mnie to Wielki Mistyfikator, a bohater powieści Tarden to alter ...

Anna | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2016

Bezimienny, pozbawiony wieku, bogaty i przebiegły mężczyzna z nudów bawi się w Boga. Obserwuje rzeczywistość i wyłania z niej wybrane jednostki, po czym podburza je przeciwko sobie, stwarza skrajne sytuacje, testuje je, aż w końcu "wydaje wyrok" - dobro zostaje wynagrodzone, zło potępione. Chociaż często postępuje w ten sposób dla samego spektaklu charakterów, przejawia też dziwne zafascynowanie swoimi "ofiarami". Czerpie też niebywałą przyjemność z wkradania się w ich życie, robienie zamieszania lub wręcz przeciwnie - zamianę szarej egzystencji w nagły raj. Ma również niebywałą wnikliwość, która pozwala mu na odmienne postrzeganie świata i zauważanie rzeczy nieistotnych dla wielu.

Uważam, że "Cockpit" oferuje fantastyczną historię, wartą namysłu i refleksji, chociaż z pewnością nie każdemu przypadnie go gustu, głównie ze względu na charakter mężczyzny. Jego przemyślenia i działania potrafią zarówno zachwycać, jak i przerażać okrucieństwem. Ta ambiwalencja jest dla mnie bardzo...

Mgd | 2011-07-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2011
Przeczytana: 27 lipca 2011

Książka tyleż samo dobra, co irytująca. Bez fabuły, bez powiązanych ze sobą wątków, a przedstawione historie przeskakują jedna w drugą, bez jakiejkolwiek przyczyny. Bohater-narrator jest człowiekiem bezimiennym, bez określonej przynależności narodowej, jego wiek również jest zagadką. Jest mężczyzną - tyle mamy pewności. Przemieszcza się z jednego miejsca zamieszkania do drugiego. Bywa i w Europie, i w Ameryce. Zabawia się w boga, wybierając przypadkowych ludzi z otoczenia, którzy są nieświadomi, jak bardzo wpłynął na poprawę lub całkowitą destrukcję ich życia.

lulanka | 2014-08-22

Dostałam tę książkę jako prezent za uczynki społeczne jeszcze w LO. Przeczytałam na studiach i pokochałam autora. Kosiński pisze wprost bez owijania w bawełnę.

edan | 2014-08-26

Niezbyt ciekawa książka o agencie, który wszystko robi najlepiej. Po autorze "Malowanego ptaka" spodziewałem się czegoś lepszego.

ale szałas. główny bohater jak agent 007 po przejściu na ciemną stronę mocy; i śmieszno, i straszno.

Organoleptyczna | 2018-11-15
Przeczytana: 1999 rok

Właśnie od przyniesionego mi przelotnie przez R. "Cocpitu" zaczęła się moja fascynacja twórczością Jerzego....

Ofelia | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Niewiarygodne studium umysłu psychopaty, opisane z podręcznikową precyzją. Nasycenie szczegółami budzi jednocześnie odrazę i pewnego rodzaju podziw. Niezwykła płynność w opisie wydarzeń i przejścia do kolejnych, często niepowiązanych epizodów, pozwala autorowi przeprowadzić czytelnika do końca powieści bez cienia zniecierpliwienia.

Rebel | 2014-02-26

Niesamowite historie i wlasnie w niesamowitosci historii tkwia najwieksze zalety tej ksiazki. Autor zdaje sie miec kokpit zycia przed soba i umie sie nim poslugiwac, przybierajac rozmaite maski a nawet postaci. Tak to zrozumialem.

Alen | 2017-01-16

Bez dwóch zdań moja ulubiona książka Kosińskiego i jedna z ulubionych w ogóle.
Mistrzowska gra narratora z ciemną stroną ludzkiej natury. Warto.