Dialogi

Okładka książki Dialogi
Platon Wydawnictwo: Unia Wydawnicza Verum filozofia, etyka
403 str. 6 godz. 43 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Unia Wydawnicza Verum
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
403
Czas czytania
6 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-85921-73-8
Tłumacz:
Władysław Witwicki
Tagi:
filozofia starożytna Platon
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
317 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
65
42

Na półkach:

Przeczytałem cztery Dialogi: Ucztę, Eutyfrona, Obronę oraz Kritona. Wypożyczając książkę, zdziwiłem się, ile miejsca zajmują wstępy i komentarze, i początkowo planowałem je pominąć, oczekując suchego opisu faktów i nadmiaru szczegółów.

Choć z mieszanymi uczuciami zabrałem się za pierwszy wstęp, styl Witwickiego od razu mnie przekonał. Plastyczny, soczysty, przystępny choć nie uproszczony - tak można opisać tekst tłumacza. Świetną przystawkę podał przed głównym daniem.

Uczta to jeden z najlepszych tekstów, które czytałem. Kolejni uczestnicy wygłaszają mowy pozornie na temat miłości, ale w rzeczywistości dotyczą różnych aspektów życia. Pomiędzy nimi zabawne wydarzenia stanowią prawie komediowe przerywniki.

Eutyfron traktuje o pobożności i religii. Jak we wszystkich Dialogach, tekst dostarcza przemyśleń ważnych tak wtedy, jak i teraz. Zwraca uwagę głupota tytułowego bohatera i ironiczna mądrość Sokratesa.

Obrona i Kriton są inne, tutaj pojawia się proces i uwięzienie Sokratesa, a na pierwszy plan wysuwa się postawa tego niezwykłego człowieka wobec śmierci, ale i życia, bogów, ale i społeczeństwa.

I znów Witwicki na koniec każdego Dialogu. Świetne analizy psychologiczne, dzięki którym można wczuć się w postaci dialogów i dostrzec to, czego samemu się nie udało. Zarzucić można tylko mocny subiektywizm. Interpretacje te są trochę jak argumenty Sokratesa: pięknie ułożone i w pierwszym odbiorze nie do odrzucenia dzięki niezwykłej erudycji - przy późniejszym, chłodnym przemyśleniu nie są już tak absolutnie przekonujące, a jawią się bardziej jako niektóre z wielu możliwości widzenia rzeczy. Mimo to pozostaje ten czar, oraz - co ważniejsze, wrażenie, że są to odbicia czegoś większego na ścianie naszej jaskini.

Z pewnością wrócę do pozostałych Dialogów.

Przeczytałem cztery Dialogi: Ucztę, Eutyfrona, Obronę oraz Kritona. Wypożyczając książkę, zdziwiłem się, ile miejsca zajmują wstępy i komentarze, i początkowo planowałem je pominąć, oczekując suchego opisu faktów i nadmiaru szczegółów.

Choć z mieszanymi uczuciami zabrałem się za pierwszy wstęp, styl Witwickiego od razu mnie przekonał. Plastyczny, soczysty, przystępny choć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    660
  • Przeczytane
    525
  • Posiadam
    136
  • Filozofia
    48
  • Teraz czytam
    25
  • Ulubione
    13
  • Chcę w prezencie
    10
  • 2023
    3
  • Klasyka
    3
  • Filozofia, etyka
    3

Cytaty

Więcej
Platon Dialogi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także