Głosy w ciemności

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02679-2
galicja, powieść polska

Inne wydania

...Perspektywy moralne i filozoficzne książki Stryjkowskiego są tak olbrzymie, że żadna interpretacja im nie sprosta. Wielowarstwowość "Głosów w ciemności" - a każda warstwa "gruba", pełna, z własną ziemią i własnym słońcem - bogactwo tej książki, która jest i powieścią, i poematem, i zamyśleniem mistycznym, i filozoficznym traktatem - sprawiają, że nie sposób wszystko dojrzeć, że nie sposób jedną myślą, jedną wrażliwością wszystko ogarnąć.

Zbigniew Bieńkowski - "Twórczość"

[Czytelnik, 1986]

źródło opisu: okładka

Gosia | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Julian Stryjkowski w swojej książce opowiada o życiu, problemach przedwojennej społeczności żydowskie. Kultura, odmienna religia, brak tolerancji w środowisku to tylko niektóre tematy poruszane w utworze.

Ja osobiście przez pierwszą połowę książki gubiłam się w imionach, troszkę nudziłam, lecz druga połowa bardzo mnie zainteresowała i "wciągła". Jednak, żeby miło ją się czytało trzeba się interesować tą kulturą.

Bałucki | 2016-08-05

Ciekawy obraz życia Żydów w dawnej Polsce. Jeden sprawiedliwy kapłan, któremu warunki pozwalają bronić prawdy i reszta społeczeństwa, która lawiruje pomiędzy prawdą a interesem.

MagdaR | 2012-07-02

Tematyka żydowska, ale daleka od Holocaustu (fabuła opisuje okres sprzed I wojny światowej). Stryjkowski przedstawia przygody pojedynczych bohaterów, którzy stają przed koniecznością wyboru pomiędzy wielopokoleniową tradycją, a możliwością asymilacji. W ten sposób udało mu się z ciekawej perspektywy oddać proces zaniku kultury żydowskiej. Książka nie ocenia rozwoju wydarzeń, a bohaterowie (całe szczęście!) nie są szablonowi. Dzięki temu obcujemy z dobrą lekturą, nie za ciężką, a jednocześnie skłaniającą do refleksji. Miłośnikom rozbudowanej i wartkiej akcji może się jednak czasem nudzić.

meryku | 2016-11-17
Przeczytana: 26 grudnia 2005