Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji

Okładka książki Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji Karol Marks
Okładka książki Kapitał 1.1. Rezultaty bezpośredniego procesu produkcji
Karol Marks Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Kapitał (tom 1.1.) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Kapitał (tom 1.1.)
Das Kapital 1.1. Resultate des unmittelbaren Produktionsprozesses
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-01-01
2013-01-01
Mikołaj Ratajczak
Filozofia Ekonomia Politologia idee polityczne Karol Marks kapitał materializm komunizm socjalizm kapitalizm produkcja

Oceniana przeze mnie książka to nie mój pierwszy kontakt z Marksem, ale na pewno pierwszy jego tytuł (lub ukończona część) przeczytany w całości. Jakkolwiek krytycznie by do tej postaci nie podchodzić to trzeba uznać i docenić jego intelekt i przenikliwość w opisie zjawisk.
"Kapitał 1.1" docelowo miał być podsumowaniem oraz uzupełnieniem tez z I tomu Kapitału. Autor stara się w nim przedstawić twierdzenie o formalnej i realnej "subsumcji pracy pod kapitał" (czyli praca podporządkowuje się kapitałowi, jest przez niego wysysana),pracy produkcyjnej i nieprodukcyjnej i pojęć zależnych. Główną cechą kapitalistycznej produkcji, według Marksa, jest reprodukcja kapitału oraz nieopłacanie pracy naddatkowej (w celu powiększania zasobów kapitału). Cały ten mechanizm opisany jest językiem ciężkim, mało przystępnym i wymagającym głębszego skupienia. Niektóre zdania są przerośnięte, mało zrozumiałe, niejednokrotnie zajmują 1/3 strony. W rzeczywistości, po dokonaniu krótkiej analizy, można je mocno uprościć, do tego stopnia, że znika część powtórzeń, których w książce jest wyjątkowo dużo.
Podczas czytania kilka razy można natrafić na polemikę z takimi postaciami jak Ricardo, Mill czy Bastiat. Co prawda polemika zdawkowa, ale błyskotliwa, czasem mocno uszczypliwa (a nawet użyte słowo "gówno" :)). To wszystko dodaje smaczku całości. Choć łatwo z niektórymi tezami Marksa (z tej książki) się nie zgodzić, jak chociażby z teorią, według której pieniądz, kapitał i płace zawsze znajdują się w rękach kapitalisty (Marks w ogóle nie uwzględnił wspólnego mianownika w postaci czasu),to książka pozwala zapoznać się z przynajmniej częścią poglądów i koncepcji tego XIX-wiecznego filozofa. Osobiście polecam tym, których interesują różne spojrzenia na teorię kapitału i produkcji w ogóle.

• 100 książek wg Newsweek
  • Zakupy