Ascanio

Wydawnictwo: Książnica
Ascanio
klasyka
farfallam

Powieść z gatunku "płaszcza i szpady", której akcja rozgrywa się w szesnastowiecznym Paryżu. W dzieje sławnego florenckiego artysty i awanturnika, Benvenuta Celliniego, wpisana została romantyczna intryga miłosna w konwencji tradycyjnego romansu historycznego. Wiele ciekawych szczegółów z dziedziny sztuki i życia artystów, postacie historyczne, dbałość o realia i humor czynią tę książkę atrakcyjną i przyjemną lekturą.

ZARAZA | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

"Ascanio" to powieść, która bardzo mnie zaskoczyła. To powieść, gdzie czytelnik znajdzie przygodę, romans, intrygi, pojedynki a także trochę historii. Bardzo fajne połączenie. Podobało mi się, że autor przez całą powieść zwracał się bezpośrednio do czytelnika, a także kreacja nieprzewidywalnego złotnika. Czyta się szybko i łatwo. To taka powieść, która nas porywa, pozwala zapomnieć o problemach i przenieść się na kilka godzin do XVI-wiecznej Francji. Polecam i chętnie sięgnę po inne powieści pisarza.

allison | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

"Ascanio" to typowa dla autora powieść płaszcza i szpady, którą czyta się szybko głównie dzięki wartkiej akcji, obfitującej w intrygi, podstępy, wszelkiej maści niespodzianki i pojedynki.
Oczywiście, jest tu też wątek miłosny, a zakochani - tradycyjnie dla tego typu powieści - muszą pokonać wiele przeszkód, zanim ich uczucie zostanie uwolnione od czyhających na każdym kroku przeciwności losu. Zakończenie nie jest zatem zaskakujące, gdyż happy end jest wpisany w tradycję gatunku. Zanim jednak czytelnik odetchnie wraz z bohaterami, musi prześledzić ich burzliwe perypetie.

Autor stworzył kilka ciekawych kreacji bohaterów; to np. przebiegły i awanturniczy złotnik oraz przesadnie naiwny student, którego łatwowierność doprowadza do tragicznego splotu wydarzeń, ale staje się też osnową komicznych nieporozumień.
Nie są to, oczywiście, awangardowe osiągnięcia, gdyż postacie takie są typowe dla powieści płaszcza i szpady, jednak autorowi udało się nadać im niezapomniany rys.

Dziś...

Bodzepor | 2014-03-06
Przeczytana: 2009 rok

Z początku obawiałem się, że będzie to jakieś mdłe romansidło, ale na szczęście wątki miłosne przeplatają się tutaj z wartką akcją, intrygami i humorem sytuacyjnym. Nie jest to może książka wybitna, ale autor pokierował całą historią tak sprawnie, że po prostu ciężko się od niej oderwać.

Jotkape | 2014-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Przeczytałam z przymusu, bez ochoty. Nie łyknęłam jej szybko "na raz" ale małymi łykami bez rozsmakowywania się w niej. I jestem zaskoczona, że ponad stu letnia książka, opowiadająca o zupełnie nieinteresujących mnie czasach i tematyce była w stanie całkiem nieźle i miło zająć mój wolny czas. Najbardziej podobały mi się zabawne wstawki autora i te opisujące relacje pomiędzy bohaterami bo jakoś wątki sensacyjne nie robią na mnie wrażenia, nie tylko w tej książce... kolejny raz przekonałam się, że literatura poprzednich wieków wcale nie musi być nudna i niedzisiejsza.

alamak99 | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

,,Ascanio' to jedna z mniej znanych powieści Dumasa - ojca
Tytułowy Ascanio to uczeń Benwenuta Celliniego, niezwykle malowniczej postaci renesansowych Włoch, znakomitego złotnika i autora awanturniczych pamiętników. To właśnie Benwenuto, pełnokrwista postać, a nie romantyczny i niedojrzały Ascanio, przyciąga uwagę i budzi sympatię czytelnika.

Tematem książki są perypetie miłosne Ascania i jego ukochanej Colombe, intrygi dworskie oraz barwne przygody mistrza Benwenuta i jego towarzyszy w Paryżu za czasów Franciszka I. czyta się lekko i przyjemnie po thrillerach i sensacjach troszke oddechu.

kudybcia | 2016-07-15
Przeczytana: 2010 rok

lekko i przyjemnie, taka uczta dla ducha, świetny język i lekkość pióra którego brakuje wielu współczesnym

jasmina | 2012-12-21
Przeczytana: 2012 rok

Klasyczny Dumas. Żadna wybitna literatura, ale dla rozrywki...

bree | 2016-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2016