Manifest komunistyczny

Karol MarksFryderyk Engels Wydawnictwo: Jirafa Roja Seria: Biblioteka Myśli Społecznej filozofia, etyka
Grundsätze des Kommunismus
2009-01-01
Edward Karolczuk
Biblioteka Myśli Społecznej
manifest komunizm Marks Engels XIX wiek

O manifeście powiem tyle: warto przeczytać go z wstępem od wydawnictwa Penguin, które oferuje 300 stron kontekstu historycznego, społecznego i ideowego okresu, w którym tworzyli Marx i Engels. Sam manifest w pierwszej części całkiem trafnie przewiduje to, co trapi dzisiaj Stany Zjednoczone. Potem, przynajmniej z mojej perspektywy, odpływa, ale i sam Engels pod koniec XIX...

zaskakująco przystępna i boleśnie tragiczna w wydźwięku rzecz o współczesnej pętli wszechobecnego wyzysku. nie działa jak oświecenie, ale w formie dobitnego wypunktowania kapitalistycznego koszmaru brzmi wciąż odświeżająco.

Stek bzdur gościa który obwinia o wszystko osoby, o których mienie był zazdrosny?

Zestarzała się, niemniej interesująca

Karol Marks to był gość. Wiedział jak rozwalić system, nie wiedział tylko jak go naprawić.

Napisane ciężkim, XIX w. językiem.
Pokazuje założenia socjalizmu naukowego opracowanego przez Marxa i Engelsa.
Nic zaskakującego z książki nie wynika, sięgnąłem po tą pozycję z czystej ciekawości.
Można przeczytać w kontekście historycznym jako ciekawostka.

Dobry kawał fantastyki.

Utyskiwania zakompleksionych ludzi, którzy w życiu pracą się nie skalali. Trzeba naprawdę mieć chory umysł, aby wyznawać wypisane w tej pozycji postulaty. Jak pokazała zresztą historia, istotnie tak było.

Źródło wielu nieszczęść. Stary porządek spłonął w rewolucyjnym terrorze

• Filozofia
  • Studia