Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu

Okładka książki Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu David M. Buss
Okładka książki Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu
David M. Buss Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The murderer next door: Why the mind is designed to kill
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2014-08-27
2007-01-01
Agnieszka Nowak
Psychologia umysł

Początek całkiem interesujący, z czasem coraz trudniej się czyta, coraz mniej rozumie. Autor przedstawił własne badania jako jedyne właściwe w tej tematyce, innowatorskie, ale strasznie spłycił temat zabójstw, właśnie do tej jedynej słusznej koncepcji. W książce znajdują się naprawdę ciekawe fakty i statystyki, ale sposób ich interpretacji pozostawia wiele do życzenia.

Na początku ciekawa, później coraz mniej. Nie do końca przekonują mnie koncepcje autora, ponieważ dzieli on kobiety i mężczyzn na dwie zupełnie oddzielne grupy jeśli chodzi o to jak zareagują kobiety na zdradę partnera a jak mężczyźni na sytuację analogiczną. Wszystko wytłumaczone ewolucyjnym przystosowaniem. Ale nie ma ani jednego słowa o osobach homoseksualnych, czy geje będą zabijać częściej niż lesbijki? A może będzie to od czegoś zależało? Dziwie się, ze nie została poruszona tak istotna kwestia.

W ogólnej ocenie- świetna. Bardo przystępnym językiem napisana popularno-naukowa książka, omawiająca przyczyny zabijania i mordowania. Zabójstwo traktuje bardzo szeroko, po prostu jako akt odebrania życia innej jednostki tego samego gatunku. bez emocji, oceny, kalek nałożonych przez religie.

Fajnie omówione przyczyn- głównie ewolucyjnych uwarunkowań, przez pryzmat korzyści sprawcy, mechanizmów obronnych. To było dla mnie najciekawsze w tej książce, bo dokładnie takie pytania zawsze sobie zadawałam, a książka, którą czytałam wcześniej ("Jak człowiek staje się mordercą") nie dała mi tych odpowiedzi, które dała mi i ta.

Trochę za dużo miejsca poświęcono zabijaniu w związkach, miłości... ale w sumie wniosek jest taki, że eros i tanatos faktycznie niedaleko są od siebie.

Polecam fanom nie tylko kryminałów, ale też kryminologii i psychologii przede wszystkim. Ciekawa rzecz.

Fajnie omówione przyczyn- głównie ewolucyjnych uwarunkowań, przez pryzmat...

Druga książka Bussa, kolejne zaskoczenie i ciekawie wytłumaczone mechanizmy działania ludzkiej psychiki. Przerażające jest to, że mordercy czyhają wokół nas, ale dzięki informacjom uzyskanym po przeprowadzonych przez psychologów badaniach możemy ustrzec się przed wieloma zagrożeniami. Morał? Mieć na względzie to, że mordercami nie są tylko psychopaci, ale ludzie tacy jak my. Ostrożności nigdy za wiele, a intuicji należy słuchać.

Do zalet książki należy przede wszystkim fakt, że poruszono w niej problematyczny temat używając bardzo przystępnego języka. Przytoczono w niej liczne statystyki i cytaty (m.in. wypowiedzi osób badanych, fragmenty literatury pięknej, własne wspomnienia autora) w celu uzasadnienia stawianych tez. Wielokrotnie skłania do zastanowienia dzięki rozpatrzeniu licznych aspektów zbrodni w różnych kręgach kulturowych. Niekiedy jednak lektura sprawia wrażenie chaotycznej, anegdotycznej autoreklamy. Przykłady są powtarzane (np. obalanie argumentu dot. wpływu mediów na wzrost przemocy),nietrafione (np. mechanizm obronny płodu w łonie matki jako uchronienie przed morderstwem - jak nazwano samoistne poronienie) lub traktowane pobieżnie (np. zdecydowanie, moim zdaniem, zbyt krótki fragment dotyczący zjawiska morderstwa wśród innych naczelnych). Autor pozwala sobie na wypowiedzi, które (zwłaszcza po przeczytaniu jego "Psychologii ewolucyjnej") rozczarowują, m.in.: "Ciężar dowodu powinien odtąd spoczywać na tych, którzy nadal powątpiewają w to, że ludzki umysł jest wyposażony w mechanizmy morderstwa." W związku z powyższym polecam książkę przede wszystkim tym osobom, które chciałyby poznać ogólny zakres problematyki w ujęciu popularnonaukowym.

Książka "Morderca za ścianą" autorstwa Davida Bussa sprawia niezwykle interesujące wrażenie, tylko jednak na początku.

Książka ta, porusza niezwykle ciekawy temat jakim jest zabójstwo. W miarę ogarnięty czytelnik czy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego że motywów zabójstwa może być całe mnóstwo, dlatego też w miarę przytomny czytelnik nic nowego się tutaj nie dowie. Autor opisuje w swoich rozdziałach powody/ sytuacje jakie mogą prowadzić do samobójstwa, ale to o czym pisze żadnym odkryciem nie jest, gdyż typowy laik i bez tej książki doskonale zdaje sobie sprawę z powodów/ motywów zabójstwa występujące na Ziemi.

Autor zadał sobie wiele trudu, zajmując się tym tematem ale czy statystyki które on ukazuje mają tutaj decydujący wpływ na to kto, kogo i dlaczego zabije? Śmiem twierdzić że nie. To naprawdę ciekawe co pisze Pan Buss ale to nie porywa czytelnika. Nie porywa ani styl, ani statystyki które on ukazuje ani też jego wnioski które przeciętnemu laikowi są znane i bez tej pozycji.

Reasumując, książka "może być" ale to w sumie tyle. Porusza ona niezwykle ważny temat natury ludzkiej, lecz czym jest poruszenie czegoś, a zupełnie czymś innym jeszcze jest wykonanie. 4/10.

Świetna. Jako, że bardzo interesuje mnie taka tematyka tym bardziej książka mnie pochłonęła. Dużo ciekawych przypadków, badań, wniosków i spostrzeżeń. Jak powiedział sam autor nie zawsze to co prawdziwe idzie w parze z tym jak być powinno i co jest pożądane. Zdecydowanie książka skłania do przemyśleń i otwiera oczy na pewne sprawy, z których człowiek nie chcę zdawać sobie sprawy, bo tak jest łatwiej i wygodniej. Zdecydowanie godna polecenia.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo dobra książka, która porusza temat morderstw nie tylko wśród obecnego społeczeństwa, ale także przypadki z historii. Zaczepia również o morderstwa wśród zwierząt.
Polecam :)

Polecam :)

Bardzo dużo ciekawych informacji przekazanych w przystępny sposób.
Polecam

Bardzo dużo ciekawych informacji przekazanych w przystępny sposób.
Polecam

• Psychologia