Cudownie ocalona

Okładka książki Cudownie ocalona Bahia Bakari, Omar Guendouz
Okładka książki Cudownie ocalona
Bahia BakariOmar Guendouz Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Niesamowite historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Niesamowite historie
Moi Bahia, la miraculee
Hachette Polska
2010-09-22
2010-09-22
Zuzanna Przypkowska
katastrofa lotnicza

Okładka książki Endal Allen Parton, Sandra Parton
Endal Allen Parton, Sandr...
Okładka książki Uprowadzone Lisa Hoodless, Charlene Lunnon
Uprowadzone Lisa Hoodless, Char...
Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...

Bahia Bakari przeżyła jako jedyna ofiara katastrofy lotniczej w pobliżu Komorów. Historia niezwykła. Bahia opisuje swoje przeżycia, myśli, wątpliwości. Czyta się bardzo szybko. Polecam każdemu kto lubi literaturę faktu.

Książka bardzo łatwa w czytaniu, czyta się ją szybko, jedyna jej chyba pozytywna zaleta - dlatego też daję nie więcej niż cztery gwiazdki. Poza tym, czułam się trochę jakbym czytała wypracowanie dziecka w szóstej klasie podstawówki, cały czas w książce powtarza się to, że dziewczynka dryfuje na swojej "prowizorycznej tratwie", nie do końca tego oczekiwałam, myślałam że będzie więcej akcji, że będzie więcej emocji. Jestem trochę zawiedziona, ale no cóż, najważniejsze, że Bahia główna bohaterka przeżyła.

Ta książka zawiera 159 stron wspomnień i nostalgii związanej z tragicznymi przeżyciami oraz niebywałej walki otulonej wiarą i nadzieją. "Cudownie ocalona" to prawdziwa, autentyczna, emocjonalna i poruszająca opowieść o dziewczynie, której świat w jednej chwili się zawalił.
Autorem jest Bahia Bakari oraz Omar Guendouza, który wysłuchawszy dziewczynę pomógł jej ubrać w słowa jej opowieść. Bahia to jedyna ocalała osoba z katastrofy lotniczej, która miała miejsce 30 czerwca 2009 roku. Wraz z mamą leciały wtedy z Francji na Komory, aby spotkać się z dawno niewidzianą rodziną. Dziewczyna bardzo pragnęła odwiedzić miejsce swojego pochodzenia. Gdyby tylko wiedziała co ją czeka...
Zacznijmy jednak od początku.... Bahia to trzynastoletnia dziewczynka mieszkająca wraz z rodzicami, siostrą i dwoma braćmi we Francji. Jej rodzice pochodzą z Komorów. Wiodą spokojne życie wielodzietnej rodziny. Tylko tato pracuje, a mama zajmuje się domem. Po wielu miesiącach zbierania funduszy ojciec kupuje swojej żonie i córce bilety do rodzinnego miasta. Przed wyjazdem rodzina przygotowuje się do wyjazdu, kupuje drobiazgi choć towarzyszy im dziwny, przejmujący lęk. Czuć w powietrzu pewną obawę. Jednak Bahia z mamą udają się w podróż. Dziewczynka w samolocie obserwuje pasażerów i podziwia widoki zza okna.
Do tragedii dochodzi kilkanaście minut przed lądowaniem. Samolot znika z radarów, prawdopodobnie wpada do Oceanu Indyjskiego. Ta wiadomość dochodzi do ojca Bahii, który jest tą wiadomością wstrząśnięty i zszokowany. Stracił żonę i córkę. Jeden telefon dodaje mu otuchy i nadziei, że Bahia żyje.
Najbardziej wstrząsające momenty to opis samego dryfowania po wodzie. Dziewczynka walczyła jak mogła, aby przeżyć. Motywowała ją myśl o mamie, która na pewno czeka na lotnisku. Nie zdawała sobie sprawy z tego co się stało. Wydawało jej się, że wypadła przez okno, bo za mocno się wychylała. Irracjonalne wzięcie na siebie winy za swój wypadek, pomaga jej w zrozumieniu całej sytuacji. Po wyłowieniu jej z wody, wszyscy są zdziwieni ale też podbudowani z faktu, że ktoś przeżył taką katastrofę. To prawdziwy cud.
Książka napisana jest bardzo prostym, typowym dla wieku autorki językiem, choć wcale ta prostota nie przeszkadza w czytaniu. Nawet podsyca wiarygodność i refleksyjność tej opowieści. Dziewczynka w bardzo szczegółowy sposób opisuje swoje przeżycia w trakcie 9-godzinnego dryfowania po wodzie, czekając na wybawców. Wspomina rodzinę, rodzeństwo, przypomina sobie najpiękniejsze chwile które już nigdy nie wrócą. Nie traci nadziei, walczy do końca. Walczy z bólem, strachem, samotnością, ale też ciągle wierzy w cud.
Piękna, osobista, niewiarygodna historia dziewczynki, która dostała od losu drugie życie.

Bodajże w zeszłym roku zakupiłam od jednej z blogerek kilka książek wydawnictwa Hachette, które oparte na faktach poruszają wrażliwe serca. Między innymi moje. Z jednej strony lubię tego typu literaturę (lub filmy),gdyż jest taka jakby bardziej realna, oddaje faktycznie przeżyte emocje. Inaczej oddziałuje na mnie niż literatura oparta jedynie na wyobraźni pisarza. Druga strona literatury faktu jest jednak taka, iż straszliwie mnie wzrusza, wywołuje ogromny wzrost adrenaliny i doprowadza do stanu silnego wzburzenia tragedią ludzką. Również niniejsza publikacja - "Cudownie ocalona" - po którą sięgnęłam jako pierwszą, dała mi wiele poruszających momentów.

Wyobraźcie sobie, że jesteście trzynastolatką mieszkającą we Francji, której korzenie sięgają Komorów na Oceanie Indyjskim. Wasz ojciec ciężko pracuje jako śmieciarz, i mimo że jest dumny ze swojej pracy, to z odłożonych pieniędzy jest w stanie kupić tylko dwa bilety na wakacyjny pobyt w rodzinnych stronach. Na pewno poleci Aziza - matka nastolatki, jednak decyzja o tym, czy poleci Bahia może jeszcze ulec zmianie. Obie przedstawicielki płci pięknej mają niejasne przeczucia co do zbliżającej się podróży. Obie robią rzeczy, których normalnie by nie zrobiły. Czy to stres wywołany strachem przed lataniem? A może przed dwudziestoczterogodzinną podróżą i międzylądowaniem? A może to po prostu intuicja?

Prawdą jest, że 30 czerwca 2009 roku Airbus 310-300 z ponad 150 pasażerami na pokładzie zniknął nagle z radarów, na chwilę przed podejściem do lądowania. Bahia była jedyną osobą, która przeżyła tą katastrofę lotniczą. Dziewczynka była jednak przekonana, że wyglądając przez okienko po prostu wypadła z samolotu a mama zdążyła już wylądować i czeka na nią na lotnisku. Bahia uchwyciła się fragmentu samolotu i przez dziewięć godzin dryfowała walcząc ze zmęczeniem, zimnem, głodem i tęsknotą. Jak musiała się czuć trzynastolatka, która nieświadoma wydarzeń tęskniła za mamą? Liczyła, że może zdoła się jakoś uratować i przytulić do niej... Bahia ostatkiem sił próbowała utrzymać się na fragmencie samolotu a jej myśli skierowane były do taty i młodszego rodzeństwa. To właśnie dzięki tym chwilom refleksji poznałam rodzinę dziewczynki i najlepszą przyjaciółkę.
Jak to się stało, że Bahia została uratowana? Kto wyciągnął do niej pomocną dłoń? Jak rozległe były jej obrażenia? W jaki sposób wróciła do domu? A przede wszystkim kto przekazał jej, najgorszą z możliwych wiadomości, czyli tę o śmierci mamy?

"Cudownie ocalona" to niezbyt obszerna książeczka, jednak emocji w niej znaleźć można ogrom. Nie ukrywam, że łza mi się w oku kręciła wielokrotnie. Jest to bowiem relacja Bahii z najtrudniejszych chwil w jej życiu napisana przy współpracy Omara Guendouza. Wszak to niecodzienne wydarzenie, że komuś udaje się - jako jedynemu - przeżyć katastrofę lotniczą. To przecież nie wypadek samochodowy, gdzie szanse są chyba jednak większe. A tutaj nastolatka spada z dużej odległości, na dodatek do słonej i zimnej wody a po spędzeniu w niej wielu godzin dowiaduje się prawdy o tym dniu i jego skutkach. Jeśli chcecie poznać historię cudu i myśli Bahii podczas dryfowania po wodach oceanu to gorąco polecam Wam lekturę.

Krótko mówiąc zbyt wiele z tej książki się nie dowiemy. Częsta powtarzalność faktów. Nie ma w niej również jakiegoś rozbudowanego języka. Z drugiej strony nie oczekiwałam po niej czegoś porywającego. Coś dla zabicia czasu, na jeden wieczór.

Niesamowita. Na faktach.

Niesamowita. Na faktach.

Wstrząsająca.

Bez wątpienia opowiada o cudzie...
Cudzie życia.

Wstrząsająca.

Bez wątpienia opowiada o cudzie...
Cudzie życia.

Po prostu... niesamowite. Koniecznie przeczytajcie.

Po prostu... niesamowite. Koniecznie przeczytajcie.

Ciekawa historia opisana tak przeraźliwie nudno,że tylko przy każdej możliwej okazji odkladalam książkę.

Szybko się czyta

Szybko się czyta

• 2011
  • 2015
  • 2010

Dodaj cytat z książki Cudownie ocalona