historia
piotrex

Nota wydawcy: Praca poświęcona największej bitwie kampanii wrześniowej 1939 roku, w której połączone siły armii Poznań i Pomorze przez wiele dni powstrzymywały natarcie jednostek niemieckiej 8 armii i części 4 i 10 armii. Z okładki: Jak spod ziemi wyrastały polskie tyraliery piechoty. Ruszyły ku Bzurze. Bataliony i pułki armii wielkopolskiej szły do ataku doliną równą jak stół. Zaskoczony...

Nota wydawcy:

Z okładki:
Jak spod ziemi wyrastały polskie tyraliery piechoty. Ruszyły ku Bzurze. Bataliony i pułki armii wielkopolskiej szły do ataku doliną równą jak stół. Zaskoczony przeciwnik cofał się, ale nie rezygnował z oporu. Spłynęła krwią Bzura i zorane armatnimi pociskami nadrzeczne łąki i pola. Natarcie ruszyło naprzód. Rozgorzały walki szczególnie zacięte o Łęczycę, Górę św. Małgorzaty, Piątek i Sobotę.

Elevander | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Niestety, jest to bardzo słaba pozycja. Ciężko tę książkę w ogóle nazwać monografią popularno-naukową: Autor rozwija narrację w sposób aspirujący do - średniej zresztą - literatury pięknej, co rusz rozwodząc się nad pogodą i odczuciami żołnierzy. Patrząc z perspektywy Tacyta jest ira i jest studium. Brak natomiast jakichkolwiek wzmianek o radzieckiej agresji z dnia 17 IX 1939 r.!!! Do tego jeszcze na bardzo wielu stronach Autor ogranicza się jedynie do zacytowania wspomnień uczestników starcia. Poza tym nie została podana bibliografia, brak też w tekście odwołań do jakiejkolwiek literatury przedmiotu.

Tomasz Babnis

irman | 2016-10-15