Sententiae selectae
Stanisław Stabryła
filozofia i etyka
Ag2S

Inne wydania

Lucjusz Anneusz Seneka lub Seneka Młodszy (4–65 n.e.), rzymski myśliciel, pisarz, polityk i mówca, stanowi od wieków symbol stoickiej mądrości, której kanon współtworzą jego myśli. Fragmenty wybrane w tym tomie przez wybitnego filologa klasycznego Stanisława Stabryłę nie mają tylko charakteru efektownych sentencji, lecz często obejmują dłuższe wywody obrazujące charakter myślenia Seneki. Ten filozof wiódł ryzykowny, zakończony tragiczną śmiercią żywot w służbie osławionych rzymskich cesarzy Kaliguli i Nerona. Zginął z rozkazu tego drugiego, swojego wychowanka, najwyraźniej odpornego na jego nauki. Wiadomo też, że nierzadko przeczył swoim postępowaniem głoszonej przez siebie stoickiej moralności. Mimo to jego pisma zachowały dawny autorytet. Niniejszy wybór skupia się przede wszystkim na wypracowanym przez Senekę systemie etycznym. Podstawa etyki, osobista cnota, jest celem samym w sobie, a życiem ma rządzić „apatia” w stoickim sensie, uwolnienie się od namiętności w imię kultywowania cnoty i życia zgodnego z naturą, ponieważ natura nie zepsuła człowieka. Pisma etyczne tego myśliciela miały charakter terapeutyczny, służyły leczeniu duszy z ziemskich przypadłości, uczyły (zwłaszcza władców) łagodności, zwalczania gniewu i godzenia się z losem. Teksty zostały przełożone specjalnie do tego tomu, a trudność zadania tłumacza czytelnik może ocenić, konfrontując przekład z oryginalną wersją łacińską zamieszczoną w tym dwujęzycznym wydaniu.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/tytul/214/mysli

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/214/mysli

| 2013-02-06
Na półkach: Najwyższa klasa
Przeczytana: styczeń 2013

Mądre, piękne i inspirujące myśli; gdyby tak można żyć podług nich, stosować je codziennie, o ileż lepsza, wartościowsza i szczęśliwsza byłaby egzystencja na tym „łez padole”…ale czy nie nudniejsza? Wyzbyć się wszelkich żądz i pragnień, nie pożądać zbyt mocno, nie poddawać się namiętnościom, izolować się od świata zewnętrznego – radzi Seneka – to zapewne uczyniłoby życie spokojniejszym i bardziej zrównoważonym, ale czy nie pozbawionym „dreszczyku” emocji? Im więcej czytam takich maksym, tym rośnie we mnie nieodparte wrażenie, że wybierającym samotność, zamkniętym w kręgu własnej jaźni, oderwanym trochę od rzeczywistości filozofom łatwo było pisać takie piękne, górnolotne sentencje, nijak mające się niekiedy do banalnej prozy życia codziennego zwykłych ludzi.

Jednak jakkolwiek bym miała wątpliwości, trzeba przyznać, że „Myśli” Seneki są zbiorem ponadczasowych, uniwersalnych prawd o świecie i ludziach. Dlatego warto do nich wracać i odkrywać je na nowo, tym bardziej teraz, w...

Emilia | 2014-03-12
Przeczytana: 1989 rok

W książce mamy zawarte znane, niezwykle mądre i cenione sentencje filozoficzne filozofia.

(Wydanie dwujęzyczne łacina i język polski)

Katarzyna_Es | 2017-02-05

Przed chwilą weszłam na powszechnie znany i lubiany portal społecznościowy. Zamiarem było wystukanie na głównych tablicach słów kilku Twoich myśli. Zaniechałam, zarzuciłam. Seneko, teraz ćwiczy się jędrne uda i pośladki, a nie cnotę. Teraz pożądane są podróże w egzotyczne kraje, po powierzchni znaczeń, a nieliczni chcą zgłębiać ducha i uprawiać turystykę wnętrza. Rozbity na pierwiastki, wychylający się ponad czas i przestrzeń, Seneko, nawet jestem skłonna na chwilę przymknąć oko na mizoginiczne zabarwienie niektórych myśli ( choć w gruncie rzeczy jest to niewybaczalne), oraz to, że jednak milej było Ci umierać pod złotym dachem. Z cyberprzestrzeni roku 2017 lecą do Ciebie lajeczki

Emilia | 2014-03-12
Na półkach: Polecane książki
Przeczytana: 2006 rok

Antologia obejmuje zarówno twórczość filozoficzną, jak i tragedie Seneki. Wybór ten ma stanowić szeroki przegląd systemu etycznego wypracowanego przez rzymskiego myśliciela i literata. Autor, decydując się na przygotowanie dwujęzycznej, łacińsko-polskiej edycji myśli Seneki, pragnął umożliwić odbiorcom zapoznanie się z sentencjmi tego pisarza również w ich brzmieniu oryginalnym

FILOZOFIA I ETYKA

Eyck | 2016-02-13

Absolutnie niesamowita książka, pełna mądrości, pełna prawd. Filozofia która dotyczy każdego z nas, filozofia która daje do myślenia i która daje odpowiedzi na nurtujące pytania.

asiadutki | 2016-09-23

Jedna z moich ulubionych pozycji ever.

szemisz | 2017-09-05
Na półkach: Posiadam