Dangerous passion
popularnonaukowa

- Czy istnieje miłość bez zazdrości? - Dlaczego mężczyźni i kobiety wzajemnie się oszukują? - Co czują zdradzani mężczyźni? - Co bardziej martwi kobiety: to, że partner zakochał się w innej, czy to, że szuka przygód seksualnych nieangażujących emocjonalnie? - Jak poradzić sobie z zazdrością i zdradą? - Czy można odbudować związek po zdradzie i ponownie sobie zaufać? Psycholog...

- Czy istnieje miłość bez zazdrości?
- Dlaczego mężczyźni i kobiety wzajemnie się oszukują?
- Co czują zdradzani mężczyźni?
- Jak poradzić sobie z zazdrością i zdradą?
- Czy można odbudować związek po zdradzie i ponownie sobie zaufać?

Psycholog David M. Buss uznaje zazdrość za zjawisko powszechne i wskazuje jej przejawy w wielu kulturach. Opierając się na ankietach i wywiadach przeprowadzonych w trzydziestu siedmiu krajach na sześciu kontynentach, a także na najnowszych odkryciach w dziedzinie biologii, antropologii i psychologii, stwierdza, że ewolucyjnie pierwsze pragnienia seksualne wciąż kształtują nasze pasje. Zabiera nas w fascynującą podróż przez wiele kultur, od prehistorycznych po współczesne, aby pokazać, jak wielki wpływ na każdego z nas ma tytułowa niebezpieczna namiętność. To książka przełomowa dla rozumienia pierwotnych tajników naszych serc. Szokuje, intryguje i niepokoi, bez wątpienia nie pozostawia nikogo obojętnym. Dodatkowo pokazuje, że jedynie zdrowa równowaga pomiędzy zazdrością a zaufaniem prowadzi do szczerego przywiązania i trwałej miłości.

Zazdrość to jedno z najciekawszych i najbardziej paradoksalnych ludzkich uczuć. O czym właściwie świadczy fakt, że ktoś jest zazdrosny? Czy to dobrze, czy może jednak źle? Do czego może prowadzić zazdrość i czym się różni damska zazdrość od męskiej? David M. Buss wziął tę niebezpieczną namiętność pod lupę. Wnioski, które przelał na papier, mogą Cię zaskoczyć, ale na pewno pomogą w uniknięciu wielu życiowych zakrętów.
Elwira Piwowarska, kobieta.wp.pl

źródło opisu: http://www.gwp.pl/144,zazdrosc-niebezpieczna-namietnosc.html

źródło okładki: http://www.gwp.pl/144,zazdrosc-niebezpieczna-namietnosc.html

Łukasz Chrzanowski | 2017-04-29

Przeciętna pozycja, która idealnie trafi do fanów akademickiej wiedzy. Jeśli interesują Cię podstawy psychologii, to możesz przeczytać ale szału nie ma.

Barbara | 2014-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2014

Książka pozwoliła mi zrozumieć, dlaczego pojawiła się u mnie w moim związku zazdrość. Psycholog David M.Buss opiera się na przeprowadzonych badaniach dotyczących zazdrości. Nie ukrywam, że wyniki tych badań niejednokrotnie mnie zaskoczyły. Chociaż rozdział "Strategie radzenia sobie z zazdrością i zdradą" zdecydowanie skupia się jedynie na przeciwdziałaniu zdradzie, to książka i tak pomogła mi zrozumieć i zaakceptować moje emocje wywołane zazdrością, dzięki czemu po przeczytaniu książki zauważyłam u siebie znaczą poprawę w radzeniu sobie z tą "niebezpieczną namiętnością". Polecam każdej chorobliwie zazdrosnej osobie!

| 2015-10-13

Książka przez którą się przemęczyłam. Nie jestem fanką Bussa, psychologii ewolucyjnej również.

Pokładałam wielkie nadzieje w książce, niestety się zawiodłam

Czego się dowiedziałam- zazdrość jest jak zielony potwór. Dobre. Każdy z nas kiedyś komuś czegoś zazdrościł, każdy również kiedyś był zazdrosny o swojego partnera.

Zazdrosnym można być zarówno o emocjonalne zaangażowanie w relacje, jak i o elementy związane z szeroko pojętym życiem emocjonalnym.

Z autorem przechodzimy przez całą historię zazdrości, zdrady, badań ewolucyjnych. Jak dla mnie straszne nudziarstwo. Miałam wrażenie, że autor cały czas piszę o tym samym, tylko używając nowych słów. Dużo opisów badań, niestety wszystkie w swej koncepcji były podobne Więcej dowiedziałabym się z taniego romansidła dodanego w promocji do gazety.

Przepraszam za moją szczerość. Jedyne co ożywiło książkę to opisy historii zaczerpniętych z życia.

Podejście ewolucyjne do mnie nie przemawia i raczej nigdy nie...

Saphira7773 | 2013-01-05
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Książka poruszająca ciekawe tematy z zakresu psychologii. Zachęcam do przeczytania tych, którzy zainteresowani są zdobyciem ciekawych informacji na temat płci przeciwnej i relacji w różnego typu związkach. Pozwala ona również głębiej poznać zagadnienie zazdrości, która to często popycha ludzi zakochanych do zbrodni. Najlepszym atutem tej książki jest jej naukowe zaplecze - sam autor oraz badacze, na których się powołuje, to światowej klasy naukowcy; nie spotkacie się więc tutaj ze zjawiskiem "pseudonauki".
Polecam wszystkim.

Ann Gru | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Zazdrość bywa traktowana jako nieuzasadniona, prymitywna emocja. Buss pomaga ją racjonalizować i zrozumieć jako (potencjalnie niebezpieczne) narzędzie emocjonalnej mądrości. Anegdoty z różnych kręgów kulturowych oraz wyniki badań (głównie ankiet) pokazują wieloaspektowość zazdrości, której nie powinno się ignorować. Miejscami lektura sprawiała wrażenie powtarzalnej i stronniczej, co może też wynikać z tłumaczenia. W zależności od czytelnika, "Zazdrość" może być odebrana jako zbiór obyczajowych ciekawostek lub wstęp do poważnej autorefleksji.

Aguś | 2018-04-05
Gabriela | 2018-03-26