Planeta Kaukaz

Kaukaz, Czeczenia, reportaż
literatura faktu
Lilith

Inne wydania

Wojtek Górecki napisał świetną książkę. Jest ona wynikiem jego fascynacji światem nie tak znów odległym od Polski, ale jakże zupełnie nieznanym nam i obcym. I oto, dzięki autorowi "Planety Kaukazu", opisani przez niego Czeczeńcy i Inguszowie, Osetyńcy i Abchazi stają się nam znajomi, bliscy, sąsiedzcy. To wielka zasługa autora przyczynić się swoim pisaniem do poznania innych, a przez poznanie - do zrozumienia i zbliżenia.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

"Planeta Kaukaz" jest relacją z podróży, w którą mogą się wybrać jedynie ludzie o wielkiej empatii i cierpliwości.
Ludy zamieszkujące Kaukaz są od nas tak różne pod wieloma względami, że faktycznie można by je uznać za mieszkańców innej planety. Już sama nazwa Kaukaz wzbudza wielkie emocje, bo dla wielu to przecież... wylęgarnia terrorystów i generalnie wyjątkowo mało przyjazne miejsce dla obcych.
To wszystko okazuje się nieprawdą. Podróż, w jaką udał się Autor bez pomocy życzliwych autochtonów byłaby skazana na porażkę. Wojciech Górecki odwiedzał bowiem miejsca, do których nawet „marszrutki” nie dojeżdżają, a do wielu wiosek przez okres zimowy dotrzeć nie można wcale.
Z kart tej opowieści dowiedzcie się dlaczego Czeczeni nie są narodem, a pojęcie państwa też jest im z gruntu obce. Skąd na Kaukazie wzięli się Kozacy i kim tak naprawdę są.
Poznacie ludy, o których istnieniu nie wiedzieliście. Przeczytacie o ludziach, którzy tam żyją. I tych przeciętnych i tych nieco mniej zwykłych....

allison | 2013-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Bardzo ciekawe, świetnie napisane reportaże, które pokazują codzienne życie na Kaukazie. Daleko jednak tej codzienności do naszego świata. Jest w niej bowiem wiele nienawiści, skomplikowanych etnicznych konfliktów, które ciągną się od wieków, znacząc upływ czasu krwawymi śladami.
Górecki pokazuje świat pełen sprzeczności, w którym wylewna gościnność miesza się z przemocą, umiłowanie własnej tradycji sąsiaduje z zatwardziałą wrogością wobec inności, pragnienie wolności okupione jest zemstą, wojną, przelewem krwi...

Autor doskonale łączy reporterską relację z informacjami dotyczącymi odległej przeszłości, konfrontując w ten sposób współczesność z historią mieszkańców Kaukazu.

Całość przeplatana jest autorskimi notatkami z podróży oraz fragmentami z najnowszej i archiwalnej prasy, a także z książek różnych autorów, którzy pisali o Kaukazie. Urozmaica to treść oraz pokazuje różne spojrzenia na ten sam problem.

Książka Góreckiego to przykład rzetelnie napisanego reportażu, który...

enga | 2010-10-31
Przeczytana: 30 października 2010

Jestem zachwycona i nic na to nie poradzę. Kolejna książka, którą urzekł mnie Wojtek Górecki. Pierwszą był "Toast za przodków". Zastanawiałam się jaka będzie "Planeta Kaukaz". I wiecie jaka jest?

Jest uniwersum. Kaukaz Północny (o którym opowiada ta książka) jest stosunkowo małym regionem. Ale jest to region pełen grup narodowościowych, religijnych, mieszanek etnicznych, kutlur, języków. W tym małym regionie prawie każdy mógłby wskazać skrawek ziemi i powiedzieć, że jego przodkowie tutaj żyli, więc to jego. I między innymi przez to ciągle jest to region pełen konfliktów i napięć. Można tam znaleźć właściwie wszystko i wszystkich, bogactwo i przekleństwo różnorodności.

Jest soczysta i barwna. Autor jest w widoczny sposób zafascynowany Kaukazem i jego ciągłe poznawanie to jego wielka pasja. I to widać w książce – te wszystkie barwne historie usłyszane w nieraz wręcz nieprawdopodobnych okolicznościach, te informacje spisywane na karteluszkach, byle nie zapomnieć. Autor opisuje...

zuszka | 2014-03-18
Przeczytana: marzec 2014

Rewelacyjna książka! Reportaż, który czytałam jak najbardziej wciągającą powieść, bowiem autor wprost zaraża czytelnika swoją fascynacją Kaukazem. Imponuje mi wiedza Wojciecha Góreckiego (i to nie tylko historyczna) na temat wschodu. Wiedza, którą potrafi przekazać w sposób naprawdę wyjątkowy.

AniaW | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Wierzchołek góry lodowej. Mam wrażenie, że dotknęłam tylko niewielkiej części tego co nazywamy Kaukazem.
Jak dla mnie - rewelacja!
Książka jest naładowana informacjami. Czytając, dostajesz garść historii, garść informacji o teraźniejszym stanie opisywanego miejsca, garść opisów obyczajów i tradycji. Poznajesz też konkretnych bohaterów i ich osobiste historie. Można dostać zawrotów głowy, ale warto.
Magia tych narodów przeniknęła moją duszę i teraz już muszę przeczytać resztę pozycji tego autora.

zoso | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Książka stanowi doskonały wstęp dla ludzi chcących bliżej poznać Kaukaz i mentalność ludzi tam zamieszkujących.A jest co poznawać bo nacji zamieszkujących tą krainę mnóstwo.A każda nacja inna,posiadająca swoją godność i przekonania.Autor zdając relację ze swojej podróży po Kaukazie pokazuje czytelnikowi obraz życia w "wolnych" już dzisiaj autonomicznych republikach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej.Odwiedzamy m.in.Kałmucję,Dagestan,Czeczenię,Inguszetię...Poznajemy życie codzienne mieszkańców,ale nie tylko.Autor nakreśla nam historię regionu,pokazuje w jaki sposób doszło do powstania dzisiejszej mapy politycznej Kaukazu.Poznajemy z grubsza wierzenia religijne,przekonania polityczne,obyczaje ludów zamieszkujących ten region.Wszystko to podane jest z pasją,z pewną nutką romantyzmu i zachwytu.Ale mnie zainteresowało przede wszystkim tło,drugi plan tych opowieści czyli wszechobecna bieda,bezrobocie,korupcja,mafia,konflikty zbrojne.Część czytelników wyrażających tutaj swoją...

bibliofilka | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Autorzy piszący o Kaukazie najczęściej porównują go do wielkiego tygla, albo - ponieważ jest to ziemia niespokojna, obfitująca w wojny, krwawe zamieszki - do beczki prochu. Obszar zamyka się miedzy Morzem Czarnym na zachodzie a Morzem Kaspijskim na wschodzie oraz między równiną Donu na północy a Turcją i Iranem na południu. Mierzy czterysta czterdzieści tysięcy kilometrów kwadratowych. Tyle, co na przykład Szwecja. Niby niewiele. Jednak tę przestrzeń wypełnia tak zagmatwana mozaika ludów, kultur, języków i religii, że istotnie można mówić o swoistej planecie. Innej planecie, niż ta, na której wszyscy żyjemy.

Wojciech Górecki odwiedził Kaukaz wiele razy, w sumie spędził tam dwa lata. Jak pisze, na każdym kroku doświadczył serdeczności i przyjaźni. Przygodni znajomi podwozili go, karmili, nocowali, ostrzegali przed niebezpieczeństwem, nawet ratowali mu życie. Brakuje mu słów, żeby wyrazić swoją wdzięczność. Niniejsza książka jest właśnie wyrazem hołdu ludziom, których spotkał w...

bafomet | 2014-08-19

Wojciech Górecki specjalizuje się w jednym z najbardziej skomplikowanych do opisania rejonów b. ZSRR. Jego ogromna wiedza naukowa połączona z talentem pisarskim po raz kolejny zachwyciła mnie przy okazji tej książki. Jako osoba pasjonująca się Kaukazem przeczytałem ją jednym tchem, a potem wracałem do niej nie raz, utrwalając wiedzę. Majstersztyk, i basta!

Aleksandra | 2010-10-27
Przeczytana: 23 października 2010

To, co jest znamienne i ważne w reportażu, to obiektywizm. Tak właśnie opowiedziana jest każda historia w tym zbiorze. Czytamy o rzeczach, których europejski umysł nie jest w stanie pojąć, które niejeden wykształcony człowiek uznałby za niedorzeczne i absurdalne, a Górecki powstrzymuje się od oceniania, krytykowania i wartościowania. Reporter nie staje po żadnej ze stron.

Górecki wiezie nas przez Abchazję, Kraj Stawropolski, Osetie Północną i Południową, Inguszetię, Czeczenię, aż po Dagestan. Zaglądamy do rodzin w Czerkiesku, Magasie, Władykaukazie, Groznym, Cchinwali. Podróżujemy miejskim autobusem, który zatrzymany zostaje przez groźnie wyglądającego "draba". Poznajemy Ludmiłę Wasiliewnę Jewdokimową, która całe swoje życie poświęca skromnemu muzeum etnograficznemu, gdzie skrzętnie zbiera ślady kultury kozackich raskolników, wiernych staremu obrządkowi prawosławnemu, a na granicy dagestańsko-azeckiej spotykamy Lwa Wozniaka z Machaczkały, "potomka polskiego zesłańca, malarza,...

Inez | 2014-02-09

Jeśli ktoś chciałby (choć odrobinę) poznać Kaukaz Północny nie ruszając się przy tym z domu, powinien uważnie zagłębić się w lekturze reportaży W. Góreckiego zebranych w książce Planeta Kaukaz. Autor podaje nam na tacy wszystko to, czego nie zobaczymy w telewizji i nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet – pokazuje zwykłe i jednocześnie różnorodne życie ludzi, żyjących na tej mało znanej ziemi. Dla mnie zachwycający to, choć trudny świat. Dotąd o Kaukazie wiedziałam tylko, że trawią go konflikty, wojny i zamieszki. Kaukaz uchodzi w końcu za tygiel Eurazji. Nie dziwi to zważywszy, że zamieszkują go i muzułmanie, i chrześcijanie i „czciciele ognia”, ludzie wyglądający może podobnie, ale mający odmienne temperamenty, odmienną religię i odmienną kulturę.
Historie opowiedziane przez Góreckiego pozwalają poznać nie tylko teraźniejszość narodów zamieszkujących Kaukaz, ale również i ich przeszłość. I jest to niewątpliwie ogromna zaleta książki.

Wojciech Górecki nagrodzony

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną autorom najlepszych tekstów na temat innych kultur, religii i cywilizacji, otrzymał wczoraj Wojciech Górecki za książkę „Abchazja”, reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora.