Bzura 1939

Historyczne Bitwy
Bellona
2013-01-01
1984-01-01
historia polski II wojna światowa bitwy

Okładka książki Bitwy polskiego września. Bzura, Lwów, Warszawa Tadeusz Jurga, Wojciech Włodarkiewicz, Lech Wyszczelski
Bitwy polskieg... Tadeusz Jurga, Wojc...
Okładka książki Armia Modlin 1939 Tadeusz Jurga, Władysław Karbowski
Armia Modlin 1939 Tadeusz Jurga, Wład...

Jej pierwsze wydanie to początek lat 80. Trudno było pisać wówczas bezstronnie o kampanii wrześniowej, no chyba że nie wspominało się zupełnie o ataku wojsk sowieckich na II RP. Ten wątek można pominąć, bo przecież nikt z chcących robić karierę historyków (i próbujących zachować rzetelność) nie mógł dochodzić do pełni prawdy. Jednak w swojej warstwie narracyjnej książka całkiem przyjemna. Ale nie porywająca, byłbym pewnie zachwycony czytając ją w czasach młodzieńczych, ale teraz mój gust jest już bardziej wysmakowany. Książka zawiera sporo wspomnień żołnierzy uczestniczących w czasach walk co czyni ją plastyczną i przybliża tamte wydarzenia. Całość jest zaprezentowana chronologicznie. Książka raczej dla początkujących.

Za krótka, czytana z pewną dozą niedosytu.

Za krótka, czytana z pewną dozą niedosytu.

Bardzo dobra książka bez naukowego bełkotu, napisana miłym plastycznym językiem. Minus 1 za Związek Sowiecki. Nie cierpię rusycyzmów.

Jurga był jednym z pierwszych polskich historyków, którzy próbowali za czerwonego reżimu pisać uczciwie o 1939. Zapłacił za to złamaniem kariery, ale pozostał uczciwy. Książka ma swoje lata i wady, ale jak na swoje czasy wypada zaskakująco dobrze.

No i to ostatnia książeczka z tej serii którą czytałem. Polecam, fajna, elegancka, warto sięgać i czytać!!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Bitwa pod Bzurą, i tak nie mogliśmy wygrać tej wojny, ale warto znać!

Bitwa pod Bzurą, i tak nie mogliśmy wygrać tej wojny, ale warto znać!

Z racji dużych uogólnień i licznych emocji wplatanych w przedstawione wydarzenia, książkę uważam za swego rodzaju wstęp do dalszych studiów na temat tytułowej bitwy. Razi też brak większej ilości map pomiędzy stronami, o co daje szybki wgląd w poszczególne ruchy wojsk i (powiedzmy) widok z trzeciej osoby.

Książka wprost z czasów prl-u:
-mapy
-omijanie tematu ataku sowietów 17 września.
No i nie ma bibliografii,więc autor mógł wszystko wyssać z palca.
(Przynajmniej okładka jest śliczna)

Książka wprost z czasów prl-u:
-mapy
-omijanie tematu ataku sowietów 17 września.
No i nie ma bibliografii,więc autor mógł wszystko wyssać z palca.
(Przynajmniej okładka jest śliczna)

Książka nie jest typowym Hb-kiem. Większość treści to opis walk w czasie bitwy pod Bzurą. Przypomina to bardziej zbiór wspomnień niż porządnego HB-ka. Wspomnienia są jednak ciekawe jednak jeśli chce się poczytać coś więcej o tej bitwie polecam szukać innych publikacji. Z wad należy też wymienić, brak jakiego kol wiek zestawienia sił walczących stron, dopiero w czasie czytania pojawiają się różne związki taktyczne ale bez szczegółów. Dużym minusem jest też jedna mapa na której naniesiona wszystkie działania przez co mapa jest bardzo nieczytelna. Widać też że książka pisana była za czasów poprzedniego ustroju, nie jest to jednak zbyt nachalne i można to "strawić".

To raczej książka dla tych co chcą zrobić wstęp do tego wydarzenia.

To raczej książka dla tych co chcą zrobić wstęp do tego wydarzenia.

• Historyczne Bitwy
  • II Wojna Światowa