Majówka

Okładka książki Majówka Klementyna Sołonowicz-Olbrychska
Okładka książki Majówka
Klementyna Sołonowicz-Olbrychska Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1980-01-01
1980-01-01

To bardzo smutna książka.
Akcja trwa zaledwie półtora dnia. Starszy człowiek, który oddał synowi wszystko czego dorabiał się przez pół życia, czuje się obco we własnym domu. Postanawia uciec. Wybiera się - sam nie wie dokładnie gdzie - chyba tam gdzie będzie mu lepiej. Marzy by choć przez chwilę domownicy poczuli jego brak, zmartwili się jego odejściem. A jednocześnie jest mu przykro, że zrani swoim zniknięciem jedyną przychylną mu istotę - swoją wnuczkę.Podczas tej niedługiej wędrówki (dla starszego pana jednak bardzo wyczerpującej)bohater wraca pamięcią do czasów młodości, spotyka dawno niewidzianych sąsiadów i przyjaciół, dziwi się jak bardzo zmieniło się życie wokół, kiedy on zaszył się w swoim domu, gnębiony i poniżany przez niewdzięczną synową.
To niedługa historia, bez happy endu, dająca bardzo mocno do myślenia. Pozytywem dla mnie w tej książce jest to, że wraz ze wspominającym "dobre czasy" bohaterem, ja również wróciłam pamięcią do rzeczy zapomnianych, a tak bardzo kiedyś miłych i przyjemnych.

To bardzo smutna książka.

• Posiadam - nie przeczytane
  • 1987