Il regno doloroso

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324201106

Wydana w 1924 roku powieść Il Regno Doloroso jest jednym z ostatnich utworów Stanisława Przybyszewskiego. Czytelnika, znającego dekadenckie manifesty autora Requiem aeternam, może zadziwić wstęp, gdzie Przybyszewski deklaruje, jak szerokie studia źródłowe poprzedziły napisane powieści. Rzeczywiście, bohaterowie noszą imiona postaci znanych z szesnasto- i siedemnastowiecznych procesów o czary, w dialogach pada też wiele tytułów z literatury demonologicznej. Sugestywny język i osobliwa stylistyka Przybyszewskiego tworzą duszną atmosferę tekstu o mrocznej epoce, kiedy to zabobon i lęk przed nieznanym prowadziły do krwawych spektakli.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/2305

Inez | 2016-01-08
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Fantastyczna książka dla osób zainteresowanych tematyką procesów o czary.

| 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Lektura ciężka, ale warta przeczytania (głównie dla zainteresowanych tematem).
Rażące liczne wtrącenia w języku łacińskim czy francuskim, nieprzetłumaczone na język polski.

Bjorn | 2015-02-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014