Gettysburg 1863

Gettysburg 1863
wojna secesyjna
historia
Getos

W ciągu jednej chwili cmentarz zamienił się w kłębowisko ognia i dymu, w którym ludzie byli rażeni odłamkami żelaza, drewna z rozbitych jaszczy i kamienia z pokruszonych nagrobków. 3 pułk z Massachusetts w popłochu opuścił stanowiska za cmentarnym murem; żołnierze przeszli na jego drugą stronę, zwróconą do nieprzyjaciela, która wydała im się mimo to bezpieczniejsza. Gen. Adalbert Ames, który po Barlowie objął dywizję XI korpusu, i szef artylerii korpusu płk Wainwright siedzieli na murze i z zainteresowaniem patrzyli, jak jeden z pocisków wbił się w grunt o sześć jardów przed nimi i rył ziemię, zbliżając się ku obu oficerom.
Pocisk zatrzymał się przed nimi i nie wybuchł. ..Potem dotarło do mnie, jak obojętny staje się człowiek wobec niebezpieczeństwa. kiedy się przyzwyczai do latających kul armatnich, nawet czuje, że są nieszkodliwe" — napisał Wainwright.

źródło opisu: okładka książki

Micelius | 2019-03-21

Bodaj najlepsza z serii "Historyczne bitwy" (od tej pory wyszła lekko rozszerzona wersja w wyd. Attyka). To niesamowite, jak w stosunkowo małej książeczce można pomieścić dokładna analizę wielodniowej bitwy, ale także genezę wojny secesyjnej, krótki, ale bardzo rzeczowy opis całych w zasadzie zmagań, dołożyć zapadające w pamięć przeżycia osobiste żołnierzy i rozważania generałów, jeszcze anegdoty z życia Lincolna, Lee itd. To "tylko" książeczka o wojnie, z natury rzeczy nie jest to metafizyczna analiza wszystkiego - jednak w swojej kategorii doskonała. Moja pierwsza dycha... NB: najnowsze wydanie, acz dołożono doń pewne treści i więcej zdjęć, z jakiegoś powodu zostało też pozbawione kilku bardzo ciekawych ujęć, a co gorsza, także faktów; wydaje się również gorzej zredagowane... Wyjątkowo zachowam na półce dwa wydania.

Zoltar | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Zazwyczaj książki serii "HB" są dla mnie początkiem w zaznajamianiu się z danym konfliktem zbrojnym. To stosunkowo proste, raczej ogólnikowe pozycje dla czytelników, którzy nie mieli jeszcze okazji przeczytać bardziej szczegółowych opracowań. Są oczywiście odstępstwa od reguły, ale "Gettysburg 1863" absolutnie nim nie jest.

Szczerze mówiąc, byłbym w stanie napisać taką skrótową historię wojny secesyjnej sam. Grzegorz Swoboda nie przeprowadził prawdopodobnie żadnego własnego "researchu" w archiwach amerykańskich, lecz skorzystał z bardzo popularnych historii tego konflktu. Mam na myśli przede wszystkim udane, ale wyraźnie gloryfikujące Północ dzieło Bruce'a Cattona.

Bitwa pod Gettysburgiem doczekała się, co dla wielu bitew na wschodnim teatrze działań wojennych charakterystyczne, olbrzymiej liczby opracowań. "Gettysburg 1863" Swobody musiał pomieścić na 270 stronach materiał, który w mojej prywatnej bibliotece rozłożony jest na cztery, dosyć obszerne tomy. Nie dziwi więc, że autor...

JaWro | 2018-12-04
Przeczytana: 28 listopada 2018

Dużo informacji, mało przystępnie napisanych. Opis raczej jednostrony - od Północy.

Jacek | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 15 marca 2017

Przeczytałem wydanie I z 1990 r., być może (raczej nie) różniące się nieco od wydania z okładką.
Tak się jakoś złożyło, że kolejne bitwy wojny secesyjnej wyszły spod piór (w dzisiejszych czasach klawiatury) różnych autorów. Jednakże niezależnie od siebie są to prace przystępne, łatwe w odbiorze dla przeciętnego czytelnika. Chociaż akurat "Gettysburg 1863" jest pod tym względem najsłabszy. Może to wynikać z nadmiaru informacji, odwołujących się do działań poszczególnych dowódców, co wobec niemal wyłącznie angielskich nazwisk, powoduje problem, czy byli to wojskowi Unii, czy Konfederacji. I tu, niestety, łatwo się pogubić. Ale mimo tego daje się p[race dobrze czytać.
Jeśli chodzi o treść, to była to pierwsza książka z serii Historyczne bitwy o wojnie secesyjnej i może dlatego znaczne partie książki przedstawiają genezę wojny, stosunek sił walczących, ich sytuację gospodarczą i społeczną. Nie jest to oczywiście wada, można jednak było nieco ograniczyć ten wątek. Natomiast problematyka...

macuskowal | 2017-01-21

Przytłaczająca ilość opisów przemieszczania się poszczególnych jednostek i numerologii jak na pracę popularnonaukową...