rozwińzwiń

Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji

Okładka książki Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji Karol Marks
Okładka książki Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji
Karol Marks Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Kapitał (tom 1.1.) filozofia, etyka
211 str. 3 godz. 31 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Kapitał (tom 1.1.)
Tytuł oryginału:
Das Kapital 1.1. Resultate des unmittelbaren Produktionsprozesses
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
211
Czas czytania
3 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301160623
Tłumacz:
Mikołaj Ratajczak
Tagi:
Filozofia Ekonomia Politologia idee polityczne Karol Marks kapitał materializm komunizm socjalizm kapitalizm produkcja
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
83

Na półkach: ,

Oceniana przeze mnie książka to nie mój pierwszy kontakt z Marksem, ale na pewno pierwszy jego tytuł (lub ukończona część) przeczytany w całości. Jakkolwiek krytycznie by do tej postaci nie podchodzić to trzeba uznać i docenić jego intelekt i przenikliwość w opisie zjawisk.
"Kapitał 1.1" docelowo miał być podsumowaniem oraz uzupełnieniem tez z I tomu Kapitału. Autor stara się w nim przedstawić twierdzenie o formalnej i realnej "subsumcji pracy pod kapitał" (czyli praca podporządkowuje się kapitałowi, jest przez niego wysysana),pracy produkcyjnej i nieprodukcyjnej i pojęć zależnych. Główną cechą kapitalistycznej produkcji, według Marksa, jest reprodukcja kapitału oraz nieopłacanie pracy naddatkowej (w celu powiększania zasobów kapitału). Cały ten mechanizm opisany jest językiem ciężkim, mało przystępnym i wymagającym głębszego skupienia. Niektóre zdania są przerośnięte, mało zrozumiałe, niejednokrotnie zajmują 1/3 strony. W rzeczywistości, po dokonaniu krótkiej analizy, można je mocno uprościć, do tego stopnia, że znika część powtórzeń, których w książce jest wyjątkowo dużo.
Podczas czytania kilka razy można natrafić na polemikę z takimi postaciami jak Ricardo, Mill czy Bastiat. Co prawda polemika zdawkowa, ale błyskotliwa, czasem mocno uszczypliwa (a nawet użyte słowo "gówno" :)). To wszystko dodaje smaczku całości. Choć łatwo z niektórymi tezami Marksa (z tej książki) się nie zgodzić, jak chociażby z teorią, według której pieniądz, kapitał i płace zawsze znajdują się w rękach kapitalisty (Marks w ogóle nie uwzględnił wspólnego mianownika w postaci czasu),to książka pozwala zapoznać się z przynajmniej częścią poglądów i koncepcji tego XIX-wiecznego filozofa. Osobiście polecam tym, których interesują różne spojrzenia na teorię kapitału i produkcji w ogóle.

Oceniana przeze mnie książka to nie mój pierwszy kontakt z Marksem, ale na pewno pierwszy jego tytuł (lub ukończona część) przeczytany w całości. Jakkolwiek krytycznie by do tej postaci nie podchodzić to trzeba uznać i docenić jego intelekt i przenikliwość w opisie zjawisk.
"Kapitał 1.1" docelowo miał być podsumowaniem oraz uzupełnieniem tez z I tomu Kapitału. Autor stara...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • 100 książek wg Newsweek
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Zakupy
    1
  • (Nowa) Lewica
    1
  • 1001 książek
    1
  • Nie mam i chcę przeczytać [Ekonomia]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji


Podobne książki

Przeczytaj także