83-205-3665-0
Barbara

...

keys | 2013-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Lubię sobie czasami poszperać w bibliotece i wyszukać do czytania jakąś starszą pozycję, coś nie oklepanego i nie rekomendowanego.

Tym razem trafiłam na "Cierpki owoc...". Książka bardzo monotonna, w zasadzie nic takiego się nie dzieje, co nie pozwalałoby na oderwanie się i pochłanianie kartka za kartką. Tak naprawdę byłabym ją pewnie odłożyła, ale po połowie zainteresowały mnie losy bohatera i dlatego wytrwałam do końca.
Akcja rozgrywa się około 40 lat temu, głównie na wsi, skąd zaczyna się powoli ucieczka młodych ludzi do miast. Poznajemy dylematy dzieci i młodzieży, czy zostać na wsi i przejąć gospodarstwo po rodzicach i dziadkach, czy wbrew woli najbliższych uciekać i spełniać swoje marzenia.
Niby tylko 40 lat a jak odległy i nieprawdopodobny świat.

Książka napisana ponad 30 lat temu z myślą o młodym czytelniku. Historia młodości Franciszka, chłopaka, który wbrew woli ojca porzuca rodzinną wieś i wyjeżdża, aby uczyć się w liceum i następnie studiować w Warszawie. Franek mieszka wraz z rodzicami i dwoma braćmi w małej nadbużańskiej wsi. Codzienność chłopców to pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa, głównie praca na roli oraz uczęszczanie do szkoły. Wszyscy chłopcy dobrze się uczą i po kolei opuszczają dom rodzinny, aby wyjechać na studia. Odbywa się to wbrew woli ojca, który liczy na to, że któryś z synów przejmie po nim prowadzenie gospodarstwa. Kiedy w domu pozostaje tylko Franek, ojciec postanawia, że zakończy on naukę na podstawówce i będzie przyuczał się do uprawiania roli. Chłopak sprzeciwia się woli ojca i rozpoczyna naukę w liceum. Rozgniewany ojciec odmawia mu jakiejkolwiek pomocy. Franek dopina jednak swego i zostaje lekarzem. Chłopak jest wrażliwy, widzi, że ojcu jest ciężko samemu uprawiać ziemię, żal mu ciężko...

KornFanHead | 2012-02-01
Przeczytana: 2003 rok

Czytałem ją dawno temu ale pamiętam, że to dość ciekawa historia od dzieciństwa do dorosłości. Dziś zapewne inaczej rozumiał bym tę historię ale wtedy sam utożsamiałem się z tym jak główny bohater wychowuje się na wsi, jak patrzy na świat i jakie ma marzenia.
Może dzieło nie porywa i nie wciąga bez reszty ale na pewno skłania do przemyśleń.

Marta | 2016-11-06
masowa237 | 2016-09-25