Myśli

Okładka książki Myśli Lucius Annaeus Seneca (Seneka)
Okładka książki Myśli
2017-06-30
1987-01-01
Stanisław Stabryła
Stanisław Stabryła

Najbardziej precyzyjny w słowie stoik. "Myśli" leżą stale na wierzchu i sięgam po nie spontanicznie w losowych miejscach.

Pierwsza książka przeczytana w tym roku. Piękne monolitowe teorie, których pełen budujących emocji człowiek nie jest w stanie na ogół realizować. Ale też i wiele fajnych trafnych obserwacji. „,Nulla vis maior pietate versa est”.

Zbiór myśli Seneki w przekładzie i opracowaniu Stanisława Stabryły. Książka obejmuje twórczość filozoficzną Seneki oraz napisane przez niego tragedie. Daje to szeroki przegląd systemu filozoficznego, którego wyznawcą był Seneka, czyli filozofii stoickiej.
Wielki to był umysł i ogromny talent. Chociaż nie ze wszystkim się zgadzam, to jednak ogromna większość przemyśleń jest uniwersalna, niektóre sentencje dodały mi otuchy.
Dodatkowym plusem tego wydania jest to, że jest to edycja dwujęzyczna, po lewej stronie mamy oryginalny tekst łaciński, po prawej polski przekład.

Uważam się za stoika, więc kwestią czasu było zetknięcie z „Myślami" Seneki. To dobre dzieło, może zbyt pesymistyczne dla tych, którzy dużo tracą, a chcieliby delektować się pięknem życia. Seneka jako jedyną drogę do szczęścia wskazuje cnotę, a więc także cierpliwe i spokojne znoszenie cierpienia. Może przez to wystawiam tak niską ocenę, ciężko było przełknąć ten fatalizm, tym bardziej, że sam zmagam się ostatnio z poważnym problemem i wydaje mi się, że „Rozmyślania" Marka Aureliusza, podobne dzieło z podobnej epoki zdaje się bardziej optymistycznym rozwiązaniem, choć również jest pochwałą dla cnoty i umiarkowanego życia.

Te same cechy, co "Rozmyślań" Aureliusza - powtarzalność, naiwność. A tutaj dochodzi jeszcze zachłyśnięcie się poczuciem własnej przewagi intelektualnej - polecam przeczytać wstęp do tego oto wydania; tam facet zostaje rozmajstrowany (ale go i tak to nie rusza, gdyż należy ten akt do rzeczy obojętnych). Podobnie wartość jego dzieł go nie wzrusza. Gdzieś się nawet pojawia wypowiedź, postaram się przytoczyć, "Bardziej prawdopodobne, że zegary nie zgodzą się, aniżeli mędrcy". Co nie? Bo Lucjan odkrył PRAWDĘ i teraz tylko trzeba na resztę poczekać... aż nadrobią.
Dla specyficznego typu ludzi - idealistów, bezdusznych, gotowych uśmiercić się za życia. Polecam odnaleźć w internecie streszczenie myśli Seneki, bo na te 320 stron szkoda czasu, stoika czy też nie.

Dla specyficznego typu ludzi - tych, co czytują "48 praw władzy", "Surrounded by idiots", "How to Win Friends and Influence People", "Steve Jobs", "Sztuka wojny" oraz podręczniki o manipulacji.

Dla specyficznego typu ludzi - tych, którzy w wieku lat 17 zaczynają inwestować na giełdzie, chodzą na siłownię 8 razy w tygodniu, unikają alkoholu jak palenia, unikają "gorszych" ludzi i w międzyczasie oglądają vlogi milionerów na youtubie.

Podobnie jak przy ''Rozmyślaniach'' Marka Aureliusza, dostajemy tutaj dzieło kolejnego stoika, tym razem zawarte w formie listów a nie dziennika. Autor uczy nas idei stoicyzmu, sposobów radzenia sobie z gniewem, smutkiem, brakiem dyscypliny, brakiem motywacji, brakiem samokontroli oraz życia zgodnie z tym co naturalne. Tak jak inne dzieła stoików, książka mająca ogromne szanse na zmianę życia każdemu na znacznie bardziej efektywne, owocne i szczęśliwe.

Lucjusz Anneusz Seneka... jego mądrość, jego spiżowe sentencje (każdą refleksję potrafił zamknąć w maksymie),wreszcie jego tragiczna śmierć wynikająca z uwikłania w polityczne sprawy (Neron, którego niegdyś był wychowawcą, oskarżył Senekę o udział w spisku Pizona i zmusił do popełnienia samobójstwa).

Był rówieśnikiem Jezusa i co ciekawe: filozofia, którą proponował, świetnie się przyjęła na gruncie chrześcijaństwa. Pewnie dlatego, że to szlachetna etyka cnoty zorientowana wokół takich ideałów i wartości jak: miłość, umiar, pokój wewnętrzny, wolność, odwaga, szczęście (rozumiane na sposób duchowy).

Pochodzący z hiszpańskiej Kordoby myśliciel postrzegany jest jako wybitny przedstawiciel stoicyzmu (w wydaniu rzymskim),lecz jego przemyślenia cechuje uniwersalizm, w którym m.in. znajdziemy elementy platonizmu czy epikureizmu.

Summa summarum refleksje tego autora to niewyczerpane źródło inspiracji: zarówno intelektualnej, jak i praktycznej. W głębokich, wieloaspektowych tekstach (zwłaszcza w słynnych: "O dobrodziejstwach" i "Listach moralnych do Lucyliusza") Seneka podpowiada, jak powinniśmy żyć, by nasze życie było rozumną i godną odpowiedzią na wezwanie Boga/Losu.

Dodam, że polski przekład i wybór myśli Seneki zawdzięczamy profesorowi Stanisławowi Stabryle, wielkiemu znawcy twórczości rzymskiego filozofa. Jest to obszerna i znakomicie ułożona antologia, do tego przygotowana w wersji dwujęzycznej (oryginale łacińskim i naszej rodzimej mowie).

Był rówieśnikiem Jezusa i co ciekawe: filozofia, którą proponował,...

Zbiór myśli Seneki z różnych tekstów. Wolę czytać w całości, ale czasem miło wrócić do sentencji.

Warto wracać do "Myśli" Seneki, przede wszystkim jeśli ktoś interesuje się filozofią stoicką, jednak dla złapania kontekstu najlepiej wcześniej jest przeczytać "Listy moralne do Lucyliusza" i "Dialogi" tegoż autora. Natomiast "Myślami' posługiwać się później i mieć je zawsze na podorędziu, w ramach szybkiego odświeżenia treści stoickiej.

Myśli Seneki w wersji dwujęzycznej, łacina i język polski. Dziwny to zbiór, taki nierówny bym rzekła. Można znaleźć w nim perły, a można znaleźć banialuki, szowinizm, zbędne pochwały cnót, przede wszystkim nikomu niepotrzebną skromność i dziwaczne pojęcie religijności, dziwną koncepcję człowieczeństwa i bogów.
Nie polecam, to jest zwyczajnie nieaktualne, a i nie zgadzam się z większością, bardziej można przejrzeć w ramach ciekawostki, ale moim skromnym zdaniem nie ma po co.

Nie polecam, to jest zwyczajnie nieaktualne, a i nie zgadzam...

• Filozofia
  • Klasyka