Zwierzęta, wojna, literatura faktu
literatura faktu

Allen Parton, odbywając służbę podczas wojny w Zatoce Perskiej, został ciężko ranny. Nie mógł chodzić ani mówić. W wyniku poważnych obrażeń głowy stracił pamięć. Nie poznawał swojej żony Sandry, ani dwójki dzieci. Pięć lat intensywnej rehabilitacji nie przyniosło poprawy. Gdy zabrakło nadziei i wydawało się, że Allenowi już nic nie jest w stanie pomóc, w rodzinie pojawił pies – labrador o imieniu Endal. Jego przeznaczeniem było zatroszczyć się o rodzinę i odmienić jej los.

To piękna, autentyczna opowieść o bezgranicznej miłości, oddaniu i zaufaniu, którymi pies obdarzył obcych ludzi i …przywrócił im wiarę w sens życia.

źródło opisu: http://www.empik.com/endal-parton-sandra-parton-al...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/endal-parton-sandra-parton-al...»

Do przeczytania tej pozycji skłoniła mnie po pierwsze okładka, na której jest ten słodki pies rasy labrador retriver, której jestem ogromną miłośniczką, a po drugie Wasze wspaniałe opinie na temat tej książki. Bardzo szybko udało mi się ją odnaleźć na półce mojej ukochanej biblioteki i nie mogłam się doczekać, aż zacznę ją czytać. Po przeczytaniu prologu wiedziałam, że książka będzie wspaniała i całkowicie mnie pochłonie.

Sama jestem mamą, dlatego wiem jak ciężkie są chwile, kiedy w domu pojawia się mały człowiek i całe nasze dotychczasowe życie obraca się o 360 stopni. Mimo ogromnej radości i wielkiego szczęścia po jakimś czasie, kiedy nie można przespać kolejnej nocy, a w ciągu dnia przytłacza nas natłok obowiązków, brak wsparcia najbliższej osoby, byłby dla mnie nie do zniesienia. Dlatego jestem pełna podziwu dla kobiet, które wiążą się z mężczyznami wykonującymi zawód związany z notoryczną nieobecnością w domu, a do tego, jak jest to jeszcze praca związana z zagrożeniem...

Kinga | 2014-03-30
Przeczytana: 28 marca 2014

Kierując się wyborem wypożyczenia książki, nie byłam oryginalna wśród reszty czytelników- do przeczytania również skusił mnie ten uroczy psiak. Przeglądałam książki na półce, nagle wpadła mi ta lektura w dłonie i spojrzał na mnie tymi słodkimi oczami piesek, na które widok od razu się rozczuliłam... Jakże inaczej postąpić? Musiałam ją wypożyczyć i przeczytać!
Książka dostarczyła mi wielu emocji, wśród których były łzy wzruszenia, ale również łzy spowodowane śmiechem. Endal to naprawdę uroczy psiak, który zaskakuje swoim talentem pomagania swojemu wybranemu, niepełnosprawnemu panu. Na końcu książki, gdy czytałam o coraz gorszym stanie zdrowia tego biszkoptowego labradora, po prostu popłynęły mi łzy z oczu.
Nie mam wątpliwości, że to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam.

książek: 1907
Nalupia | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Wiedziałam, że psy mogą pomagać osobom niewidomym, ratownikom, policjantom itp., ale po przeczytaniu tej książki wiem, że to nie wszystko. Wiem już, że istnieją psy, które dają też człowiekowi wolność, samodzielność, nadzieję i radość, gdy się tego nikt nie spodziewa.

W pierwszej chwili urzekła mnie okładka książki, ale również (i co ważniejsze) opisana historia jest niezwykła.
Muszę jednak przyznać, że początkowo treść książki nie zachęcała mnie aż tak do czytania. Wszystko - podobnie jak w prawdziwym życiu Sandry i Allena - zmieniło się wraz z pojawieniem się Endala. Psiak sprawił, że pochłonęłam książkę niemal od razu. Z drugiej strony, gdyby nie przedstawiono pierwszych lat po wypadku Allena, tego co czuł (zresztą nie tylko on bo i dla Sandry był to okropny czas), gdy w wyniku wypadku stracił kontrolę nad swoim życiem, ciałem i psychiką, książka nie zrobiłaby na mnie wrażenia. To dzięki wspomnieniom z tych lat czytelnik może dostrzec korzystny wpływ Endala na rodzinę,...

Tak naprawdę spojrzałam na tę książkę ze względu na okładke, ponieważ kocham psy! I nie rozczarowałam się.. książka chwyciła mnie z całej siły za serce, płakałam przerzucając karki nie mogąc się oderwać.
Sam początek wydawał mi się nudy ze względu na to, że trzeba było przedstawić całą historie od początku aby czytelnik mógł zrozumieć kim i dlaczego stał się Endal dla właściela. Gorąco polecam!! Po takiej lekturze każdy spojrzy na swoje życie z innej perspektywy.

Zaczytana | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Uwielbiam psy więc kiedy w bibliotece zauważyłam książkę, na której okładce był śliczny labrador od razu po nią sięgnęłam.
Pierwsze ok. 200 stron to wprowadzenie.Trochę się ciągnie,ale uważam,że jest ono istotne,aby dobrze zaznajomić się z sytuacją jaka spotkała rodzinę Partonów.Historia opowiedziana jest z dwóch perspektyw: Allena i jego żony Sandry.
Allen w wyniku wypadku traci pamięć.Po pewnym czasie okazuje się,że resztę życia spędzi na wózku inwalidzkim.Po jakimś czasie kiedy rodzina jest już w rozsypce pojawia się Endal - wspaniały pies, który ma być pomocny Allenowi w codziennych czynnościach.Endal stał się wiernym i oddanym przyjacielem i pomocnikiem.
Jest to naprawdę baaardzo wzruszająca opowieść, która zdarzyła się naprawdę.
Endal i jego właściciel zasłynęli w Wielkiej Brytanii,ale i na świecie z powodu niesamowitych umiejętności labradora.

Korenia | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Zdecydowanie warta przeczytania. Przede wszystkim książka jest bardzo dojrzała - opowiada historię prawdziwą i trudną. Ukazuje jak mocno człowiek może być związany z psem i jak czworonóg może oddać się 'dwunożnemu' - być na każde zawołanie, a nawet wyprzedzać jego myśli. Tytułowy bohater to bardzo niezwykły pies-asystent pomagający swojemu właścicielowi, w niezwykły sposób. Nie wiem czemu, być może dlatego, że zajmuję się psami schroniskowymi i adopcjami, ale przez całą książkę ciągnęła się ze mną myśl, że to 'kara' za oddanie psa do schroniska - autorka początkowo wzięła psa ze schroniska, a jako że urodziły się dzieci nie miała czasu dla niego, więc postanowiła go zwrócić do bidula. Schronisko zapewniło, że znajdzie dla niego nowy dom. Niestety rzeczywistość jest inna - tysiące psów umiera za kratami... I tu właśnie czułam niesmak...

Katarzyna | 2014-03-11
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Historia człowieka który zostaje ranny podczas wojny. Wraca do domu już jako inwalida. Traci pamięć, nie poznaje swojej żony. Zaczyna się żmudny proces rehabilitacji który nie przynosi żadnych efektów. Pewnego dnia pojawia się Endal - pies przewodnik. To dzięki oddaniu Endala Allen wraca do swojej rodziny.
Wspaniała, autentyczna historia ludzi i ich psa. Autorzy przedstawiają nam jaką miłością może pokochać nas pies nie oczekując nic w zamian.

Jolka | 2012-03-12

Pełna prawdziwych wydarzeń książka o prawdziwej miłości psa do człowieka.Labrador,który potrafi odmienić i przywrócić wiarę w sens życia.Łzy same płyną z oczu...polecam

Agatia | 2012-10-14
Przeczytana: 12 października 2012

Niezwykle wzruszająca powieść. Rzadko zdarza się, abym płakała przy czytaniu, jednak "Endal" raz po raz wyciskał mi łzy z oczu. Powodował to tytułowy bohater, ponieważ psia wierność tego labradora, jego niebywała inteligencja a przede wszystkim miłość to coś, co sprawia, że człowiekowi "gula staje w gardle".
Pomimo tego, że pierwsze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stron to nudy i opowieść żalem tkana, podobna do dramatu z harlequina, jednak warto przemęczyć tę część i dobrnąć do chwili pojawienia się w domu Partonów Endala, a książkę przeczyta się jednym tchem.

Kobieta | 2014-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2014

Książka ,,Endal"jest to piękna ,autentyczna opowieść o bezgranicznej miłości , oddaniu i zaufaniu , którymi pies obdarzył obcych ludzi i przywrócił im wiarę w sens życia <3
Jedno jest pewne " Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i kocha nas bardziej niż siebie samego "!